Dünyada 300 fabrikayı dijitale dönüştürdü

ProManage artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek akıllı üretim yönetim sistemi. Teknopark İstanbul firmalarından Doruk, dünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitale dönüştürdü.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul firmalarından Doruk Otomasyon ve Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türk sanayi üretiminin dijitalleşmesi alanında ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştiren firma. Sektörün lider firması, bugüne kadar Türkiye, ABD, Rusya, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Cezayir, Sırbistan ve Tataristan’da toplamda 300’den fazla sanayi kuruluşuna dijital dönüşüm sistemleri kurdu. Doruk, sistemlerin yönetim mentorluğunu da sürdürüyor. Hizmet verdiği kuruluşlara stratejik iş ortaklığı da sunan firma; kimya, otomotiv, beyaz eşya, plastik, ilaç, gıda ve ambalaj başta olmak üzere pek çok sektöre yüksek teknolojili çözümler sunuyor. İstanbul Ticaret’in sorularını Doruk’un Uluslararası Genişlemeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden cevapladı:

İLK DİJİTAL AR-GE

Doruk hangi amaçla kuruldu?

Doruk’u 1998’de sanayicilerin üretimlerini daha hızlı, kaliteli ve verimli yönetmeleri için yazılım ve donanım araçları geliştirmek, onları dijitalleştirmek hedefiyle kurduk. Bu noktada Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirdik.

Sanayide dijitalleşme adına neler yaptınız?

Doruk, Türkiye’de üretim yönetiminde dijitalleşme pazarını inşa etti. Sanayide dijitalleşmenin henüz hiç konuşulmadığı yıllarda Doruk’un Türk mühendisleri tarafından geliştirilen dijital üretim yönetim sistemi ProManage, bugün dünya genelinde 300’den fazla öncü sanayi kuruluşunda kullanılıyor. ProManage; artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi. ProManage, TÜBİTAK ve TİDEB destekleri ile bir Ar-Ge projesi olarak hayata geçirildi ve sanayide uygulanarak ticarileştirildi.

TÜRK MÜHENDİSLER

ProManage milli bir sistem mi?

Türk mühendisler tarafından uluslararası standartlarda tasarlanıp, geliştirildi, 21 ülkede tescilli ve sürekli yenilenerek gelişimini sürdürüyor. Production ve Management kelimelerinin birleşiminden oluşan Türkiye menşeli bir uluslararası üretim yönetim sistemi. Dünya çapındaki sanayicilerin dijital dönüşümdeki aktüel durumlarını dijital yöntemlerle ölçüyor, gelişim yol haritalarını hazırlıyoruz. Dönüşüm yolculuklarının planlandığı bir dijital dönüşüm mentorluğu hizmeti sunuyoruz.

DÜNYA İLE REKABET

Hangi katkıları sağlıyor?

ProManage, işletmelere öncelikle nasıl bir maliyetle çalıştıklarını ve nasıl bir yatırımı realize ettiklerini gösteriyor. Daha sonra ise hangi yöntemlerle, neler yapılması gerektiğini ortaya koyarak sanayicilerin maliyeti düşük ve katma değeri yüksek ürünler üretmelerini sağlıyor. Firmalar üretimlerini daha verimli ve çevik hale getiriyor, kayıplarını tespit edip azaltıyorlar. Böylece maliyetlerini ve rekabetçiliklerini yönetebiliyorlar. Türk sanayiciler Endüstri 4.0 evresinde dünya firmaları ile rekabet edebiliyor ve kendi sektörlerine yön vererek liderlik yapabiliyor.

Dijital fabrikanın avantajları neler?

Fabrikalarda, üretim yapan işletmelerde hız ve verimlilik artışı sağlıyoruz. Maliyetler azalıyor ve teslim süreleri önemli ölçüde kısalıyor. Kimya, otomotiv, beyaz eşya, plastik, ilaç, gıda ve ambalaj başta olmak pek çok sektöre yüksek teknoloji çözümler sunuyoruz. Bu sayede işletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini, gelişime açık noktalarını sürekli olarak onlara gösteriyoruz.

2 AYDA DÖNÜYOR

Maliyet avantajı ne kadar?

ProManage ile fabrikalar 4 ila 8 haftada dijitalleşiyor ve 2 ayda yatırım maliyeti geri kazanılıyor. 2 ay sonunda minimum yüzde 10 olmakla birlikte genellikle yüzde 20 verimlilik artışı sağlanıyor. Ayda 1 milyon Euro’luk girdi maliyeti olan bir işletme için 10 ayda yapılan 10 milyon Euro’luk yatırım 8 milyon Euro’ya düşüyor ve işletme yılda 2 milyon Euro tasarruf etmiş oluyor.

2019’da nasıl büyüdünüz?

2018’de ciromuzun yüzde 50’sini Ar-Ge’ye ayırdık. 2019’un ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 100’lük bir büyüme gerçekleştirdik. 2019’u yüzde 250 büyümeyle kapatmayı hedefliyoruz. Dünya markası olma yolundaki çalışmalarımıza hız verdik. Türkiye’de Teknopark İstanbul’da yer alan merkez ofisimiz, Antalya Teknokent ve İzmir Depark Teknokent ofislerimiz ile yoğun Ar-Ge odaklı çalışmalar yapıyoruz.

Yurtdışı bağlantılarınızı anlatır mısınız?

ABD Şikago’daki firmamız ProManage Smart Manufacturing Solutions Corp. DMDII (Dijital Üretim Tasarım ve İnovasyon Enstitüsü) Teknoparkı’nın Ar-Ge partneri. Boeing, Tesla, Microsoft gibi pek çok farklı sektörden dev firmalarla aynı teknoparkta faaliyet gösteriyoruz. Dünya devletleriyle birlikte özellikle üretim yönetim sistemleri alanında ortak konsept geliştirme çalışmalarına katılma ve projelerin içinde yer alma imkanına da kavuştuk. Dünyada üretimde dijitalleşme konulu trendi oluşturan kuruluşlar arasındayız. 2020 sonuna kadar Almanya ve Japonya’da ofis açmayı planlıyoruz. Bu ülkeler üzerinden Avrupa ve Asya pazarına açılacağız.

SANAYİDE GÜÇ BİRLİĞİ

Aylin Tülay Özden: “Türkiye’nin dijital dönüşümde söz sahibi sanayi kuruluşlarını buluşturan ‘Doruk’ta Buluşma - Verimli İşletmeler İçin Sanayide Güç Birliği Platformu’ etkinliğini 2010’dan bu yana periyodik olarak düzenliyoruz. Etkinliğimiz bu alanda bir firmanın kendi bünyesinde gerçekleştirdiği dünyadaki ilk etkinliklerden biri olma özelliğini taşıyor.”

10 YILDIR REFERANS GÖSTERİLİYOR

Doruk, ProManage ürünü ile 10 yıldır uluslararası bir şirket olan CGI’ın yaptığı Manufacturing Execution Systems (MES-Üretim Yönetimi Sistemi) Ürün Araştırması’nda yer alıyor. Her yıl yenilenen bu araştırma, dijital ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak MES çözümünü arayan üretici firmalar için bir referans kaynağı.