Afganistan’daki havalimanları Türk yatırımcı bekliyor

Afganistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Davud Sultanzoy ile beraberindeki komisyon yetkilileri, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Kasım 2018 Perşembe
AA + -

Afganistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Davud Sultanzoy ile beraberindeki komisyon yetkilileri, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Afgan heyet üyeleri, ziyarette Afganistan’daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere ve özel ekonomik bölgelere dönüştürülmesi, söz konusu bölgelerin stratejik özellikleri, yatırım imkânları ile kaynak ve fırsatlar hakkında bilgileri paylaştı.

KULLANIMA HAZIR

İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ile görüşen heyet üyeleri, ABD ve müttefiklerden kalma değeri 11 milyar dolar olan askeri havaalanlarının ekonomiye kazandırılması için destek talep etti. Savaş sonrası ülkenin yeniden imarı için önem taşıyan havaalanlarındaki bina, otopark, hangar gibi binaların kullanıma hazır durumda olduğu belirtildi.

Afganistan ile Türkiye’nin tarihi ve kültürel bağları olduğuna işaret eden Kuralay ise Türk girişimcilere, bölgede Asya ve Uzak Doğu’ya kapılar açacak yatırım imkanlarını değerlendirmesi için İTO olarak gerekli desteği sağlayacaklarına belirtti.

VERGİ MUAFİYETİ

Heyet üyeleri, öncelikli bölgelere doğrudan yatırımcıları çekmek, yatırım fırsatları, servis ve hizmetler ile vergi muafiyeti konularında bilgi verdi.

Afgan yetkililer ayrıca teşvik çalışmaları, gümrük ve güven sağlayıcı mevzuat çalışmaları hakkında da yatırımcıları bilgilendirmeyi planladıklarını ifade ettiler. Afgan yetkililer, şu üç ana bölgenin öncelikli olarak ekonomiye kazandırılacağını belirtti: Kandahar Havalimanı, Helmand Limanı, Herat Bölgesi.