Hava araçlarına tescil işareti verilecek

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) ‘Hava Aracı Milliyeti ve Tescil İşaretleri Yönetmeliği’, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2020 Çarşamba
AA + -

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) ‘Hava Aracı Milliyeti ve Tescil İşaretleri Yönetmeliği’, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye’de üretilen hava araçları, ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla ülkede ya da yurt dışında tescil edilinceye kadar sicile geçici olarak tescillenebilecek.

Yönetmelik, azami kalkış ağırlığı 25 kilograma kadar olan insansız hava araçları, meteorolojik amaçla kullanılan meteoroloji balonları, yüksüz insansız serbest balonlar hariç olmak üzere, SHGM tarafından tutulan hava aracı siciline kaydedilecek ve kaydedilmiş hava araçlarını kapsıyor.

Serbest balon, bağlı balon, hava gemisi, planör, kite-deneysel, uçak, helikopter, ornitopter, çok hafif hava aracı ve bunların türleri düzenlemeye konu olan hava araçları arasında bulunuyor. Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce tescil işareti verilmiş hava araçlarının, 6 ay içinde gerekli tüm şartları karşılar duruma getirilmesi gerekiyor.