Müşteriler 14 günde yazılı cayma hakkına sahip

Ticaret Bakanlığı, iş yeri dışında satış alanında uyarı yayımladı. Uyarıda, “Perakende satış yerleri kullanılmaksızın yapılan satışlarda cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükü tüketicilere ait olduğundan, cayma bildiriminin 14 gün içinde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla yapılması gerekiyor” denildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Nisan 2019 Cuma
AA + -

Ticaret Bakanlığı’nca, iş yeri dışında yapılan satışlara ilişkin şikayet alındığı belirtilerek, “Perakende satış yerleri kullanılmaksızın yapılan satışlarda cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükü tüketicilere ait olduğundan, cayma bildiriminin 14 gün içinde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla yapılması gerekiyor” açıklaması yapıldı. Bakanlığın açıklamasında, üniversite kampüslerinde kurulan stantlarda veya tüketicilerin evlerine gidilerek yapılan iş yeri dışındaki satışlara ilişkin çok sayıda şikayet alındığı bildirildi.

ALIMA İKNA EDİLİYOR

İnternet üzerinden verilen yabancı dil kursu, farklı branşlara ilişkin kitap ve CD de içeren destekleyici uzaktan eğitim setleri başta olmak üzere, çeşitli mal ve hizmetlerin kullanımına yönelik aktivasyon kartı içerikli satışlara ilişkin şikayetlere dikkat çekilen açıklamada, satış temsilcilerinin, ‘14 gün içinde vazgeçme hakkı olduğu’ vurgusuyla tüketicileri alıma ikna ettiği aktarıldı.

Açıklamada, satış anında sistemin denenmesi gibi bahanelerle aktivasyon kartında yazan kullanım nedeniyle Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ‘herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin’ tanıdığı cayma hakkının kullanımının engellendiğinin ve tüketicilerin mağdur edildiğinin altı çizildi. Açıklamada, cayma hakkını kullanmak isteyen tüketicilerin, bu taleplerini telefon aracılığıyla iletmeleri üzerine satıcı veya sağlayıcılar tarafından ‘bu başvurunun kaydedildiği ve işleme konulduğu’ yönünde yanlış ve yanıltıcı bilgi verildiğinin tespit edildiği belirtildi.

FAZLADAN BEDEL ÖDEME

Açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu: “İlgili mevzuatta düzenlenen 14 günlük cayma hakkı kullanım süresi içinde tüketicilerin ‘yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığı’ ile iletmeleri gereken cayma bildirimini yapmalarının hileli bir şekilde engellendiği görülüyor. Bu durum tüketicilerin hiç kullanmayacakları ve memnun olmadıkları bir mal veya hizmet için ödeme yapmak zorunda bırakılmalarına, ödeme yapılmaması durumunda ise haklarında haciz de dahil olmak üzere cebri icra yollarının işletilerek, sözleşme konusu bedelin yanında masraflar da dahil olmak üzere fazladan bedel ödemek suretiyle mağdur edilmelerine yol açıyor.”

İSPAT YÜKÜ TÜKETİCİYE AİT

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında, perakende satış yerleri kullanılmaksızın tüketicinin ev veya iş yaşantısını sürdürdüğü mekanlar gibi iş yeri dışında yapılan satışlarda cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükünün tüketicilere ait olduğu belirtildi.

767 BİN 563 LİRA İDARİ PARA CEZASI

Geçen yıl Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucu, mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen satıcı/sağlayıcılara toplam 767 bin 563 lira idari para cezası verildiği ve denetimlerin aralıksız devam ettiği vurgulandı.

HANGİ TUTARDA NEREYE BAŞVURULACAK?

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, tüketicilerin firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda kayıplarının tanzim edilmesi amacıyla değeri 8 bin 480 liranın altındaki uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 8 bin 480 lira ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurabilecekleri belirtildi. Mevzuat hükümlerini ihlal ettiği düşünülen satıcı veya sağlayıcılar hakkında da denetim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulunulabileceği kaydedildi.