Elektronik haberleşmede yeni dönem

Elektronik haberleşmede yeni dönem

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

Elektronik haberleşme abonelikleri, e-imza, kimlik kartı veya internet bankacılığı bilgileriyle e-Devlet Kapısı üzerinden başlatılabilecek.
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan ‘Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, çağrı merkezi tarafından yapılan aramalarda, müşterinin doğrudan ilgili abone olduğu teyit edilmeden işlem yapılamayacak.
 
FOTOKOPİ ALINMAYACAK
 
Birden fazla hattı olanlar, diğer hatlarının işlem yetkilerini sınırlandırabilecek. Özellikle ebeveynlerin, yüksek fatura mağduriyetleri engellenecek. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (çipli nüfus cüzdanı) veya çipli pasaport ile yapılan işlemlerde belgelerin fotokopisi alınmayacak. Böylece başkalarının kimlik kartları kullanılarak yapılan usulsüzlüklerin önüne geçilecek.
 
24 AYLA SINIRLA
 
Abonelik sözleşmesi yapıldığında tüketiciye kolay ve anlaşılabilir taahhütname/sözleşme örneği verilecek. Yeni düzenlemeyle taahhütname süresi en fazla 24 ayla sınırlı olacak. Aboneye duyurulan internet hızının sağlanamaması halinde, vatandaşlar ceza ödemeden sözleşmeyi feshedebilecek.
 
HER PAKETE TEK İSİM
 
Paket, kampanya ve tarifeler de aynı isimle tanıtılamayacak. Her paketin tek ismi olacak. Mevcut, kaldırılan ya da abone alımına kapalı geçmiş tarifelerin tamamı, işletmecilerin web sitelerinde yer alacak. Hizmetleri kısıtlanan abonelere, işletmeciler tarafından yeni ücret yansıtılmayacak. Fatura gönderimi tercihinde bulunmayan abonelere, kısa mesajla fatura bilgisi ve fatura linki gönderilecek.