Fiyatlardaki köpük gidiyor

Kasım ayı enflasyon verilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, fiyatlardaki köpüğün ortadan kalkmaya başladığını söyledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 14 Aralık 2018 Cuma
AA + -

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kasım ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Bakan Albayrak, enflasyonda güçlü bir şekilde düşüşe geçildiğinin görüldüğünü belirtti. Bakan Albayrak mesajında, Tüketici Fiyat Endeksi’nin, kasımda bir önceki aya göre yüzde 1.44 düştüğünü hatırlatarak, şunları kaydetti: “Üretici fiyatlarında da yüzde
2.53 düşüş gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise yüzde 24.34’ten yüzde 20.72’ye geriledi. Bu tablo enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini göstermektedir.”

DENGELENME SÜRECEK

Fiyatlardaki köpüğün ortadan kalkmaya başladığı bu süreci, para ve maliye politikaları ile destekleyeceklerini belirten Bakan Albayrak, şu noktalara dikkat çekti: “Dengelenme süreci etkisini aralık ayında da gösterecek. YEP’teki 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz.
2019’da, özellikle Cumhurbaşkanlığı sisteminin sağladığı güçlü koordinasyon ile tüm bakanlıklarımızla birlikte enflasyonla mücadelede başlattığımız yapısal adımları daha da ileri taşıyacağız.”