Döviz büroları ödenmiş sermayelerini artıracak

Döviz büroları ödenmiş sermayelerini artıracak

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 18 Ekim 2021 Pazartesi
AA + -

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararda tanımlanan yetkili müesseseler olan döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ve Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı karara ilişkin tebliğde değişiklikler yapan tebliğe göre, B grubu yetkili müesseselerin faaliyet alanında düzenlemeler yapıldı.
 
Tebliğle, A grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı 5 milyon TL’den 10 milyon TL’ye, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı ise 1 milyon TL’den 5 milyon TL’ye çıkarıldı. Yetkili müesseselerin özkaynaklar toplamı tutarının, asgari ödenmiş sermaye tutarının altına düşmemesi zorunlu olacak.
 
A grubu ve B grubu yetkili müesseseler, sermaye şartını 31 Aralık 2022 tarihine kadar yerine getirecek.
 
DÖVİZ İŞLEMLERİNDE KAYIT ZORUNLULUĞU
 
Döviz büroları müşterinin T.C. kimlik ve pasaport numarasını ve/veya vergi kimlik numarasını, işlem tarihini, saatini ve miktarını gösterecek şekilde her bir işlem itibarıyla ayrı bir hesap veya deftere kayıt etmek zorunda olacak. Bürolar tüm işlemlerde müşterinin T.C. kimlik numarasını/pasaport numarasını ve/veya vergi kimlik numarasını müşteriden temin ederek her bir işlem itibarıyla kayıt altına almak zorunda.