İhracatta rekor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yıllık ihracatın eylülde 165 milyar doları geçtiğini belirterek, “Önümüzde 3 ay kaldı. İhracat hedefimizi 170 milyar dolar olarak revize etmiştik, inşallah gerçekleştireceğiz” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2018 Cuma
AA + -

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin ihracatının eylül ayında yüzde 22.6 artışla 14.5 milyar dolara ulaştığını belirterek, bu rakamın en yüksek eylül ayı ihracat rakamı olduğuna dikkat çekti. Açıklanan son ihracat verilerini değerlendiren Ruhsar Pekcan, “Yıllıklandırılmış ihracatımız da 165.1 milyar dolara ulaşarak yine tarihi bir rekor kırdı” yorumunu yaptı.

9 YILIN EN YÜKSEĞİ

Dünyadaki korumacılık rüzgarlarına ve ticaret savaşlarına rağmen Türkiye’nin ihracatının eylül ayında yüzde 22.6 artışla 14.5 milyar dolar seviyesine ulaştığını ifade eden Pekcan, bunun aynı zamanda tarihin en yüksek eylül ayı ihracat rakamı olduğunu bildirdi. Pekcan, yıllıklandırılmış ihracatın da 165.1 milyar dolara ulaşarak tarihi bir rekor kırdığına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Eylül ithalatımız yüzde 18.1 azalarak 16.4 milyar dolar seviyesine düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88.4 seviyesine ulaştı. Bu son 9 yılın en yüksek rakamı. Önümüzdeki aylarda ihracatımızın ithalatı karşılama oranında artışın devam etmesini bekliyoruz. Önümüzde 3 ay kaldı. İhracat hedefimizi 170 milyar dolar olarak revize etmiştik, inşallah gerçekleştireceğiz.”