Ozon, Covid-19’a meydan okuyor

Dünyanın en güçlü ve doğal temizleyicisi ozon, Covid-19’a meydan okuyor. Teknopark İstanbul firmalarından Mikrosay’ın patentli sistemi Triovita, ürettiği ozon ile hava ve sudaki virüs, bakteri ve kimyasal kalıntıları ortadan kaldırıyor. Doktor ve eczacıların yoğun talebini karşılamak için üretimini hızlandıran firma, Triovita’yı çeşitli ülkelere ihraç ediyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Nisan 2020 Salı
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul firmalarından Mikrosay Elektronik Yazılım Enerji Sanayi A.Ş., Covid-19’a ozon sistemleri ile meydan okuyor. Mikrosay’ın patentli sistemi Triovita, ozon üreterek havada ve sudaki bakteri, virüs ve kimyasal kalıntıyı yok ediyor. Covid-19 salgınına bireysel çözüm arayan hekim ve eczacıların yoğun taleplerini karşılamak için üretimini hızlandıran Mikrosay, ozon üreten bu sistemlerin ihracatını da yapıyor.

ABD’de de şirket kuran Mikrosay’ın elektronik sistem tasarım ve üretimlerini Türk mühendisler gerçekleştiriyor. Müşteriye özel embedded (gömülü) mikroişlemcili devre- sistem tasarımları, küçük ev aletleri, beyaz eşya üretimi ve program geliştirmesi yapan firma, endüstride, akıllı binalarda yerli otomasyon döneminin de mimarı. Mikrosay, parmak izi, akıllı kart, GPS-GPRS uygulamaları alanında da hizmet veriyor. Firmanın 1999’da geliştirdiği ilk yerli ve gerçek zamanlı SCADA (uzaktan kontrol ve gözleme sistemi) programı TEOS’u, Türkiye’nin en büyük kamu ve sanayi kuruluşları kullanıyor.

EN GÜÇLÜ DEZENFEKTAN

İstanbul Ticaret’in sorularını, Mikrosay Yönetim Kurulu Başkanı Elektrik Mühendisi Hasan Terzioğlu cevapladı. Terzioğlu, “Koronavirüs ile mücadelede dezenfektan olarak kullanılan kimyasallar, zehirler nereye gidiyor? Doğayı, toprağı, yer altı su kaynaklarını kirlettiklerini ve zehirlediklerini biliyoruz. Bu durum, yakın gelecekte çok büyük ve baş edilemez sıkıntılara neden olacak. Dünyanın en güçlü, en doğal, rakipsiz dezenfektanı ozondur” dedi.

KORUYUCU KALKAN

Ozon nedir?

Ozon (03), oksijen (02) molekülüne oksijen (0) atomunun bağlanması ile oluşan üç atomlu oksijendir. Oksijenin çok yüksek enerji taşıyan şekli diyebiliriz. Aktif oksijen olarak adlandırılır. Dünyada bilinen en etkili doğal temizleyici, mikrop öldürücü ve koku giderici olan ozon, aynı zamanda dünyanın etrafındaki koruyucu kalkandır.

DÜNYAYI OZON TEMİZLİYOR

Ozon nasıl oluşur?

Şimşek, yıldırım gibi doğa olayları sonucu yüksek enerji patlamalarıyla havadaki oksijen ozona dönüşür. Ozon oluştuktan kısa bir süre sonra hiçbir kalıntı bırakmadan tekrar oksijene dönüşür. Dünya sürekli bu doğa olayları ile yenilenir ve temizlenir. 

VİRÜSLERİ ETKİSİZLEŞTİRİYOR

Ozon, koronavirüsü de yok ediyor mu?

