Emlakçılara yerli ‘sanaltur’

DUNYA360’ın gayrimenkul sektörü için geliştirdiği yerli ‘Sanaltur’, emlak firmaları tarafından ilgiyle karşılandı. Alıcıya sanal gerçeklikte iç mekan turları yaptıran uygulama, sektörün geri bildirimleri ile yeni bir Ar-Ge süreci içinde. Yazılım, dünyada genelindeki tüm emlak platformlarına da entegre olabiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Eylül 2020 Salı
AA + -

DUNYA360, ISIF'20 Uluslararası Buluş Yarışması’nda  VR Maker Kit ile Altın ödülü kazandı...

HABER: SOYHAN ALPASLAN 

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi firmalarından DUNYA360, gayrimenkul sektörüne, internetten sanal gerçeklikte iç mekan turları yapabilme olanağı sunuyor. Türkiye’de ve ilk adımda Ortadoğu’da gayrimenkul firmalarının çözüm ortağı olmayı hedefleyen DUNYA360, sanal gerçeklik teknolojisini müşterilerinin günlük yaşamına entegre edecek projeler hazırlıyor. Sanaltur, sektörün önde gelen firmaları tarafından beğenildi ve onların geri bildirimleri çerçevesinde yeni bir Ar-Ge sürecine entegre edildi. 

‘VR MAKER KİT’ CİHAZ SETİ

‘VR Maker Kit’ adlı sanal tur oluşturma cihaz seti için Ar-Ge çalışmalarını sürdüren şirket, müşterilerine 360 derecelik panoramik çekim yapabilme imkanı sunuyor. İstanbul Ticaret’in sorularını, DUNYA360’ın kurucusu Taha Güner cevapladı. Güner, Almanya’da bulunan müşterileri için markalaşmadan yazılım sürecine kadar A’dan Z’ye startup şirket kuruyor. Bir fikri ticarileştirmeye, bir soruna çözüm bulmaya çalışan internet girişimcilerini destekliyor, yol haritası ve projeler hazırlıyor. 

SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERİ

DUNYA360’ı tanıtır mısınız?

dunya360.com web portalını 2019 yılında kurduk ve geçerli minimum bir ürün piyasa sürüp ilk müşterilerimizle irtibata geçtik. Türkiye’nin önde gelen emlak platformları ile yaptığımız görüşmelerden aldığımız olumlu geri dönüşler çerçevesinde Ar-Ge çalışmalarımızı hızlandırdık. Şu an yazılım geliştirme sürecimiz çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Önceliğimiz, gayrimenkul sektörüne yönelik sanal tur oluşturan bir web platformu olmak. 

PANORAMİK FOTOĞRAF 

Emlakçılar, web portalımıza üye olup satılık ve kiralık gayrimenkulleri 360 derecelik panoramik fotoğraflarla sanal ortamlara dönüştürebiliyor. Bilgisayar ve akıllı telefon üzerinden dünyanın herhangi bir yerindeki mekânları sanal gerçeklikle gözlemleyebiliyorsunuz. İlk sürümünü çıkardık ve müşterilerimizden gelen geri bildirimler çerçevesinde geliştirmeler yapıyoruz.

YENİ NORMALE UYGUN 

‘Sanaltur’ hangi problemleri çözüyor?

Covid-19 kapsamındaki yeni normal sürecinde hem emlakçı hem de müşteri için olumlu bir çözüm. Emlakçının ve müşterinin zamanının, emlak gezintilerinde harcanmasına engel oluyor. Sonuçta, gezilen sayısız gayrimenkulün arasında sadece biri satın alınıyor. Sanaltur, gayrimenkulün her köşesini ayrıntılı bir şekilde gözlemleyebilme imkânı sunuyor. Böylece müşterinin doğrudan eleme sürecini başlatıp, sadece ilgi duyduğu daireleri gezmesini sağlıyor. 

