Sanayiye yerinde eğitimle mühendis

EnginSoft Turkey; ASELSAN, TAI ve FNSS gibi savunma sanayinin dev firmalarının ileri mühendislik çözüm ortağı. Prototip imalatı, anahtar teslim mekanik tasarım, ileri mühendislik analiz projeleri gerçekleştiren EnginSoft Turkey, sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mühendis işgücü temin edebilen ender firmalardan biri.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 31 Ekim 2019 Perşembe
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul’da yerleşik EnginSoft Turkey, ASELSAN ve TAI gibi savunma sanayinin önde gelen ana yüklenicilerinin ileri mühendislik çözüm ortağı. Türkiye’nin seçkin firmalarının Ar-Ge ve Ür-Ge bölümlerine ileri mühendislik hizmetleri veriyor. Simülasyon Bazlı Mühendislik Bilimi (SBES) alanında lider teknoloji transfer şirketi olarak prototip imalatı da dahil anahtar teslim mekanik projeler geliştiriyor. EnginSoft Turkey, sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mühendis işgücü temin edebilen ender
firmalardan biri.

Mühendis işgücünü yerinde eğitim ile kazandıran firma, mühendislik hizmetlerinin yanı sıra yazılım satışı ve teknik eğitim hizmetleri de veriyor. İstanbul Ticaret’in sorularını EnginSoft Turkey Mühendislik Yazılım Ticaret Limitet Şirketi’nin CEO’su ve kurucu ortağı makine mühendisi Dr. Şadi Kopuz cevapladı.

Uzun yıllar otomotiv ve savunma sanayi sektörlerinde çalışan Dr. Kopuz, akademisyen olarak eğitim sektöründe de aktif görevler aldı.

EKİP TAMAMEN TÜRK

Enginsoft Turkey ne iş yapıyor?

EnginSoft Turkey’i 2015’te Teknopark İstanbul’da kurduk. Simülasyon Bazlı Mühendislik Bilimi (SBES) alanında faaliyet gösteriyoruz.

Simülasyon bazlı mühendislik nedir?

Bilgisayar destekli mühendislik teknolojileri ile karmaşık endüstriyel problemlere yüksek güvenirlilikte çözümler üretmek olarak açıklayabiliriz. Ar-Ge projeleri ve mühendislik yazılımları tasarlıyor, geliştiriyor ve teknik destek sağlıyoruz. Tamamen Türk çalışanlardan oluşan bir ekibimiz var. İstanbul ve Ankara’da ofislerimiz bulunuyor.

GLOBAL AĞIN ÜYESİ

EnginSoft; Fransa, Almanya İngiltere, İsveç ve ABD’de bulunan mühendislik merkezleri ile global bir ağa sahip. Yunanistan, İspanya, İsrail, Portekiz, Brezilya, Japonya, Kore ve ABD’de bulunan şirketlerle sinerjik işbirliklerimiz bulunuyor.

ENDÜSTRİYE HİZMET

Hangi sektörlerle çalışıyorsunuz?

Başta savunma sanayi, havacılık olmak üzere otomotiv, otomotiv yan sanayi, enerji, petrol ve gaz, inşaat ve yapı, metaller, tüketim malları ve aletleri, sağlık, biyomekanik, makine ve beyaz eşya gibi endüstriyel sektörlere ileri mühendislik hizmetleri veriyoruz.

İLERİ MÜHENDİSLİK

Mühendislik hizmetlerinizin kapsamı nedir?

Mühendislik hizmetlerimiz arasında mekanik tasarım, prototip imalatı, yapısal ve akışkanlar analizleri ön planda. İleri mühendislik analizleri ve problem çözümleri, akustik tasarım ve analizleri, yazılım satışları, teknik desteği hizmetlerimiz var. Ar-Ge maliyetlerini ve sürelerini azaltarak uzun süreli avantaj sağlıyoruz. Tüm bu süreçlerdeki simülasyonlarda doğru, güvenilir sonuç ve geri bildirimlerimizle müşteri memnuniyetini yüksek seviyede tutuyoruz.

Mühendis işgücü temininin yanı sıra yazılım, donanım altyapısının kurulmasına kadar olan her türlü mühendislik desteğini de sağlıyoruz.

BİZİM MÜHENDİSLERİMİZ

Mühendis işgücü temini nasıl bir sistem?

Yerli ve milli üretim yapmak isteyen firmalarımızın ileri mühendislik yeteneğine sahip olmaları çok önemli. Bu yönde yatırım yapmak, ekip oluşturmak isteyen firmalarımıza, ihtiyaç duydukları mühendis işgücünü temin ediyoruz. Gerekli yazılım, donanım altyapısının kurulması da dahil her türlü mühendislik desteğini veriyoruz. Bunu yapabilen firma sayısı çok az. Son dönemde birçok büyük firmaya ‘Yerinde Mühendislik İş Modeli’ni uyguluyoruz. Hizmetlerimizi, kendi mühendislerimiz ve kendi çalışanlarımızdan oluşan ekibimizle milli ve yerli olarak veriyoruz. Firmalarımızın bünyelerinde çalıştırdığı ve belli bir çalışma sürecinden sonra uygun gördüğü mühendisleri kadrolarına dahil etmelerini destekliyoruz. Bu şekilde birçok genç mühendis arkadaşımızı sanayiye kazandırdık.

İTALYA’YA İHRACAT

İhracatınız var mı?

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın öneri ve desteği ile Türkiye’den yurtdışına Offset projeleri kapsamında ileri mühendislik hizmeti ihracatı yapıyoruz. Yani yaptığımız ithalata karşılık mühendislik hizmeti ihracatı gerçekleştiriyoruz. İtalya’nın en büyük savunma sanayi firması Leonardo’ya ileri mühendislik analizleri hizmet ihracatımız mevcut. Leonardo, ASELSAN’ın 10 katı büyüklüğünde.

1 milyon dolarlık mühendislik hizmeti ihraç ettik. AS9100 ve ISO 9001 sertifikalarına sahibiz. Bununla birlikte Tesis Güvenlik başvurusunda onay sürecini bekliyoruz.

NÜKLEER REAKTÖRE SOĞUTMA ANALİZİ

Dünyanın En Büyük Termonükleer Deneme Reaktörü ITER’in termal hidrolik soğutma analizinin Enginsoft Turkey tarafından Teknopark İstanbul’da yapıldığı bilgisini veren Dr. Kopuz şu açıklamayı yaptı: “ABD, Çin, Hindistan, Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerinin ortak yatırımı ile gerçekleştirilen bu projenin kapsamı çok büyük. Bilgisayar, know-how ve teçhizat toplamında yeterli kaynağı olan yerli firma yok. Dünyada bu işi yapabilecek firma sayısı 10’u geçmez.”

SAVUNMAYA SESSİZ EGZOZ SİSTEMİ

EnginSoft Turkey, savunma sanayi araçlarına milli sessiz egzoz sistemi geliştirdi. Dr. Kopuz, sessiz egzoz sistemlerinin zor ve maliyetli bir üretim olduğuna dikkat çekerek sistemi şöyle anlattı: “Dünyada bu tasarımı yapan 4-5 firmadan biri de EnginSoft Turkey. Sessiz egzoz sistemi; uçak, gemi, tank, arazi araçları, zırhlı personel taşıma araçlarının hareket halindeyken tespit edilmemelerini sağlıyor. Mesela 80 cm’lik egzoz sistemini 40 cm’e indirdik ve üstün performanslar ekledik. İthalatı engelleyerek ülkemize çok büyük bir katma değer kazandırdık.”