Elektronik çek ve bono uygulaması geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacaklarını belirterek, “Çeklerinizi elektronik ortamda alabileceksiniz, verebileceksiniz. Saklama sıkıntınız olmayacak. Güvenilirliği takip edilir olacak” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Mart 2019 Perşembe
AA + -

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eskişehir’deki Bölgesel İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, karekodlu çekin ardından karekodlu senet uygulamasını başlattıklarını hatırlattı. Pekcan, “Dünyada ilk defa elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacağız. Çeklerinizi elektronik ortamda alabileceksiniz, verebileceksiniz. Saklama sıkıntınız olmayacak. Güvenilirliği takip edilir olacak. Aldığınız anda bu çeki hangi bankalardan ve hangi şubelerden tahsil edeceğinizi de göreceksiniz. Bu en kısa sürede devreye girecek” diye konuştu.

SANAL KUYRUK PROJESİ

İhracattaki destekleri artırdıklarını da hatırlatan Pekcan, Eximbank kaynaklarını artırmaya yönelik girişimlerinin de olduğunu anlattı. Pekcan, şunları söyledi: “Eximbank’ın verdiği ihracat destekleri 44.2 milyar dolardı. 2019’da 48.4 milyar dolara çıkarıyoruz. Kapıkule’deki kuyrukları azaltmak için Bulgaristan makamlarıyla 24 Nisan’da üçüncü toplantıyı yapacağız. Burada Bulgaristan’a ilave iki peron açtırdık. Biz de akaryakıt istasyonlarının sayısını artırıyoruz. Buralarda frigofirik araçlara bir peron ayırdık. Sanal kuyruk projemiz var. Gümrük kapılarından randevulu geçiş alabileceksiniz.
‘Şu saatte, şuradan geçmek istiyorum’ deyip size randevu verecek ve programı tanımladığımız zaman sizin aracınız o perondan o saatte geçecek.”