Yerli ve milli ilk dijital holter

42 gün kayıt yapan, taşınabilir yerli holter (EKG) cihazı Cardiom’u üreten LiveWell firması, Türkiye’ye bu üretimi yapabilen ikinci ülke unvanını kazandırdı. Cardiom, hastalığın kardiyolojik mi nörolojik mi olduğunu da belirliyor. Giyilebilir sağlık teknolojileri üreten LiveWell, Sanko ile tek parça, kablosuz EKG tişört geliştirme projesini de yürütüyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Mart 2020 Perşembe
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul’da yerleşik LiveWell Sağlık Teknolojileri firması, uzun süreli takip yapan, taşınabilir yerli holter (EKG) cihazı üreterek Türkiye’ye ‘bu üretimi yapabilen ikinci ülke’ unvanını kazandırdı. Cardiom adındaki taşınabilir holter, hastalığın kardiyolojik mi nörolojik mi olduğunu da belirliyor. Giyilebilir sağlık teknolojileri üreten LiveWell, Türkiye’nin en büyük tekstil firmalarından Sanko ile Tek Parça Kablosuz EKG Tişört geliştiriyor. Kullan-at tişörtün klinik testleri tamamlanmak üzere. İstanbul Ticaret’in sorularını LiveWell Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yeşilleten cevapladı. Elektrik ve elektronik mühendisi Yeşilleten, Boğaziçi Üniversitesi’nden biyomedikal yüksek lisansına sahip.

Giyilebilir sağlık teknolojileri ne demek?

Bedene giyilen teknolojik cihazların genel adı diyebiliriz. Saat ve holter gibi vücuda yapıştırılan, belirli bir süre taşınan, vücuttaki elektriksel sinyalleri takip eden ürünler. Üzerinde akıllı sensörler taşıyan ve topladığı bilgileri bluetootha bağlanarak ilgili web sistemine, sağlık personeline aktaran kablosuz tişörtler de bu ürünler arasında.

MİLLİ HOLTER

LiveWell’i tanıtır mısınız? 

2017’de kurulduk. Cardiom Uzun Süreli Ritim Takip Cihazı ile LiveWell Akıllı Sağlık Platformu Yazılımı’nı geliştirdik. Cardiom, taşınabilen ve vücutta 42 gün kalabilen bir holter (EKG) cihazı. Cihazı destekleyen ileri yazılım sisteminin adı LiveWell Akıllı Sağlık Platformu. Kullan-at giyilebilir ve kablosuz tişörtümüzün klinik çalışmaları da tamamlanmak üzere. 

HER YAZILIMA ENTEGRE 

Cardiom nasıl çalışıyor?

Cardiom, uzun süreli kayıt alabiliyor, uzak sinyalleri 4.5 G şebekesi üzerinden yollayabiliyor. İçinde GSM veri hattı, Bluetooth 4.0 iletişim teknolojisi ve micro SDCard yazıcısı olan bir mobil EKG cihazı. Hibrit teknolojiye sahip online yazılımımız ile Cardiom’u kullanan hasta düğmeye basmadan, cihaz kendi kendine analiz yapıyor. Veriler, internet üzerinden offline yazılım Livewell Akıllı Platformu’na aktarılıyor. Cardiom, piyasadaki yazılımlarla entegre edilebiliyor ve sonrasında tamamen firmamızın geliştirdiği ileri düzey offline yazılım da hizmete giriyor.

İZLENEBİLİR 8 GB DATA 

Kalp sinyallerini, ritmini, nabız atımlarını bir veri tabanında toplayan Cardiom’un oluşturduğu veri tabanı çok büyük, analiz verisi çok kolay değil. Bazı hastalarda 30 günlük Cardiom takibi 8 GB data oluşturuyor. Teşhisin sihirli kısmı analiz yazılımı ile büyük datayı izlemekle mümkün. 

LiveWell Platformu’nu anlatır mısınız?

