İhracata ‘ana plan’ geliyor

Hükümet, İhracat Ana Planı ile dış ticarette ürün ve pazar çeşitliliğini desteklemeye hazırlanıyor. Plan hakkında bilgi veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, e-ihracat platformunun da devreye gireceğini duyurdu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Ekim 2018 Çarşamba
AA + -

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, oluşturulacak İhracat Ana Planı ile pazar ve mal çeşitlendirmesine, mevcut pazarlarda derinleşmeye gidileceğini söyledi. Pekcan, Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) değerlendirdi.

DENGELİ BÜYÜME

Pekcan, YEP’in büyüme patikasının dengeli bir şekilde belirlenmesi ve para politikasının sıkı mali politikalarla desteklenmesiyle piyasanın beklentilerini karşıladığını ifade etti.

Bakan Pekcan, Türkiye ekonomisinin, 2018 yılının ilk yarısında yüzde 6.2 büyüdüğünü anımsatarak, “Bu kapsamda net ihracatın büyümeye katkısının pozitif olacağını öngörüyoruz” dedi.

CARİ AÇIĞI AZALTACAK SEKTÖRLER

Dış ticaret açığının büyük bir kısmını oluşturan ilaç, kimya, petrokimya, enerji, makine/teçhizat ve yazılım sektörlerindeki yatırımlara öncelik verilip, cari açığın azalmasına katkı sağlanacağının altını çizen Pekcan, şunları kaydetti: “Oluşturacağımız İhracat Ana Planı ile pazar ve mal çeşitlendirmesine, mevcut pazarlarda derinleşmeye gideceğiz, ihracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını artıracağız. KOBİ’leri ihracata yönlendirerek ihracatçı sayısının artırılmasını ve firmaların küresel değer zincirlerine entegrasyonunu sağlayacağız. Pazar ve mal çeşitlendirmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz bölgesel bazlı stratejiler oluşturacağız.”

e-ihracat platformu

İhracatçı firmaların küresel ticaret gelişmelerini yakından takip edebilmesi ve pazar araştırmalarına katkı sağlamak için “Elektronik İhracat Platformu”nu kuracaklarını bildiren Bakan Pekcan, şöyle konuştu: “Böylece, elektronik ticareti-mizin küresel elektronik ticaretteki payını artırmasına katkı sağlayacağız. İhracatçıların finansmana erişiminin artırılmasına yönelik olarak Eximbank’ın öz sermayesini güçlendirip, şube sayısını artıracağız.”