Beş uçaktan küresel beş yıldızlı ödüle

Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olarak kabul gören APEX Yolcu Tercihi Ödülleri’nde ‘5 Yıldızlı Küresel Havayolu’ ödülü, bu yıl Türk Hava Yolları’nın oldu. Beş uçakla kurulan THY, bugün dünyada en fazla noktaya uçan havayolu unvanını taşıyor. THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, İstanbul Ticaret’in sorularını yanıtladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Eylül 2018 Çarşamba
AA + -

HABER: CENGİZ KAZAN

Türk Hava Yolları’nı kısaca tanıyabilir miyiz? Ne zaman kuruldu?

Türk Hava Yolları (THY), 1933 yılında beş uçaktan oluşan filosuyla ‘Hava Yolları Devlet İşletmesi’ adıyla kuruldu. 2008’de dünyanın en büyük havayolu birliği ‘Star İttifakı’na üye oldu ve bugün itibariyle yolcu ve kargo uçuşları için filosunda toplam 326 uçak bulunuyor. Dünyanın en çok dış hat noktasına ve en çok ülkesine uçan havayoluyuz. Ayrıca yolcu tercihlerini esas alan ve havacılıkta dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olarak kabul gören ‘Havayolu Yolcu Deneyimi Derneği (Airline Passenger Experience Association–APEX)’ tarafından organize edilen APEX Yolcu Tercihi Ödülleri’nde ‘5 Yıldızlı Küresel Havayolu’ ödülü de bu yıl Türk Hava Yolları’nın oldu.

122 ÜLKE, 307 NOKTAYA SEFER

Türk Hava Yolları’nın dünyada en fazla noktaya uçan havayolu şirketi olduğunu biliyoruz. Şirketinizin uçuş ağından bahsedebilir misiniz? Geniş uçuş ağının size sağladığı avantajlar neler?

Türk Hava Yolları, hâlihazırda 256 uluslararası, 51 yurtiçi olmak üzere 122 ülkede 307 noktaya sefer icra ediyor.

Unvanlarımızı büyüyerek korumaya devam etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda uçuş ağımızı genişletmek üzere yeni hatlara sefer düzenlemeye devam ediyoruz.
Türk Hava Yolları olarak geniş uçuş ağına sahip oluşumuz sayesinde, dünyanın neredeyse her yerinde ulaşım ihtiyacına cevap verebilir durumdayız. Bu, ticari faaliyetler için büyük önem arz ediyor.
İthalat ve ihracat yapan işletmelere ulaşım kolaylığı sağlayabiliyor olmak, ülkemizin ticaret hacmine katkıda bulunmak açısından bizim için çok değerli.

YENİ LİMAN YENİ PAZARLAR

Türk Hava Yolları, yeni havalimanı için geri sayıma başladı. Yeni havalimanı ile Türk Hava Yolları’nın kazanımları neler olacak?

Yeni havalimanı, her şeyden önce Türk ve dünya havacılığı bakımından son yılların en büyük projeleri arasında yer alıyor. Hava taşımacılığı sektörünün gelişim göstermesiyle birlikte artan talebi karşılamak üzere ülkemizde başlatılan bu projenin, şirketimiz açısından da önemi büyük. Mevcut İstanbul Atatürk Havalimanı’nın artık kapasite bakımından talebi karşılamakta zorlandığı aşikar. Bu nedenle yeni havalimanının en büyük katkılarından biri, sunacağı ilave kapasite olacak. Böylelikle şirketimizin büyüme stratejisi doğrultusunda elimiz güçlenecek. Ayrıca network taşıyıcı kimliğimize uygun olarak da tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yeni havalimanının hub’ımız olacak olması bakımından, transfer yolcular için tüm detaylara ilişkin çalışmalar yürütüyor, konforlu ve makul bir uçuş deneyimi sunmak adına projeler geliştiriyoruz. Yeni havalimanında daha fazla iniş kalkış olanağına sahip olduğumuz andan itibaren, transfer yolcular için daha kısa bağlantı süreleri sunabileceğiz. Halihazırda 100 binin üzerinde parkur (OnD) üretebilen bir havayoluyuz. Yeni noktalara uçmaya devam ederek bu rakamı artırmayı hedefliyoruz.

Yeni havalimanının kazanımları iş insanlarına da büyük kolaylıklar sağlayacak o zaman…

Yatırım konusunda en büyük önceliğimiz yeni havalimanı projesi oluyor. Gerek müşteri memnuniyeti, gerekse büyüme refleksimiz için yeni havalimanı projesine büyük ihtiyaç vardı. Türk Hava Yolları için çok büyük öneme sahip bu projenin, başta ülkemiz olmak üzere bölge sivil havacılığı açısından da çok önemli olduğu kanaatindeyim. Yeni havalimanı bizim yeni transfer merkezimiz olacak. Yeni hub’ımıza geçişimizle birlikte büyüme ve hizmet kalitesini yükseltme yönünde faaliyetlerimize hız vereceğiz. Pazar payımızı artırma yönünde faaliyetlerimiz sürüyor. Hızla büyüyen Asya ve Afrika pazarlarında varlığımızı güçlendirme gayretindeyiz. Bunun için de özellikle Çin ve Hindistan gibi büyük potansiyeli olan pazarlarda işbirliği analiz çalışmalarımız sürüyor. Yeni havalimanı ile kapasite sorunumuz ortadan kalktığında, işbirliği imkânlarımız da artacak. Bunun için uygun zaman ve koşulların oluşmasını bekliyoruz.

