Takipteki kredilere sevindiren yapılandırma

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafın takipteki kredilerinin yapılandırılacağını açıkladı. Pekcan, böylece borçlu ve bunların kefilleriyle birlikte yaklaşık 220 bin esnaf ve sanatkarın gecikmiş 2 milyar liraya ulaşan borcunda iyileştirme sağlanacağını açıkladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2020 Çarşamba
AA + -

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarların kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerden takipte olanları yapılandıracaklarını bildirdi. Bakan Pekcan, “30 Haziran 2020 tarihinden önce kredi borcu takibe düşen esnaf ve sanatkarlarımız kredi kefalet kooperatifine yazılı olarak başvurmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanabilecekler” diye konuştu.

Bakan Pekcan, bu yapılandırma uygulamasıyla borçlu ve bunların kefilleriyle birlikte yaklaşık 220 bin esnaf ve sanatkarın gecikmiş 2 milyar liraya ulaşan borcunda iyileştirme sağlanacağına dikkati çekti. Pekcan, bu yolla 322 milyon liralık gecikme faizinin düşürüleceği bilgisini verdi.

TALEPLERİ ALDIK

Bugüne kadar yaptıkları istişarelerde ve diğer organizasyonlarda esnafın taleplerini aldıklarını belirten Bakan Pekcan, “Esnaf ve sanatkarların finansmana erişiminin kolaylaştırılması amacıyla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) aracılığıyla teminat ve kredi ihtiyaçları karşılanıyor” diye konuştu.

KREDİ KEFALET

Türkiye genelinde TESKOMB çatısı altında bine yakın kredi kefalet kooperatifi tarafından 1.7 milyon esnaf ve sanatkara Halkbank kaynaklı düşük faizli kredi kullandırıldığını açıklayan Ruhsar Pekcan, şunları söyledi: “Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında da Halkbank tarafından ‘Esnaf Destek Paketi’ adı altında ‘İşletme Kredisi’ ve ‘Esnaf Kredi Kartı’ uygulamaları hayata geçirildi. Ayrıca 24 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi geri ödemeleri faizsiz olarak üç ay ertelendi.”

Bakan Pekcan, “Bu süreçte kredi ve kefalet kooperatifleri ortaklarında da takibe düşen kooperatif kredileri için yapılandırma imkanı getirilmesine yönelik bir beklenti oluştu. Yapılan çalışma sonucunda, söz konusu kredilerden takipte olanları yapılandırıyoruz” dedi.