Temassız ödeme 1 milyona yaklaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), şubat kartlı ödeme verilerine ilişkin yazılı açıklamada bulundu

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Mart 2019 Perşembe
AA + -

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), şubat kartlı ödeme verilerine ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Buna göre kolay, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sağlayan temassız teknolojisi sayesinde bugün 90 TL altındaki işlemlerde şifre girmeden ve vakit kaybetmeden ödeme yapılabiliyor.

Geçen yıl temassız kullanımı, 2017’in 1.5 katına çıktı. 2019’da ise temassız kullanımının aynı hızla artmaya devam ettiği görülüyor. Şubat ayında günlük yaklaşık yaklaşık 1 milyon adet temassız işlem gerçekleşti. 2018 şubat ayında toplam internet harici fiziki ödemelerin yüzde 3.1’i temassız olarak gerçekleşirken, bu yıl bu oranın yüzde 6’yı geçtiği görülüyor. Temassız işlem ortalamasının ise 33 TL’ye çıktığı bilgisine ulaşılıyor.

EN ÇOK MARKET VE GIDA

Temassız işlemlerde şifresiz işlem limitinin 2018 mart ayında 50 TL’den 90 TL’ye çıkarılmasıyla beraber küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin artık perakende, akaryakıt ve ulaşım gibi sektörlerde tüketicilere kolaylık sağladığı ve yaygınlaştığı görülüyor. Kullanıcıların en fazla market ve yemek sektörlerinde temassız ödemeyi tercih ettiği gözlemlenirken, çeşitli gıda, taşımacılık-ulaşım ve akaryakıt sektörleri temassız ödemenin en fazla tercih edildiği diğer sektörler olarak ön plana çıkıyor.