TürkAkım’da ilk etap tamam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TürkAkım Projesi’nde son borunun denize indirilmesi törenine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte katıldı. Erdoğan, projenin sadece Türkiye için değil, bölge için de kilit öneme sahip olduğunu söyledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2018 Salı
AA + -

Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım Projesi’nde ilk aşama tamamlandı. Karadeniz’e döşenen boru hattı, Kıyıköy’de karaya çıktı. TürkAkım Projesi Deniz Bölümü’nün Tamamlanması Töreni, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katıldı.

KOMŞULAR İÇİN AVANTAJ

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi enerji alanında kilit ülke konumuna getiren dev projenin, Rusya’yla ilişkilerin ulaştığı yüksek seviyenin ifadesi olduğunu söyledi. Erdoğan, “TürkAkım doğalgaz boru hattının Karadeniz’in altından geçen bölümünün tamamlanarak boru hattının ülkemiz topraklarına ulaşmasının, bugün ayrı bir sevincini yaşıyoruz” dedi.

Erdoğan, yılda 31.5 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak TürkAkım Projesi’nin sadece Türkiye ve Türk milleti açısından değil, komşu ülkeler ve bölge açısından da pek çok avantajı bulunduğunu vurgulayarak, buradan gelecek doğalgazın en az yarısını Avrupa’ya aktarmayı planladıklarını dile getirdi.

RUSYA DOST ÜLKE

Erdoğan, Rusya Federasyonu’nun uzun vadeli işbirliği yapabilecek güvenilir bir dost ve bu projedeki gibi önemli bir doğalgaz tedarikçisi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye, Rusya’dan 1987’den bu yana toplam 387 milyar metreküplük doğalgaz alımı gerçekleştirdi. Bu, çok önemli bir rakam. Aynı zamanda bu tablo, enerji alanındaki ilişkilerimizin diğer hususlarda olduğu gibi er türlü sınamayı geçmiş bulunduğunun işareti.”

PROJENİN İSİM BABASI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törende yaptığı konuşmada, “Sayın Erdoğan’a derin, içten şükranlarımı sunmak istiyorum. Gösterdiği siyasi irade ve cesareti için teşekkür etmek istiyorum” dedi. Putin, şunları söyledi: “Projeye adını veren Sayın Erdoğan’dır, TürkAkım ismini vermiştir. Sadece 2 sene sonra, bu hızlı süre zarfında projenin en zor kısmı tamamlandı. Hakikaten çok büyük çalışma yapıldı. Yeni ve yüksek teknolojiyle yapılan bir süreçtir.”