ITO Ticaret logo

Turquality sertifikalı mağazalara kira desteği

Turquality kapsamındaki şirketlerin, franchising sistemiyle yurtdışında açtıkları mağazalarının kira giderlerinin yarısı karşılanacak. Destek en fazla 2 yıl sürecek ve azami 800 bin lira olacak.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2018 Çarşamba
AA + -

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YILLIK 800 BİN LİRA

Buna göre, Turquality destek programı kapsamına alınan şirketlerin, Turquality sertifikasına haiz markalı ürünleriyle hedef pazarlarda franchising sistemiyle faaliyete geçirilen toplam azami 100 mağaza için aynı mağazaya en fazla 2 yıl süresince kira giderleri desteklenecek. Mağaza başına azami 400 bin lira olmak üzere kurulum ya da dekorasyon harcamaları ve konsept mimari çalışmaları da yüzde 50 oranında desteklenecek. Destekler, yıllık mağaza başına azami 800 bin lira olacak.

Destek unsurlarından yararlanmak için şirketlerin başvuru formu ve ekindeki belgelerle doğrudan Ekonomi Bakanlığı’na müracaat etmesi, ön inceleme yapılması ve markanın Bakanlık tarafından Turquality Destek Programı kapsamına alınması gerekecek.

Yurtiçi tescili aynı şirket üzerine olan en fazla iki marka destek kapsamına alınabilecek. Marka ya da Turquality Destek Programı kapsamına alınmak üzere başvuruda bulunulan markanın yurtiçi ve yurtdışı marka tescillerinin başvuru sahibi şirket veya bu şirketle organik bağı olan şirket ya da aynı holding/şirketler topluluğu bünyesinde yer alan bir şirket adına kayıtlı olması gerekecek.

Bir marka için destek kapsamına alınan şirketle birlikte yurtiçinde veya yurtdışında yerleşik olup, organik bağın tevsik edildiği ve bakanlık tarafından harcama yetkisi verilen şirketler desteklenebilecek.

İZİNSİZ SERTİFİKA KULLANANA YASAL İŞLEM

Bakanlık adına tescil ettirilmek suretiyle koruma altına alınan Turquality sertifikasını bakanlıktan izin almadan kullananlar hakkında yasal işlem yapılacak. Tebliğin ikinci bölümünün ‘Turquality Komitesi, Çalışma Grupları ve Sekretarya’ olan başlığı, ‘Çalışma Grupları ve Sekretarya’ olarak değiştirilerek, Turquality Komitesine ilişkin madde yürürlükten kaldırıldı. Daha önce Turquality’nin teknik çalışmaları ve uygulanmasıyla yükümlü olan ve Turquality destek programı kapsamında alınacak şirketlerle Turquality sertifikası verilecek markaların seçim konularında komiteye istişari nitelikte görüş bildirme yükümlülüğü olan Turquality Çalışma Grubu, programın sadece teknik çalışmalarını yürütecek.