7/24 VERİ İZLENEBİLİYOR

İnternetin ve teknolojinin gelişmiş olmasına rağmen hem emlakçının hem de müşterinin veri kayıtlarından faydalanamama sorununu da çözüyor. Sanaltur sayesinde emlakçı müşterisinin hangi odada kaç dakika geçirdiğini takip edebiliyor. Müşteri; Sanaltur’daki video, resim, yorum, fiyat ve benzeri birçok bilgiye ulaşabiliyor. Böylece 7 gün 24 saat ilgi duyduğu gayrimenkulün bilgilerine erişebiliyor.

1 MİLYON MÜŞTERİ

Gayrimenkulde müşteri potansiyeliniz nedir?

İnternette Türkiye’deki satılık ve kiralık emlak ilan sayısı 1 milyondan fazla. Her ilan bizim için bir müşteri demek. Dünya genelinde gayrimenkul yatırım tutarı, 2019 yılında 9.6 trilyon dolara ulaştı. Bu potansiyel internet satışlarına da yansıyor. Pazar boyutu inanılmaz geniş ve bizim için de büyük fırsatlar barındırıyor. 

OTEL, RESTORAN, OTO GALERİLER 

Sanaltur’u diğer sektörler de kullanabilecek mi?

Sanaltur ile emlak sektörünün iletişimini güçlendirmek, emlak ofisleri arasında da sanal tur ve LAN dosya paylaşımları olanağı sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca hedefimizde otel, restoran ve oto galerileri de var. Yazılımı söz konusu sektörlere entegre etmek üzere çalışmalara başladık. 

YERLİ SANAL TURUN AVANTAJLARI

  • Dünyadaki tüm emlak platformlarına entegre edilebiliyor.
  • Tüm akıllı cihazlarda kolayca kullanılabiliyor.
  • Kullanıcının prestijini yükseltiyor.
  • İlan kapsamındaki bilgiler sanal tura aktarılabiliyor.
  • Müşteriye de kullanıcıya da zaman kazandırıyor.
  • Gereken tüm bilgileri bulutta tutuyor.
  • 7 gün 24 saat izleme imkânı sunuyor.
  • Sanal tur esnasında müşteri ile sohbet edilebiliyor.
  • 3D görüntüler yurt dışı satışları artırıyor.

KULUÇKA DESTEĞİ

Taha Güner, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın ‘Covid-19 İle Mücadele ve Dayanıklılık Programı’ kapsamında Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi tarafından desteklendiklerini vurguladı. Güner, “Dijital hızlandırma, uygulamalı iş geliştirme programlarına katıldık. Mentorluk, markalaşma, teknik analiz, insan kaynakları, hukuk ve fikri sınai mülkiyet hakları desteği aldık” dedi.

BEYİN FIRTINASI

Teknopark İstanbul’daki firmalarla beyin fırtınası yaptıklarını anlatan Güner, “Her konuda birbirimize destek vermeye çalışıyoruz. Ayrıca Teknopark İstanbul ekibi bize prototip çalışmaları ve patent başvurusu konusunda yardımcı olup, yeni kurulmuş bir şirketin ihtiyaç duyabileceği her türlü eğitime katılma imkanı tanıyor” diye konuştu.

FİKİRLERİ TİCARİLEŞTİRİYOR 

Startup kurucusu Taha Güner, “Yenilikçi teknolojileri kullanarak piyasada var olmayan fikirleri internet yardımıyla ticarileştiriyor ve piyasaya sunuyoruz. Almanya’da değerli iş insanlarından oluşan bir networke sahibiz. Hep birlikte konuşuyor, görüşüyor, tartışıyor ve iyi bir fikir ortaya çıktığı zaman danışmanlık yapıyoruz. Yazılımını yapıp teslim ediyor, satış ve pazarlama tarafında stratejik destek sağlayıp, uzun vadeli hedeflerini planlıyoruz” şeklinde konuştu.