Ev tekstilinde hedef tam kapasite

Küresel ev tekstili pazarında yüzde 5’lik paya sahip olan Türk ev tekstili sektörü, hem ihracat hem bavul ticareti sayesinde her yıl milyarlarca dolarlık döviz girişi sağlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Ağustos 2019 Perşembe
AA + -

Küresel ev tekstili pazarında yüzde 5’lik paya sahip olan Türk ev tekstili sektörü, hem ihracat hem bavul ticareti sayesinde her yıl milyarlarca dolarlık döviz girişi sağlıyor. Sektör hem üretimde hem de perakende ticaretinde emek yoğun çalışıldığı için önemli sayıda istihdam da gerçekleştiriyor. Sektör mensupları son yıllardaki gelişmeler üzerine dış pazarlardaki etkinliğini artırmak için yoğun bir çaba sarfediyor.

YENİ PROJELER

İthal edilen ürünleri yurtiçinde üretmek ve kapasite kullanım oranlarını artırmak isteyen sektör mensupları yeni projeler geliştiriyor. Bu hedefe paralel olarak programlarından fuarlar eksik olmayan sektör mensupları, alanında dünyanın en büyük uluslararası ev tekstili fuarı olan Heimtextil fuarında da daha görünür olmak için çalışıyor. Bu yılın başında Frankfurt’ta 3 bin katılımcıyla düzenlenen Heimtextil fuarına sektör, 284 firmayla damgasını vurdu. Sektör firmaları Ocak 2020’deki fuar için ise çalışmalarını şimdiden başlattı.

İTO BAŞKANINI ZİYARET

Üretimi ve ihracatı geliştirmek için girişimlerini artıran sektör temsilcileri, birlikte çalışabilecekleri her zemini de değerlendiriyor. Sektör mensupları gündemlerindeki konuları görüşmek üzere İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’i ziyaret etti.

Ziyarette; İTO Ev Tekstili Meslek Komitesi üyeleri ile İstanbul Sanayi Odası’nın Ev Tekstili, Brode, Dantel, Nakış ve Dokunmamış Ürünler Sanayii Meslek Komitesi üyeleri yer aldı. Görüşmede, üretimi ve ihracatı artıracak girişimlere sağlanabilecek destekler masaya yatırıldı.