Yerli sanayiciye gümrük averajı

Elektrikli ev eşyası, zirai aletler ve makinaların da aralarında bulunduğu çeşitli ithal ürünlere 30 Eylül’e kadar yüzde 30’a varan oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak. Bu uygulamanın, yerli sanayi ve ihracat firmalarına gelişme fırsatı sağlayacağı bildirildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba
AA + -

İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin 11 Mayıs’taki mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda yerli sanayinin, artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla bazı ürünlere ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

Muhtelif ürünlere 30 Eylül'e kadar geçici olarak yüzde 30'a varan oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak. Söz konusu ürünler için 1 Ekim'den itibaren ise yüzde 25'e kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulaması olacak.

ELEKTRONİK EŞYALAR

Karar kapsamına giren ve Resmi Gazete’de kodları sıralanan ürünlerden bazıları şunlar: Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık ve çamaşır makinaları, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makinaları, çeşitli el ve ziraat aletleri, metalden eşyalar. 

İNŞAAT MALZEMELERİ

Karar kapsamında ayrıca inşaat malzemeleri de yer aldı. Bu kapsamda şu ürünler de bulunuyor: Alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar. 

TÜKETİCİ ÜRÜNLERİ

Zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar.

SEKTÖR İÇİN GELİŞME FIRSATI

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, bazı ürün gruplarına getirilen ek gümrük vergisinin, yerli sanayinin ve ihracatın gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Öztiryaki, “Ocak ve pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörleri, metalden eşyalar, bakır örme halatlar, bakır teller, el aletleri, endüstriyel kilitler ve beyaz eşya özelinde halihazırda yerli üretim yapıp dünyanın dört bir yanına ihraç eden sanayimiz ve sektörlerimiz var. Bu karar, ihracatçımızın iç pazarda da güçlenmesine vesile olacak” dedi. 

Birçok sektör temsilcisi de kararın, yerli sanayi ürünleriyle ihracat hacmini artırmak isteyenlere önemli bir fırsat sunacağını kaydetti.