Küresel borçlar 246 trilyon doları buldu

Yılın ilk çeyreğinde küresel borç 3 trilyon dolar artarak, 246 trilyon dolara yükseldi. Çin’deki şirketler 21 trilyon dolarla borçla en fazla paya sahip.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2019 Pazartesi
AA + -

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) yayınladığı rapora göre, yılın ilk çeyreğinde küresel borç 3 trilyon dolar artarak, 246 trilyon dolara yükseldi. Geçen yılın ilk çeyreğinde toplam küresel borç 248 trilyon dolarla bütün zamanların en yükseğine çıkmıştı. Toplam borcun ülkelerin toplam gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) üç katını aşarak yüzde 320’sine ulaşması dikkati çekti.

IFF’DEN UYARI

Parasal genişlemenin gelişmekte olan ülkelerdeki oluşturduğu borç konusunda da uyarıda bulunan IIF raporunda Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan 30 büyük ekonominin hane halkı ve şirketlerin borcunu içeren toplam borcunun bu yılın birinci çeyreğinde 69.1 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdığı bildirildi.

ÇİNLİ ŞİRKETLER

Çin’deki şirketlerin yaklaşık 21 trilyon dolarla borçta en fazla payı alması dikkat çekiyor. Almanya, İngiltere ve ABD gibi gelişmiş ülkelerin borçları da yılın birinci çeyreğinde 1.6 trilyon dolar artarak, 177 trilyon dolara yükseldi. Bunun 69 trilyon doları ABD hükümetinin borçlarından oluştu.