Bireyselde 92 milyar lira birikti

Türkiye’de geçtiğimiz aralık ayı itibarıyla bireysel emeklilik sistemi ve otomatik katılımdaki toplam fon büyüklüğü 92 milyar liraya ulaştı. Sistemdeki kişi sayısı ise 12 milyonu buldu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe
AA + -

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Güngör, bireysel emeklilik sistemi (BES) ve otomatik katılımdaki toplam fon büyüklüğünün aralık ayı itibarıyla 92 milyar liraya ulaştığını, sistemdeki kişi sayısının ise 12 milyonu bulduğunu bildirdi.

Güngör, 1 Ocak itibarıyla otomatik katılıma 5-9 çalışanı bulunan şirketlerin dahil olacağını hatırlatarak, böylece 2 milyon kişinin daha sisteme gireceğini, bu son etapla bireysel emeklilik sistemlerindeki kişi sayısının toplam 14 milyona ulaşmasını beklediklerini anlattı.

ÇIKIŞ AZALIYOR

Türkiye’de de bireysel emeklilik sistemine ilginin arttığını vurgulayan Güngör, “1 Ocak 2017’de sistem 1000 ve üzerinde çalışanı olan firmaların sisteme girmesiyle başladı. Zamanla kademeli olarak sisteme daha küçük boyutta firmalar giriş yaptı. Sistemden çıkışlar azalıyor” diye konuştu.

TEMİNAT İMKANI

Güngör, “Yurtdışında tasarruf eğiliminin neden bu kadar başarılı olduğuna baktığımızda; sistemden çıkışların şarta bağlı olduğunu görüyoruz. Ayrıca cüzi de olsa bir işveren katkısı söz konusu” dedi. Güngör, ekonomiye kaynak oluşturan sistemin daha iyi bir noktaya gelmesi için şu önerilerde bulundu: “Sisteme ilişkin bilgilendirme sürmeli. İşveren katkısı düşünülebilir. Sistemden çıkanların, istedikleri zaman sisteme katılımına olanak tanınabilir. 18 yaş ve altının sisteme katılımının yolu açılabilir. Bireysel emeklilik fonlarının banka kredilerinin kullanımı sırasında bankaya teminat olarak gösterilmesinin, bireysel emeklilik sisteminde biriken fonların kişilerin banka kredi notuna yansımasının yolu açılabilir.”