Biyometrik güvenlikli yerli dijital imza

Teknopark İstanbul firmalarından Techsign’ın işletmeler için geliştirdiği dijital çözümlerden biri de yerli imza platformu ‘TechSignDoc.com’. Platform; el imzasının dijital kullanımını sağlayan biyometrik imza dahil aynı ortamda tüm dijital imza çeşitlerini barındırıyor. Müşterilerine 7/24 teknik destek sunuyor ve doküman başına yaklaşık 10 dolarlık tasarruf sağlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Kasım 2020 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul firmalarından Techsign Bilgi Teknolojileri Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin geliştirdiği, dijital ortamda güvenli doküman imzalama platformu, Covid-19 sürecinde müşteri sayısını ikiye katladı. ‘Techsign Doc Doküman İmzalama Platformu-TechsignDoc.com’ müşterilerine; sözleşme ve imza akışlarını istedikleri her yerden güvenle yönetebilme imkânı veriyor. Uzaktan iş yapan, süreçlerini kağıtsızlaştırmak isteyen ve dijital dönüşümü hedefleyen işletmelere 7/24 teknik destek sunuyor.  

EVDE İMZALA

2020 Mart ayında ‘Evde Kal, Evde İmzala’ sloganıyla yayınlanan, üç ay ücretsiz hizmet veren platformda, kullanıcılar sözleşme ve imza akışlarını uluslararası güvenlik standartlarına ve yerli regülasyonlara uygun olarak güvenle yönetebiliyor. İstanbul Ticaret’in sorularını Techsign’ın CEO’su, Bilgisayar Mühendisi Abdullah Kip cevapladı. İş geliştirme uzmanı ve ileri veri analisti olan Kip, iletişim teknolojileri sektörünün öncü firmalarında 20 yılı aşkın çalışma deneyimine sahip.

MİLLİ YAZILIM GÜCÜ

Techsign’ı tanıtır mısınız?

Albaraka Garaj programının ilk dönem girişimlerinin birincisi olarak yolculuğumuza başladık. 2017’den bu yana Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteriyoruz. Dijital biyometrik imza, dijital kimlik tanıma ve doğrulama çözümlerimizi, milli yazılım geliştirme gücümüzle rekabetçi bir noktaya getirdik. Bu başarı; ülkemizin en değerli eğitim kurumlarından mezun, yapay zeka ve güvenlik alanlarında uzman ekip üyelerimize ait. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde telekom ve finans işletmeleri başta olmak üzere hızlı yayılımımızı sürdürüyoruz. Dijital kimlik tanıma ve doğrulama alanında yabancı basın tarafından Türkiye’de market lideri olarak değerlendiriliyoruz.

TEMASSIZ İŞ YAPABİLMEK

‘Techsign Doc’ nasıl bir ürün?

Firmalara pandemi döneminde büyük ihtiyaç duydukları ‘temassız iş yapabilme’ yeteneğini kazandırdık. Bulut ortamında güvenli ve yerel depolama seçeneği, sertifikalı e-imza, doğrulanabilir biyometrik imza, TCKK ile imzalama, iki boyutlu veya statik imzalama, tıkla imza seçeneklerini sunan platform; tüm imza süreçlerini yasal olarak dijitalleştirebiliyor. Platformu, sektörünün lider firmaları ile yaptığımız çalışmalarla ihtiyaçları gözeterek, yerel mevzuata uygun gerçekleştirdik. Mesela birçok emlak profesyoneli, pandemi sürecinde Techsign Doc’u kullanarak, ev sahibi ile kiracının bir araya gelme zorunluluğunu ortadan kaldırdı.

SANİYEDE 120 TARAMA

‘Techsign Doc’ ne kadar güvenli?

