Yerli e-sağlık hizmetine ABD’den de talep var

Yerli e-sağlık uygulaması Medibook, vatandaşlara süresiz, muayenehanesi olan doktor ve salgın takibi yapan işyeri hekimlerine ise ilk 3 ay ücretsiz hizmet sunuyor. Sağlık sürecini baştan uca yönetebilen uygulama, doktor randevusu oluşturuyor, belirtileri takip edip, online muayene imkanı sunuyor. Uygulama, ABD’den de talep almış durumda.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 30 Haziran 2020 Salı
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul firmalarından Invenoa Yazılım’ın geliştirdiği, baştan uca sağlık süreçleri yönetimi yapabilen yerli e-sağlık uygulaması Medibook, vatandaşlara süresiz, muayenehanesi olan doktor ve salgın takibi yapan işyeri hekimlerine ise ilk 3 ay ücretsiz olacak.

Covid-19’un yol açtığı sorunlara çözüm arayan online yarışma Coronathon Türkiye’de 1.500 başvuru içinden 1’inci seçilen Medibook, ABD’den de talep gördü. Hasta ile doktorun mobil cihazlara indirerek kullanabildiği uygulama, online muayene imkanı sağlıyor. Semptom analizi, tedavi takibi, medikal ürün satışı, alarm ve uyarı gibi birçok özelliğiyle Covid-19 ile mücadelede kapsamlı çözümler sunuyor.

İstanbul Ticaret’in sorularını Invenoa Genel Müdürü Elektrik Elektronik Mühendisi Bülent Bingül cevapladı.

E-SAĞLIKTA YERLİ YAZILIM

Invenoa’yı tanıtır mısınız?

Invenoa Yazılım ve İletişim A.Ş., 20 yıldan fazla tecrübeye sahip bir Ar-Ge şirketi. 2016’da Teknopark İstanbul’a taşındık. Bankacılık, finans ve güvenlik hizmetleri geçmişi olan firmamız yüzde 100 yerli ve milli e-sağlık platformu Medibook’un Ar-Ge’sini başarı ile tamamladı. Teknopark İstanbul’un sağladığı imkanlarla farklı ürün Ar-Ge’lerimiz devam ediyor.

GÖRÜNTÜLÜ HİZMET

e-sağlık sistemi kurma fikri nasıl oluştu?

ODTÜ’den mezun olduktan sonra sağlık sektörü laboratuvar teknolojilerinde çalıştım. Bu alanda çalışmak hem terminolojiye hem doktorların hangi tetkikleri isteyeceklerine hem de hasta ve hekim tarafındaki ihtiyaçlara vakıf olmamı sağladı. Bu donanımla Invenoa’nın kurucusu ve ortağım Oğuz Çalışkan ile çalışmaya başladım. 2016’da e-sağlık platformu kurarak Medibook markasını oluşturduk. Türkiye’nin ilk görüntülü sağlık hizmeti veren firmalarından biri olduk.

EŞSİZ ARŞİV SİSTEMİ

Medibook nasıl çalışıyor?

Medibook, iki Türk mühendisin geliştirdiği yüzde 100 yerli ve milli, hem doktor hem de hastanın kullanabildiği eşsiz bir sağlık yönetim sistemi. Akıllı cihazlara yüklenilen bankacılık uygulamaları gibi App Store ve Google Play üzerinden indirilerek kullanılabiliyor. Hastanın ve doktorun hayatını kolaylaştıran çözümleri bir araya getiriyor. Reçeteyi hastaya aktarıyor, ilaçların kullanım saatlerini hatırlatıyor. Aile bireylerine uzaktan aile sağlık hesabı yönetme imkanı veriyor. Mobil cihazlardan gönderilen doküman, imaj veya fotoğraflarla Medibook sağlık kayıtları oluşturuluyor. Ayrıca gebelik, aşı gibi özel ihtiyaçlar için çeşitli modüllere sahip.

2018’DE TİCARİLEŞTİ

Medibook ne zaman ticarileşti?

