İthalat tarifesi 15 Şubat 2021’e kadar geçerli

Ticaret Bakanlığı’nın İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ’i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2020 Çarşamba
AA + -

Ticaret Bakanlığı’nın İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ’i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre tarife kontenjanlarının ilk dağıtımı sonucunda arta kalan kontenjanların dağıtım yöntemiyle başvuru ve kullanım esasları düzenlendi. Arta kalan tarife kontenjanlarının dağıtımı, söz konusu eşyayı üretiminde hammadde veya ara mal olarak kullanan sanayiciler ile tarife kontenjanı konusu maddeye ilişkin başvurunun yapıldığı yıl hariç son 3 takvim yılında ithalat performansı olan geleneksel ithalatçılara talep toplama yöntemiyle yapılacak.

HAMMADDE İHTİYACI

Tarife kontenjanlarının dağıtımında söz konusu eşyayı üretiminde hammadde veya ara mal olarak kullanan sanayicilerin talepleri öncelikle dikkate alınacak.

Tarife kontenjanına başvuru, Ticaret Bakanlığı internet sitesinde (www.ticaret.gov.tr) yer alan ‘E-İşlemler/İthalat İşlemleri’ bölümünün ‘E-İmza Uygulamalarına Giriş’ başlığı altındaki ‘İthalat İşlemleri’ sayfasından elektronik imzayla gerçekleştirilecek.

Eksik başvuru yapılması halinde, Bakanlıkça bunların tamamlanması için 5 gün ek süre verilecek.

GÜMRÜKSÜZ MALLAR

Tebliğe göre, özellikleri belirlenmiş iyon polimer piller, bazı akümülatör çeşitleri ve LED diyotlu baskılı devre kartının belirlenen miktarlarda ithalatında gümrük vergisi uygulanmayacak. Tarife kontenjanları 15 Şubat 2021’e kadar geçerli olacak.