Tıbbi cihazda 731 milyonluk düzenleme

Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile tıbbi cihaz ve malzeme fiyatları yeniden belirlendi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba
AA + -

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bin 663 tıbbi cihaz ve malzeme fiyatında 731 milyon lira iyileştirme sağlandığını açıkladı. Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile tıbbi cihaz ve malzeme fiyatlarının yeniden belirlendiğini belirtti.

Vatandaşların Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden etkin faydalanabilmeleri için değişen piyasa koşulları nedeniyle fiyat güncellemesine gittiklerini bildiren Selçuk, bin 663 tıbbi cihaz ve malzeme fiyatında 731 milyon lira iyileştirme sağlandığını duyurdu. Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geri ödenen fiyatları artırarak vatandaşların sağlık hizmetine, ilaca ve tıbbi cihaz ile malzemeye erişimini kolaylaştırdıklarını ifade etti.

MALZEMEDE İYİLEŞTİRME

Evde kullanılan 62 tıbbi malzemeye 415 milyon lira iyileştirme yapıldığını, SGK’nın malzemeler için ödeyeceği miktarın artırıldığını belirten Selçuk, şunları söyledi: “62 tıbbi malzeme fiyatında yüzde 10 ila yüzde 350 arasında değişen oranlarda artış sağlanarak 415 milyon lira iyileştirme yapıldı. Böylece vatandaşın ödemek zorunda kaldığı fark ücretleri birçok ürün için ortadan kalktı. Kullanan hastaların tercihine göre farklı özelliklere sahip bir kısım üründe de fark ücreti asgari seviyeye indi.”