Medibook üzerinden sağlık hizmeti sunmaya 2018 yılında başladık. İlk uygulamalarımız Türkiye’nin A plus sağlık kuruluşlarında hayata geçti. Özel sektör öncesinde Sağlık Bakanlığı’na sunum yapmıştık. Kullanıma hazır, çok kapsamlı olan uygulamamız o dönemde gündeme alınmadı.

TEK UYGULAMA, ÇOK İŞLEM

e-nabız ve benzer uygulamalardan farkı ne?

Dünyada sağlık yazılımlarına artan bir ilgi ve yatırım var, fakat hiçbiri Medibook’u benzersiz kılan özelliklere sahip değil. Medibook, tek uygulamada çok işlem yapabiliyor. Mesela; doktor randevusu oluşturuyor, belirtileri takip ediyor. Online doktor-hasta görüşmesi yaptırıyor. Doktora ve hastaya; sistemdeki tüm dokümanları yönetebilme ve tüm hekimlere ulaşabilme imkanı veriyor. Sunucuları yurt dışında olan online video konferans uygulamalarının aksine, Medibook direkt kurumların sunucularına yükleniyor. e-nabız’da sadece dokümanlar görülebiliyor, bireysel sağlık yönetimi yapılamıyor. Medibook’u muayenehanesi olan doktorlar kullanmaya başladı. Projemizi, aile hekimlerince görüntülü muayene hizmetinde kullanılabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na sunduk.

Ücretsiz hizmet için:
marketing@medibook.com.tr

MEDIBOOK’UN AVANTAJLARI

* 10 binlerce kişi aynı anda kullanabiliyor.
* Sağlık ile ilgili tüm kayıtları baştan uca tutuyor.
* Röntgen, MR, kan tahlili gibi tüm tetkikleri kaydediyor.
* İlaç hatırlatması yapıyor, doktordan yeni reçete iletiyor.
* Tetkikleri hem tıbbi hem de halk tabiri terimler ile arıyor.
* Doktorun da hastanın da hayatını kolaylaştıran çözümler sunuyor.
* Gebelik, aşı, belirti gibi özel ihtiyaçlar için takip modülleri hizmeti veriyor.
* Hastayı ne yapacağı konusunda yönlendiriyor, randevusunu alıyor.
* Hastanın istemediği hiçbir bilgiyi paylaşmıyor.
* Hasta uygulama üzerinden gerekli medikal ürünleri tedarik edebiliyor.
* Laboratuvar dahil tüm hizmetlerin evden alınmasını sağlıyor.
* Raporları tek bir grafik üzerinde listeleyip gösteriyor.
* Eş anlamlı, ilişkili, kısaltılmış terimleri tek seferde gösteriyor.

BAŞKA ŞEHİRDEN DOKTOR

Bülent Bingül, Covid-19 süresince hekimlere ücretsiz hizmet vermek için kampanya düzenlediklerini belirterek, şu bilgileri paylaştı: “Sistemi kullanmak isteyen tüm hekimlerimiz, işyeri hekimleri bize sitemizden ulaşabiliyor. Sistem, karar destek ve uyarı ile hekimin yükünü azaltıyor. Hastaya gün içinde ateş, nabız ölçüm ve ilaç alım saatlerini bildiriyor. Doktorlar bu ölçümleri inceleyerek hastanın süreciyle ilgili analiz yapabiliyor. Hastanelerde yaşanan yoğunluklar ve İstanbul’daki doktorların uygun olmaması durumunda hastanenin ve hastanın izin verdiği başka bir şehirden doktor, hastanın sürecini kontrol edebiliyor.”

TÜM VERİLER TEK TABLODA

Medibook’un sahip olduğu baştan uca medikal akıllı aramanın dünyada rakipsiz olduğunu dile getiren Bingül, “Medibook herhangi bir tetkik sonucunun fotoğrafından bile yazıyı ayırır, kelime taraması yapar, dosyaları tek tek açmadan içeriğin tümünü tarar, aranan verileri tek tabloda gösterir. Örneğin hastanın yapacağı ‘böbrek iltihabı’ aramasında, doktor tarafında uluslararası sistemdeki kodlarla nefrit/nefritik olarak kaydedilen başlıklarda aranır, hastaya anlayacağı sözcük karşılığını mobil ekrana sığacak şekilde gösterir” dedi.