Doküman imzalama ihtiyacının olduğu her alanda güvenle kullanılabiliyor. Kullanıcının ekranda parmağı veya dijital kalemiyle verdiği imzada, saniyede 120 özellik yakalıyor. İmza sahibine dair tüm veriyi, sadece imzalanan dokümanın içinde gömülü ve şifreli olarak saklıyor. İmza esnasında zaman damgası ile mühürlenen dokümanlar, hangi lokasyonda hangi cihaz ile imzalandığına ait bilgileri de içeriyor. İmza sonrası dokümanda değişiklik yapılması mümkün olmuyor. İmza datası, sadece imza itirazı halinde bir yasal süreç oluşursa, mahkemenin yetkilendirdiği forensic laboratuvarları tarafından özel yazılımlarla incelenebiliyor. İmza sahteciliği, imzalanan dokümanda tahrifatı ve benzeri riskleri ortadan kaldırıyor.  

Hangi sektörler kullanıyor?

Farklı sektörlerden; RE/MAX, BNPP TEB, Şekerbank, Albaraka Türk, Ford gibi büyük kurumlar tarafından kullanılıyor. Yükselen talepler, özellikle temassız iş süreçleri oluşturmak isteyen e-ticaret, finans, sigorta ve sağlık sektöründen geliyor. İnsan kaynakları, satın alma gibi iç süreçlerin yanı sıra Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) kapsamında alınması gereken onaylar gibi dış süreçlerde de tercih ediliyor. Önümüzdeki dönemde, bireysel ve KOBİ kullanımı da yaygınlaşacak. Hedefimiz; dijital imza pazarında ülkemizden global bir marka çıkarmak. ‘Techsign Doc’, dijital ortamda tüm imza çeşitlerini aynı platform üzerinden sunabilen eşsiz bir uygulama.

PLATFORMUN AVANTAJLARI

  • Verilerin Türkiye’de kalması için yerel sunucularla çalışıyor.
  • Farklı sektör ve kullanımlar için ortak çözümler sunuyor.
  • Tüm dijital imza yöntemlerini aynı platformda barındırıyor.
  • Sözleşmelerin tek bir yerden yönetilmesini sağlıyor.  
  • Doküman başına 10 dolara yakın tasarruf sağlıyor.
  • Dolaşımdaki belgelerin anlık imzala durumunu gösteriyor.
  • Geç imzalayanlara uyarı mesajı gönderip, süreci hızlandırıyor.  
  • İmza için platform kullanıcısı olmak, uygulama indirmek gerekmiyor.
  • Özel parola, ek belge talebi, SMS’le doğrulama gibi çoklu güvenlik sunuyor.
  • İmza sahteciliği, dokümanda tahrifat gibi riskleri ortadan kaldırıyor.

UZAKTAN MÜŞTERİ EDİNİMİ

Abdullah Kip, dijital kimlik tanıma ve doğrulama alanında güvenli, yasal çözümler sunduklarını belirterek, şunları söyledi: “Bunlar; yapay zeka, biyometrik doğrulama ve elektronik imza tabanlı çözümler. ‘Techsign Doc’ yanında; Uzaktan Müşteri Edinimi (KYC), FIDO Biyometrik Doğrulama ve Kimlik Kartı Okuyucu ile Doğrulama başlıkları altında çözümlerimiz mevcut. Farklı sektörlerin önde gelen kurumlarına sunduğumuz dijital hizmetlerle özellikle pandemi döneminde büyük atılım gerçekleştirdik.”  

7/24 TEKNİK DESTEK

Kip, müşterilerine sundukları teknik destek hizmetlerini ise şöyle anlattı:

“Ar-Ge’sini ekibimizin gerçekleştirdiği tüm çözümlerimizi; yerinde kurulum, bulut entegrasyonu ve API seçenekleri ile sunuyoruz. Veri depolama ve işleme, tamamen yerli ve özel depolama alanlarında gerçekleşiyor. Kimlik, biyometrik ve doküman doğrulama çözümlerinin performansı için yerel belge, biyometrik özellik ve TC. kimlik kartları için gereken geliştirmeleri gerçekleştiriyoruz. Böylece müşterilerimize; kişiselleştirme, düzenli güncelleme, 7/24 teknik destek ve avantajlı fiyat seçenekleri sunuyoruz.”