LiveWell Akıllı Sağlık Platformu, kullanıcının şifre ile internet tarayıcılar vasıtasıyla eriştiği web tabanlı bir yazılım. Cardiom cihazından gelen büyük veriyi medikal algoritmalar ile anlamlandırır ki, bu oldukça karmaşık ve zor bir süreç. Hastaların ritim analizleri uzun süreli ritim holter raporuna dönüştürülür. Raporlar kullanıcının bilgisayarında, hastane bilgi yönetim sisteminde saklanabilir. LiveWell Akıllı Sağlık Platformu EKG Analizleri, MIT-BIH Arrythmia Veritabanı’nda (EKG sinyal işleme ve araştırmalarında en çok kullanılan aritmi veri tabanlarından biri) yüzde 99.8’lik başarı oranına sahip. Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan patentli Cardiom’da, sürekli olarak geliştirilebilen bir yazılım altyapısı mevcut.

DOĞRU TEŞHİS, TEDAVİ

Uzun süreli ritim takibi neden önemli?

Kalp hastalıkları dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklardan biri. Uzun süreli ritim takipleri özellikle aritmi grubu kardiyologların çok ilgisini çekiyor. Uzun süreli EKG sinyallerini değerlendirerek doğru teşhis ve tedavi yapıyorlar. Normal holterlerde aritmi anlarını yakalayabilmek bazen mümkün olmayabiliyor. Şüpheli hastalara uzun süreli takip yapılması gerekiyor. Ülkemizde 2014’teki ölümlerin yüzde 40.4’ü dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı.

42 GÜNLÜK KAYIT 

Cardiom, sistem açıldığı andan itibaren kayda başlıyor ve 42 gün pil değişimi dışında kesintisiz veri kaydedebiliyor. Sistemi çalıştıran lityum iyon pil, 72 saat boyunca enerji sağlayabiliyor. Sistemle birlikte verilen yedek pil hızlıca takılarak kaydın devamlılığı sağlanıyor. Piller dışarıda şarj edilebiliyor, 2-3 günde bir dönüşümlü olarak kullanılabiliyor. Cardiom, hastaya nerede takılmış olursa olsun, doktoru analiz sonuçlarına dünyanın dört bir yanından ulaşabiliyor.

TESPİT ETTİĞİ HASTALIKLAR

Fırat Yeşilleten, Akıllı Sağlık Platformu’nun EKG Derin Analizi Algoritmaları’nın yaptığı tespitleri şöyle özetledi: “Bradikardik olaylar; sinüs, duraklama, AV Blok Tip I-II-III, düşük nabız atakları. Taşikardik olaylar; sinüs, ventriküler, supraventiküler, yüksek nabız atakları. Supraventiküler olaylar; atriyal fibrilasyon, atriyal flatter, atriyal erken atım. Ventriküler olaylar; ventriküler, fibrilasyon, ventriküler flatter, ventriküler erken atım.”

SUT’A İŞLENİRSE

Fırat Yeşilleten, uzun süreli ritim takibinin Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) tanımlanması durumunda devlet hastaneleri ve üniversitelerle çalışabileceklerini söyleyerek, “Cardiom sayesinde bir doktorumuz 12’nci günde senkop (bayılma) verisi yakaladı. Cardiom, hastanın durumunun kardiyolojik mi nörolojik mi olduğunu kesin tespit imkanı verdiği için gereksiz tetkikleri ortadan kaldırarak büyük ekonomik avantaj sağlıyor” dedi.

ANLIK EKG TAKİBİ

Cardiom, üzerindeki alarm butonuna basıldığı anın 7 saniye öncesi ve 3 saniye sonrasına ait 10 saniyelik EKG sinyalini cihaz içinde bulunan GSM veri hattı üzerinden LiveWell Platformu’na aktarıyor. Hastanın vücudunda hissettiği değişiklikler, düğmeye basıldığı anda sisteme online veri aktarımı sağlıyor. Sisteme aktarılan veriler, Android ve IOS tabanlı mobil LiveWell yazılımı ile hekim tarafından anlık olarak takip edilebiliyor.