Koronavirüsü havada yok ediyor

Lighthouse Worldwide Solutions firması, İstanbul Teknopark ofisinde havadaki her türlü yabancı ve zararlı organizmayı yakalayıp yok eden bir cihaz geliştirdi. Filtr Science adı verilen cihaz, koronavirüs de dahil kimyasal, biyolojik radyoaktif her türlü maddeyi tespit ve bertaraf edebilme özelliklerini tek bir elde topluyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Nisan 2020 Salı
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Lighthouse Worldwide Solutions firmasının İstanbul Teknopark ofisi, havadaki her türlü yabancı ve zararlı maddeyi yakalayıp yok eden bir cihaz geliştirdi. Türk mühendislerince tasarlanan Filtr Science adlı cihaz, yerli malzemelerle üretildi. ABD’ye know-how ihracatı da yapılan Filtr, havadaki tüm yabancı ve zararlı maddeyi yakalaması, ‘Tespit et, yok et’ sloganı ile seviye tespitini yapması ve bertaraf etmesi ile rakipsiz.

Lighthouse Worldwide Solution EMEA Bölge Genel Müdürü Haşim Solmaz, “Dünyada her bir madde için ayrı bir tespit ve ayrı bir bertaraf cihazı üretilirken, bizim cihazımız birkaç farklı cihazın yaptığı işi tek başına yapabiliyor” dedi.

TemizOda Teknolojileri Derneği Kurucu Başkanı Haşim Solmaz, 10 yıldır firmanın Türkiye operasyonlarını yönetiyor. Solmaz, aynı zamanda Uluslararası Kontaminasyon Kontrol Dernekleri Federasyonu’nun da (ICCCS) onursal başkanı.

KONTAMİNASYON KONTROLÜ

Lighthouse Worldwide Solution’u tanıtır mısınız?

1982 yılında kurulan Lighthouse Worldwide Solutions, dünyanın önde gelen gerçek zamanlı kirlilik izleme sistemleri ve hava kaynaklı partikül (parçacık) sayıcı tedarikçisi. ABD Silikon Vadisi menşeli firma, Ar-Ge çalışmaları yapılan temizodalar için yazılım üretirken, partikül sayım cihazları ve çevresel izleme sistemleri geliştirmeye başladı. Firma; sağlık, gıda, savunma sanayinde kontaminasyon (bakteri ve virüs gibi canlı mikroorganizma, kimyasal kontaminasyon ve radyoaktivite kaynaklı kirlenme) kontrolü üzerinde projeler geliştiriyor.

38 ÜLKENİN MERKEZİ

Lighthouse Worldwide Solution, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki 38 ülkeyi kapsayan EMEA operasyon merkezini İstanbul’da kurdu. Bu merkeze bağlı olarak 2015 yılında Teknopark İstanbul’da yer alan Innovation Center projesi ile ABD dışındaki ilk Ar-Ge birimini hayata geçirdi.

TEMİZODALAR

Teknopark İstanbul ofisinizde hangi faaliyetleri yapıyorsunuz?

Teknopark İstanbul ofisimizde yer alan ISO Class 5 temizoda sayesinde kontaminasyon kontrolü, filtrasyon teknolojileri ve biyoteknoloji alanında tüm çalışmaları tek çatı altında yürütebiliyoruz. Kontaminasyon kontrol cihazları, partikül izleme sistemleri, detect-protect NBC filtrasyon cihazları, biyosidal filtrasyon, biyomedikal cihaz ve teknolojileri üretiyoruz. Ofisimizdeki Türk mühendisler de dünyada bir ilk olan geniş kapsamlı (kimyasal, biyolojik radyoaktif) detect protect hava temizleme cihazı Filtr Science’i üretti.

FILTR SCIENCE’IN EŞİ YOK

Filtr Science’in diğer hava temizleme cihazlarından farkı ne?

Diğer cihazlar ayrı ayrı işlem yapıyorlar, ya tespit ya da bertaraf ediyorlar. Ayrıca her cihaz havadaki farklı partikülleri tespit ediyor. Filtr Science ise havadaki kimyasal, biyolojik, radyoaktif tüm yükleri hem tespit ediyor hem seviyesini tayin ediyor hem de konsantrasyon seviyesine bağlı olarak farklı seviyelerde bertarafını gerçekleştiriyor.

Cihaz hangi sektörlerde kullanılıyor?

LighthouseWorldwide Solutions Türkiye olarak, ilaç fabrikalarında, hastanelerde, gıda endüstrilerinde ve savunma sanayinde hizmet veriyoruz. İklimlendirme sistemleri ile temizliği sağlanan havanın ne derecede kontrol altına alındığını tespit edebiliyoruz. 

KNOW-HOW İHRACATI 

Filtr ne kadar milli ve yerli bir ürün?

Filtr, Türk mühendislerinin tasarımı. Cihazın filtre, elektronik kart tasarımı ve imalatı da yerli. Bu üretimde Teknopark İstanbul firmaları ile işbirliği yaptık. Mesela CFD analizini, elektronik kart dizgilerini Teknopark İstanbul’daki firmalar yürüttü. Hepa filtreleri bugün seri üretim gerçekleştiren Ankara merkezli bir Türk firması tarafından yapılıyor. ABD’de de kenevir endüstrisinde kullanılmaya başlandı. ABD’ye know-how olarak ihracını gerçekleştirdik. Uzun vadede Türkiye’de üretime geçebilmek için çalışmalarımız devam ediyor. 

DAKİKALAR İÇİNDE HAVA TEMİZLİĞİ 

Filtr Science, mobil olarak tasarlanmış, yaklaşık 1 metre boyutunda, taşınabiliyor, harici aksesuarları var. Kendi kademesini artırarak temizlemeyi daha hızlı hale getirebiliyor. Standart cihazlardan 3.5 kat daha yüksek kapasiteye sahip. 100 metrekarelik ortalama 3 metre tavan yüksekliği olan bir mekanda dakikalar mertebesinde tüm havayı temizleyebiliyor. 

VİRÜSLERİ HIZLA ORTADAN KALDIRIYOR

HaşimSolmaz, “Filtr Science koronavirüsü de yok ediyor. Covid-19 salgınında kontaminasyon kontrolü hayatımızın en önemli gündemi haline geldi. Covid-19 salgını için sosyal mesafemizi koruma zorunluluğumuzun nedeni damlacıklar aracılığı ile gerçekleşen kontaminasyonu engellemek. Filtr havadaki damlacıkları temizliyor. Hızlı bir temiz hava tedariki için pratik bir çözüm sunuyoruz. Benzer şekilde, koronavirüs salgınında negatif basınçlı bir izolasyon alanının temizliğini bu tarz bir ekipmanla hızlı ve güvenilir bir biçimde sağlayabilirsiniz” dedi.