Baraj balıkları 940 milyon lira kazandırdı

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün kullanımındaki baraj ve göletlerde gerçekleştirilen su ürünleri üretiminin ekonomik değerinin yıllık yaklaşık 940 milyon lirayı bulduğu bildirildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Ağustos 2019 Çarşamba
AA + -

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün kullanımındaki baraj ve göletlerde gerçekleştirilen su ürünleri üretiminin ekonomik değerinin yıllık yaklaşık 940 milyon lirayı bulduğu bildirildi. Baraj ve göllerin aynı zamanda balıkçılık faaliyetlerine de zemin hazırladığına işaret edilen açıklamada, “Bu çerçevede DSİ’nin kullanımında bulunan baraj ve göletlerde gerçekleştirilen su ürünleri üretiminin ekonomik değeri yıllık olarak yaklaşık 940 milyon lirayı buluyor” denildi. Açıklamada, baraj ve göletlerdeki yetiştiricilik faaliyetleri neticesinde 2018’de 110 bin ton su ürünleri üretimi yapıldığına dikkat çekilerek, ticari avcılık yoluyla üretime açılan 179 baraj gölünde 2018’de 14 bin ton çeşitli türde su ürünü elde edildiği belirtildi.

30 FARKLI BALIK

Türkiye’de baraj ve göletlerde ekonomik değeri olan yaklaşık 30 farklı balık türü bulunuyor. Bu doğal türlerin desteklenmesi ve balıkçılık faaliyetlerinden yüksek gelir elde edilmesi maksadıyla DSİ’ye ait 7 Su Ürünleri İstasyonu’nda çalışmalar yürütülüyor.