Milli deterjan çevreyi koruyor

Milli ve çevre dostu deterjan ‘BORON’ piyasadaki kimyasal içerikli, konvansiyonel temizlik ürünlerine göre daha ekonomik, daha iyi temizliyor, bakteri ve mantar oluşumunu engelliyor. Ayrıca makinenin ve kumaşın ömrü uzarken hem evde hem de endüstride kullanılabiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Şubat 2019 Çarşamba
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Türkiye’nin milli ve yerli deterjanı ‘BORON’ piyasaya çıktı. Genel amaçlı temizlik ürünü, beyazlar, renkliler ve tüller için olmak üzere dört çeşidi olan BORON hem ekonomik hem yüksek temizleme kapasiteli hem de çevre dostu. İlk yerli ve milli deterjanı 2013’te Eti Bormatik adı ile üreten Etimaden, bu ürünü geliştirerek ‘BORON’u üretti.

DOĞAL MADDELER

BORON, bordan elde edilen boraks, bitkisel sabun, soda aktif oksijen ve benzeri tamamen doğal maddelerden üretildi. BORON; insan sağlığını tehdit etmeyen, fosfat içermeyen çevreye duyarlı, borat özlü milli bir deterjan olarak büyük marketlerde yerini aldı.

TEMİZ SU ÇIKIYOR

BORON’un içeriğinin yüzde 50’den fazlası, doğal mineral ve borakstan oluşuyor. Böylelikle, kullanımdan sonra açığa çıkan su çevre kirliliğine neden olmuyor, canlı yaşamını tehdit etmiyor.

Türkiye’nin yeni bor stratejisi geçen yıl açıklanırken, bu kapsamda bordan yeni ürünler elde edilerek ihracat yapılacak ve böylece istihdama katkı sağlanacak. Bordan geleneksel ürünlerden ileri teknoloji kullanılan ürünlerin üretimine geçilerek, küresel pazardaki payın da artırılması hedefleniyor.

BOR İHRACATINDA 1 MİLYAR DOLAR İLE REKOR KIRDIK

Türkiye, dünya bor rezervlerinin yüzde 73’ünden fazlasına sahip. Dünya bor pazarındaki payı yüzde 59 olan Türkiye, 2018’de bor ihracatında 1 milyar dolar ile rekor kırdı. Türkiye’den 110 ülkeye bor ihracı yapılırken, Türkiye’nin bu alandaki en büyük rakipleri Amerika, Çin ve Hindistan.

BORON, 4 kilogramı yıl boyunca 24.90 liradan satışta olacak. Böylece Enflasyonla Topyekün Mücadele’ye de destek verilecek.

KIYASLANACAK BİR BENZERİ YOK

  • Genel temizlik ürünü hem evsel hem endüstriyel temizlikte kullanılıyor. 
  • Dört çeşidi de petrol türevi maddeler içermiyor, zararlı kimyasallar barındırmıyor.
  • Alerjik reaksiyonlara neden olacak bir madde ihtiva etmiyor. 
  • Bakteri, mantar oluşumunu engelliyor, kötü kokuları yok ediyor.
  • Kireç çözücü etkisi ile çamaşır yumuşatıcı kullanımına gerek bırakmıyor. 
  • Çamaşırların ömrünü uzatıyor, renkleri soldurmadan temizliyor.
  • Çamaşır makinasının ömrünü uzatıyor.