ABD’liler Türkiye’ye yatırım için kararlı

Türkiye’de faaliyet gösteren ABD’li dev yatırımcılar, Türkiye’de iş yapmaktan dolayı memnun olduklarını ve ortak çalışılabilecek daha birçok alan bulunduğunu ifade ediyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 30 Temmuz 2019 Salı
AA + -

Türkiye’de faaliyet gösteren ABD’li yatırımcılar, Türkiye’nin sunduğu fırsatlardan ve yatırım ortamından memnun olduklarını ifade ederken, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin her iki taraf için de olumlu olacağını belirtiyor.ABD’li ve Türk yatırımcılar, Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi tarafından İstanbul’da düzenlenen Türk Amerikan İş Geliştirme Konferansı’nda bir araya geldi. Konferansta her iki ülkeden üst düzey firma temsilcileri karşılıklı yatırım fırsatlarını görüştü.

ABD’li yatırımcılar toplantıda, Türkiye’de iş yapmaktan dolayı memnun olduklarını ve ortak çalışılabilecek birçok alan bulunduğunu dile getirdi.
 
BAŞKA FIRSATLAR DA VAR
 
Türkiye’de faaliyet gösteren dünyanın önde gelen mobil teleskop direkleri ve kuleleri üreticisi WILL-BURT firmasının Orta Doğu ve Afrika Müdürü Howard Beasey, Türkiye ve ABD ilişkilerinin bugünlerde zor bir dönemden geçtiğini belirterek, yatırım fırsatlarını çeşitlendirmeye çalıştıklarını aktardı. Beasey, “ABD’nin Türkiye ile olan ilişkisinde gerçekten stratejik olandan çok daha fazla madde olduğunu düşünüyoruz. Ancak birden fazla sektörde de ilişkilerimizi büyütmek ve birlikte iş yapmak için birçok başka fırsat olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Beasey, “Tıbbi cihaz sektörü, inşaat sektörü, savunma sanayinde hâlâ fırsatlar var. Uzun yıllar savunma sanayi ilişkileri, ABD-Türkiye ilişkisinin atan kalbiydi. Daha fazla çalışabileceğimiz birçok alan var” dedi. 
 
YENİ YATIRIM YAPACAĞIZ
 
Beasey, Türkiye’deki yatırım iklimine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Beasey, şunları kaydetti: “Pazarda birkaç yıldır satış yapıyoruz. Muhtemelen Ankara civarında bir üretim tesisini bir araya getirme sürecindeyiz. Bu nedenle, Türkiye’nin bizim için gerçekten iyi bir yatırım ortamı olduğunu görüyoruz. Sadece iyi mühendislik maliyetleri, iyi işçilik standartları değil, işçilik maliyeti de çok rekabetçi. Türk hükümeti, şirketlerin burada kendilerini kurmaya teşvik eden bir dizi program da uyguladı. Ancak Türkiye’nin en büyük gücü her zaman dünyadaki jeopolitik konumu olmuştur. Görüyoruz ki bu pazarın gerçekten cazip özelliklerinden biri Afrika, Orta Doğu, Orta Asya pazarlarına, Avrupa pazarlarına kolaylıkla ulaşılabilmesi. İşte bu yüzden buradayız.” 
 
SORUNLARI GERİDE BIRAKMA ARİFESİNDEYİZ
 
Anderson Economic Group Üst Yöneticisi Patrick Anderson, ABD’ye ihracat yapan Türk şirketlerine ve Türkiye’ye ihracat yapan ABD’li şirketlere destek sağladıklarını aktararak, strateji geliştirmelerine ve pazara, sektöre girmelerine yardımcı olduklarını dile getirdi. Anderson, Türkiye’nin yatırım çekmede istekli olduğuna değinerek, “Türkiye’de genel yatırım iklimi, iş yapma maliyeti bakımından oldukça iyi” diye konuştu.

Türkiye’nin iş hayatı alanında yetişmiş, yetenekli insanlara sahip olduğunu belirten Anderson, “Her iki ülkeden biri diğerine karşı cezalandırıcı davranırsa bu durum iki ülkeyi de etkiler. Bu biz iş adamlarının ve yatırımcıların asla istemeyeceği bir durum. ancak Au konuya çok iyimser bakıyorum” diye konuştu.