Dünyanın en güçlü dezenfektanı olan ozon, virüsleri etkisiz hale getiriyor. Korona ile aynı aileden olan Sars ve Mers virüslerini yok ettiği kanıtlandı. Koronavirüsü öldürdüğü yönündeki çalışmalar resmiyet kazanmasa da Çin’deki salgında ozon tedavisinin yapıldığına dair bilgiler mevcut. Ozonun pnömoniye (zatürre) neden olan virüslere, bakterilere karşı etkili olduğu konusunda laboratuvar raporları var. Covid-19’un, ağır zatürre belirtileriyle örtüşen bir tablo ile seyrettiğini biliyoruz. Ozon, hastalıklı doku ve organlara ihtiyaç duydukları oksijen desteğini de verdiği için tedavi edici yönü ile ilaç gibi kullanılıyor. Örneğin açık yaraları kısa sürede iyileştirmede çok etkili.

HASTANELERDE YÜZDE 100 HİJYEN

Triovita, sağlık kuruluşlarında güvenle kullanılıyor mu?

Ameliyathanelerde, hastanelerde kullanımı son derece güvenli; önemli olan doğru kullanım. Hastanın yattığı bir oda ile boş bir odada dezenfeksiyon kullanım kriterleri farklılık gösterir. Hastaneler, sanayi kuruluşları gibi büyük alanlara özel tasarladığımız Triovita Herkül sistemi, ortamdaki havayı kullanarak ozon elde ediyor ve yüksek verim sağlıyor. Daha sonra bu ozon, oksijene dönüşüyor. Sistemlerimizi bugünkü düzey ve verimliliğine ulaştırıp, optimum miktarı yakalayana dek epeyce test ve çalışma yapmış bulunuyoruz. 

TARIM İLACINI DA YOK EDİYOR

Suyu nasıl temizliyor?

Havuzlar, su depoları gibi büyük su hacmine sahip mekânlar için sistemlerimiz farklı. Ev, ofis, okul, kafe gibi mekânlarda kullanılabilecek Triovita sistemlerinde hem su hem hava temizleme özelliklerini aynı cihazda birleştirdik. Sebze ve meyvelerin üstüne çıkacak kadar su koyduktan sonra cihazın hortumunu suya sokmak ve 20 dakika beklemek yeterli. Sadece bakteri virüsleri değil, aynı zamanda pestisitlerin (tarım ilaçları) kalıntılarını da yok ediyor. Havuzlarda, şehir sularının dezenfeksiyonunda, farklı amaçlarla kullanılan su depolarında tam bir temizlik ve arınma sağlıyor. Tat, renk ve koku giderme işlemlerinde de kullanılıyor. Gelişmiş ülkelerde su temizliğinde ozon kullanılıyor; tabi ki klor kullanımı yasak.

GİYSİLER DE TEMİZLENİYOR

Giysiler ozonla nasıl dezenfekte ediliyor?

Biz ailece, gün içinde kullandığımız giysilerimizi evimizin en küçük odasına koyuyor ve kapısını kapatıyoruz. Zaman ve miktar ayarlı Triovita yaklaşık yarım saatte gereken hijyeni sağlamış oluyor. Triovita sistemi, araçların içine sinen sigara gibi istenmeyen kokuları yok etmede de çok etkili. Aracın çakmağından veya dışarıdan enerji alarak hem kokuları gideriyor hem dezenfeksiyon yapıyor.

DEPOLAMA MALİYETİ YOK

Hasan Terzioğlu, “Triovita, ürettiği ozon ile havada ve sudaki virüsleri, e-coli, tüberküloz, koliform gibi bakterileri, koku, küf, mantar gibi gözle görülemeyen zararlı molekülleri yok ediyor. Böylece salgın hastalıkların oluşmasını ve yayılmasını engelliyor. Çevre dostu, kimyasal içermiyor, kalıntı bırakmıyor. En geç 90 dakika sonunda yeniden oksijene dönüşüyor. Her türlü gıdada kullanımı güvenli. Yerinde üretildiği için depolama maliyeti yok” dedi. 

ECZACI VE DOKTORLARDAN YOĞUN TALEP 

Koronasalgını sonrası Triovita ozon sistemlerine özellikle doktor ve eczacılardan yoğun talep gelmeye başladığını dile getiren Terzioğlu, “İşin bilimsel yönüne hakim olan eczacı ve hekimlerin talepleri ile stoklarımız tükendi. Yeni üretime başladık” dedi.