Ticari arabuluculuğa hazırız

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, ticari alacak davalarında arabulucuya başvurma şartı getiren kanun teklifini değerlendirdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Kasım 2018 Çarşamba
AA + -

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, ticari alacak davalarında arabulucuya başvurma şartı getiren kanun teklifini değerlendirdi. Avdagiç, kanun teklifinde yer alan ‘ticari alacak davalarında arabulucuya başvurma şartı’ konulmasının İTO’nun önemle talep ettiği bir konu olduğunu belirtti.

TAHKİMİN ÖNCÜSÜ

Avdagiç, şunları söyledi: “Arabuluculuk müessesesi, üzerinde tüm dünyanın uzlaştığı en önemli alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi. Zaten arabuluculuk sistemi, bizde çok köklü bir geçmişe sahip. Daha yakın zamana kadar anlaşmazlıklar, mahkemeye ulaşmadan ‘mutavassıt’ denilen arabulucu tarafından çözüme kavuşturulurdu. Aynı zamanda, kurulduğu ilk yıllarda ticari anlaşmazlıklar için İTO’nun böyle bir vazifesi vardı. Türkiye’de tahkimin öncüsü olan İstanbul Ticaret Odası olarak, İTO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ile işçi ve işveren arasındaki davalarda ön şart olarak kabul edilen arabuluculukta da hizmet vermeye başladık. Arabuluculuk, işçi-işveren davalarında olduğu gibi ticari davalarda da dava açılmasının ön şartı olursa, toplum içi uzlaşmayı çok daha iyi gerçekleştirebiliriz. İTOTAM ticari uyuşmazlıklarda da hizmet vermeye hazır.”