Dünya savunma devlerinin dördü Türkiye’den

Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi kabul edilen “Defense News Top 100”de yer alan Türk şirketi sayısı 4’e yükseldi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Ağustos 2018 Çarşamba
AA + -

Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi kabul edilen “Defense News Top 100”de yer alan Türk şirketi sayısı 4’e yükseldi. Aselsan, TUSAŞ ve ROKETSAN’ın yer aldığı listeye STM de ilk kez girdi. ABD merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayımlanan ve dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi kabul edilen Defense News Top 100 açıklandı. Listede ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) olmak üzere 4 Türk firması yer aldı. Listede ASELSAN 55, TUSAŞ 64, ROKETSAN 96. ve STM 97. sırada kendilerine yer buldu.

İKİŞER SIRA YÜKSELDİLER

Yurt içinde ve dışında üstlendiği projelerle performansını artıran ASELSAN, 2016’da 1 milyar 195 milyon dolar olan cirosunu geçen yıl 1 milyar 424 milyon dolara çıkartarak ilk kez 2006’da girdiği listedeki sıralamasını yükseltmeye devam etti. ASELSAN, bu başarıyı askeri ve sivil haberleşme sistemleri, radar ve elektronik harp sistemleri, elektro-optik sistemler, aviyonik sistemler, savunma ve silah sistemleri, komuta kontrol sistemleri, deniz sistemleri gibi alanlarda Ar-Ge’ye dayalı geliştirdiği ürün ve çözümlerle yakaladı.

YERLİ TASARIM PROJELER

ANKA insansız hava aracı, ATAK helikopteri ve HÜRKUŞ gibi yerli tasarım projelerini hayata geçiren; Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Bombardier ve Leonardo gibi lider uçak sanayi firmaları için üretimler yapan TUSAŞ ise 2011 verileriyle listeye ilk kez 83. sıradan giriş yaptı. Şirket, 1.1 milyar dolarlık cirosuyla bu yılki listede de yer almaya devam etti.

İLK KEZ LİSTEYE GİRDİ

ROKETSAN, geçen yıl dahil olduğu listede bu dönem 376 milyon dolarlık cirosuyla yer buldu. STM ise 369 milyon dolarlık cirosuyla bu yıl ilk kez listede yer aldı.