2023 HEDEFİ 500 UÇAK

THY’nin büyüme hedefleri doğrultusunda filosunu geliştirdiğini ve uçak siparişleri verdiğini biliyoruz. Türk Hava Yolları’nın mevcut filosundan ve uçak siparişlerinden bahsedebilir misiniz?

Türk Hava Yolları filosunda 216’sı dar, 92’si geniş gövde yolcu uçağı ve 18’i kargo uçağı olmak üzere toplam 326 uçak bulunuyor. Yeni havalimanının ülkemiz ve Türk sivil havacılık sektörüne getireceği enerji ile 2023 hedeflerimiz doğrultusunda büyümeye devam edeceğiz. 2023 yılında uçak sayımızı 500’ün üzerine çıkarmayı amaçlıyor ve bu yönde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Verdiğimiz geniş gövde siparişimizle, 2019 yılında 6 adet, 2020 ve 2024 yılları arasında da 54 adet olmak üzere toplam 60 adet geniş gövde uçak siparişimiz var. Bununla birlikte yeni nesil 167 adet dar gövde siparişimiz de bu yıl itibariyle filomuza katılmaya başladı. Bunlardan ilki Cabin Flex konfigürasyonuna sahip A321 Neo tipi uçağımız oldu. Filomuzun gelişmesiyle beraber yeni pazarlarda da bayrağımızı dalgalandıracak, frekans derinliğimizi artıracak, bağlantı kalitemizi daha da yukarılara taşıyacağız.

Yolcular neden sizi tercih etmeli? Yolcuya sunduğunuz farklılıklarınız ve avantajlar neler?

Yolcularımıza daha ayrıcalıklı ve konforlu bir deneyim sunmak adına yeni deneyimler tasarlayıp, mevcut süreçlerimizi iyileştirmek için çalışıyoruz.

Havacılık sektörü son yıllarda çok hızlı bir gelişim ve değişim içerisinde. Yolcular yoğun rekabet içerisindeki havayollarından kendilerine daha ayrıcalıklı ürünler sunan havayolunu tercih ediyorlar. Biz de bunun bilincinde olarak yolcularımıza
A noktasından B noktasına standart bir uçuş sunmak yerine farklılıklarımızla yolcumuzun beğenisini kazanmak için çalışıyoruz. Özel yolcu programımız Miles&Smiles üyesi yolcularımız uçuşlarından ve program ortaklarımızdan kazandıkları millerle diledikleri zaman ortaklığımızda ve üyesi olduğumuz Star Alliance ittifakında yer alan diğer havayollarında ödül bilet alabilir, birçok havalimanında hızlı geçiş ve yüzlerce lounge’a erişim gibi birçok ayrıcalıktan yararlanabilirler.

‘İŞ İNSANLARI İÇİN PROJELERİMİZ VAR’

“Kurumsal müşterilerimiz için tasarladığımız bir iş ortaklığı modelimiz var. Şirketlerin giderlerinde yüksek hacme sahip olan kalemlerden biri de ulaşım. Bu noktada biz de ticari işletmelere, tüm seyahatleri konusunda ayrıcalıklı bir hizmet teklif ediyoruz. Kurumsal müşterilerimiz için tasarladığımız bu sadakat programı çerçevesinde, işbirliği kurduğumuz şirketler ve çalışanları için; indirimli seyahat hakkı, ilave bagaj hakkı, hediye bilet, upgrade, CIP giriş yetkisi gibi çeşitli imkanlar sağlıyoruz. Turkish Airlines Corporate Club olarak adlandırdığımız programımız hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz başvuru yapmak için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.”

TRANSFER YOLCULARA ÜCRETSİZ KONAKLAMA

“Transfer yolcularımıza, İstanbul’da ücretsiz konaklama hizmetimiz Stopover’ı sunuyoruz. Transfer yolculara yönelik Tour İstanbul, Business Class yolcularımıza İstanbul’da Boğaz deneyimi sunduğumuz İstanbul Bosphorus Experience ve havaalanı - şehir içi bagaj transferine imkân sağlayan Miniport gibi inovatif hizmetlerimizle bütüncül bir deneyim sağlıyoruz.”

MÜŞTERİ SADAKATİ BELİRLİYOR

“Müşteri sadakat seviyesinin ölçümlendiği yolcu anketleri neticesinde NPS (Net Promoter Score) oluşuyor ve NPS skoru 50’nin üzerinde olan hava yolları En İyi Performans (Best Performer) gösteren hava yolları kategorisine giriyor. Bu anlamda havayolumuzun 2018 yılı ilk çeyrek skoru 53. Yolcularımızın bu teveccühüne karşın, hizmetlerimizi artırarak bu skoru yükseltmek için devamlı suretle çalışıyoruz.”