Yabancı yatırımcıya İTO’dan ofis desteği

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de ikamet izni ve vatandaşlık işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması amacıyla hizmet ofisleri kurulacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ekim 2018 Çarşamba
AA + -

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de ikamet izni ve vatandaşlık işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması amacıyla hizmet ofisleri kurulacak. İstanbul’daki ofis geçici olarak İstanbul Ticaret Odası’nın Eminönü’ndeki merkez binasında açılacak. Ofis, bir süre sonra İTO’nun arka sokağında hazırlanmakta olan kendi yerine taşınacak.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında “Cumhurbașkanlığı Kararnamesiyle Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 20’nci maddesinde düzenleme yapıldı. Yönetmelikteki şartları yerine getiren yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla İstanbul ve Ankara’da hizmet ofisleri açılacak” denildi. 22 Ekim’de açılacak ofislerin, belli tutarda yatırımın yapılıp yapılmadığının tespiti ile ikamet izni ve vatandaşlık işlemlerine ilişkin destek, danışmanlık ve başvuru takibi hususlarında hizmet sunacağı belirtildi.

Ankara’daki ofis, Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğünün Binnaz Sokak No:2 Kavaklıdere-Çankaya adresinde olacak.

İstanbul’daki ofis ise önce geçici olarak İTO’nun Eminönü’ndeki merkez binasında açılacak. Ofis, bir süre sonra asıl yeri olan Hobyar Mahallesi, Yalı Köşkü Caddesi No: 18, Sirkeci, Fatih adresinde hizmet verecek.