Yerli oto prototipi yeni yılda hazır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobilin prototipinin 2019 yılında üretileceğini söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken konuşan Bakan Varank, ara malı ithalatını azaltmak için yeni bir adım atacaklarını da açıkladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2018 Salı
AA + -

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobilin prototipinin 2019 yılında üretileceğini söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken konuşan Bakan Varank, ara malı ithalatını azaltmak için yeni bir adım atacaklarını da açıkladı. Bakan Varank, konuyla ilgili bilgi verirken şunları söyledi: “Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacak. Amacımız orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretimin payını uluslararası pazarlara entegre bir biçimde daha da artırmak.”

UÇTAN UCA YERLİLEŞME

Ara malı ithalatını azaltmak üzere Uçtan Uca Yerlileşme Programı’nı ilan edeceklerini kaydeden Varank, “Amacımız, orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretim” dedi. Konuşmasında 311 Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 1.8 milyon kişinin istihdam edildiğine dikkat çeken Varank, “Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte istihdamın 2.5 milyon kişiye ulaşmasını bekliyoruz” bilgisini verdi.