Hedef 12 milyar dolarlık mülk satışı

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019’da 12 milyar dolar değerinde mülkün yabancılara satışının hedeflendiğini söyledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 14 Aralık 2018 Cuma
AA + -

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019’da 12 milyar dolar değerinde mülkün yabancılara satışının hedeflendiğini söyledi.
RE360 Gayrimenkul Konferansı’nda konuşan Varank, yabancıya konut satışının önümüzdeki dönemde de artmaya devam edeceğini belirtti.
Varank, 250 bin dolar bedelli gayrimenkul alan yabancılara Türk vatandaşı olma imkanı getirilmesiyle yabancıya satışın eylül ayında yüzde 151 arttığını hatırlatarak, şunları dile getirdi: “Böylelikle yabancıya konut satışı ilk kez 5 bin sınırını aştı. Yabancıya satışın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz. Yabancılara önümüzdeki sene yaklaşık 12 milyar dolarlık mülk satılmasını hedefliyoruz.”

Gayrimenkul talebini düşürmenin aksine hızlandırıcı etkisi olan bir tasarruf modeliyle insanların ev almasını hedeflediklerini anlatan Varank, “Nüfus artışı paralelinde konut ihtiyacı artarak devam ediyor. Türkiye’de yıllık 900 bin birim konut inşa ediliyor, 700 bin birim de satış gerçekleştiriliyor” diye konuştu.
Sağlıksız yapı stokunu temizlemek ve yeniden inşa etmek için kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu vurgulayan Varank, 53 ilde 237 riskli alanda çalışmaların sürdüğünü söyledi.