Yeni sistemin ilk bütçesi TBMM’de

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. 961 milyar TL olması öngörülen 2019 bütçesinde en yüksek payı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aldı. MEB’i 103 milyar lira ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı izliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ekim 2018 Salı
AA + -

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde hazırlanan ilk bütçe tasarısı 17 Ekim günü TBMM’ye sunuldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, bütçenin sunumunun Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 23 Ekim’de yapılacağını belirtti. 30 Ekim’den itibaren de bakanlık ve kurumların bütçelerinin ele alınacak.

Komisyon görüşmeleri 22 Kasım’da sona ermesi planlanan bütçenin Aralık ayı başında da Genel Kurula gelmesi bekleniyor. Bütçe tasarısındaki rakamsal öngörüler kısa süre önce açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) verilerinden oluşuyor.

Yeni sistemde bütçeyi Cumhurbaşkanlığı hazırlıyor. TBMM’de bütçe sunuş konuşmasını yürütme adına Cumhurbaşkanı yardımcısı veya bir bakan yapacak. Bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerinin görüşüldüğü Genel Kurul oturumlarına yürütme adına cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar katılabilecek, görüş bildirebilecek.

961 MİLYAR TL

2019 yılı bütçesinin büyüklüğü 960 milyar 976 milyon lira olarak hesaplandı. Beklenen bütçe açığı hedefi ise 80 milyar 616 milyon lira. Bütçeden en yüksek payı 114 milyar lira ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) alıyor. MEB’i 103 milyar lira ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 48 milyar lira ile Sağlık Bakanlığı takip ediyor. Milli Savunma Bakanlığı ise 46.5 milyar lira pay alacak.