Akaryakıtta, yetkili otomasyon şartı

Akaryakıt bayileri ve dağıtıcı lisans sahipleri 1 Ocak’tan itibaren sadece EPDK tarafından yetki belgesi verilen ve ehil olan otomasyon firmalarıyla çalışabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2021 Pazartesi
AA + -

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bayi denetim sistemine ilişkin yeni düzenlemeleri duyurdu. Denetim sistemi kurulması ve uygulanması için tüzel kişilerin yetkilendirilmesinde aranacak idari, mali ve teknik koşullar ile otomasyon şirketleri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin hak ve yükümlülükleri, kurul kararıyla belirlendi.

Bu kararla otomasyon firmalarının yeterli sayıda personelle en kaliteli şekilde hizmet vermesi amaçlanırken, yetki belgesi bulunmayan ve ehil olmayan otomasyon firmalarının piyasayı olumsuz etkileyecek faaliyetlerde bulunmaları engellenecek. Otomasyon sistemi uygun olmayan bayilere akaryakıt ikmali yapılamayacak.

HASSASİYET UYARISI

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yaklaşık 52 dağıtıcı ve 13 bin bayilik lisansı sahibinin otomasyon sistemlerine ilişkin süreci en kısa zamanda tamamlaması gerektiğini söyledi. Yılmaz, şunları kaydetti: “Dağıtıcı lisansı sahipleri, bayi denetim sisteminin kurulmadığı veya kurduğu sistem düzenlemelerimize uygun olmayan bayilere akaryakıt ikmali yapamayacak. Bu durumdan tüketicilerimizin de olumsuz etkilenmemesi için ilgili sektör temsilcilerimizden gereken hassasiyeti göstermelerini ve üzerlerine düşeni yapmalarını bekliyoruz” diye konuştu.