Sahte takipçi sayısını yapay zekayla tespit

influencerman.com, sosyal medyada sahte hesapları analiz ederek, bu veri üzerinden pazarlama stratejisi ve kampanya hazırlıyor. Firmanın amacı, sosyal medyada dijital pazarlamayı tamamen şeffaflaştırarak, markalar için doğru pazarlama ve reklam stratejileri belirlemek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 30 Kasım 2020 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul firmalarından AEATechnic Bilişim Danışmanlık ve Medya Hizmetleri San. Tic. Ltd. şirketi, sosyal medyada sahte hesap açan takipçileri tespit eden ilk ve tek yerli platform ‘InfluencerMAN’i geliştirdi. ‘InfluencerMAN’, dijital pazarlamayı şeffaflaştırıp, markalar için doğru pazarlama yöntemleri belirliyor ve reklam stratejilerini hazırlıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin yapay zeka tabanlı tek şüpheli takipçi tespiti (Fraud Detection) yapabilen influencer platformu, yüzde 100’e yakın sahte takipçi tespiti yapabilmesi ile global rakiplerini de geride bırakıyor.

ANAHTAR TESLİM

İstanbul Ticaret’in sorularını AEATechnic’in kurucusu Elektrik ve Elektronik Mühendisi Ahmet Efe Aydın cevapladı. Aydın, Yeditepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’ni burslu okudu. 2013-2018 yılları arasında NETAŞ Telekomünikasyon’da Savunma Projeleri Departmanı’nda denizaltı, savaş gemileri ve savaş uçaklarının haberleşme sistemleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi. 2020 yılında Teknopark İstanbul’daki ikinci firması AEATechnic Bilişim’i kurdu. Farklı sektörler için yazılımlar geliştiren Aydın, bilgi teknolojileri alanında da anahtar teslim çözümler üretiyor.

MODERN ÇÖZÜM FABRİKASI

AEATechnic’i tanıtır mısınız?

AEATechnic, işletmelere yazılım ve donanım bazında modern çözümler sunan bir fabrika gibi çalışıyor. Bünyemizde ‘Minivizyon’, ‘Mathmazeil’ ve ‘InfluencerMAN’ gibi farklı sektörlere hizmet veren markalarımız mevcut.  

InfluencerMAN ile sosyal medyada dijital pazarlamayı tamamen şeffaflaştırıyoruz. Geleneksel yöntemlerin yarattığı güven eksikliğini çözümlerimizle ortadan kaldırıyoruz. Pazarlamayı teknolojiyle birleştirerek veri üzerinden influencer marketing’i mümkün kılıyoruz.

E-TİCARETİN EN BÜYÜKLERİ

Türkiye’nin sosyal medyada şüpheli takipçi analizi yapan ilk ve tek platformu ‘InfluencerMAN’ ile e-ticaretin en büyüklerine hizmet veriyoruz. AEATechnic olarak oluşturduğumuz, yüzde 100 yerli ve milli sistemi InfluencerMAN adı altında markalaştırdık. influencerman.com adresi üzerinden hizmet veriyoruz.

KARARLARIMIZI ETKİLEYENLER

Influencer ne demek?

Başkalarının satın alma kararlarını yetenekleri sayesinde değiştirebilen sosyal medya kanalı sahibi youtuber, blogger gibi kişilere influencer adını veriyoruz. Influencerlar, etki yaratan, yaratıcı ve pazarlama odaklı orijinal içerik üretirler. En önemlisi tüketici güvenine sahip bu kişilerin kullandıkları ürünler, kullanıcı gözünde filtrelenmiş ve kaliteli olarak sınıflandırılır. Böylece bir fikri ya da ürünü geleneksel yöntemlere göre daha hızlı benimsetebilirler.

SOSYAL MEDYAYI ŞEFFAFLAŞTIRIYORUZ

InfluencerMAN nasıl bir hizmet veriyor?

Markalara, sosyal medyada güvenle influencer marketing yapma şansı veriyoruz. Dijital dünyada kişiler ve kurumların gerçek takipçi sayılarını tespit ediyoruz. Teknoloji ve gerçek zamanlı verilerle sosyal medyayı şeffaflaştırıyoruz. Yani influencer adını verdiğimiz kişilerin takipçi kitle analizinin tespitini yapıyoruz. Şüpheli takipçileri tespit ediyor ve tespit raporlarımızı işbirliği yaptığımız firmalarla ücretsiz paylaşıyoruz. Türkiye’nin sosyal medyada şüpheli takipçi analizi yapabilen tek influencer marketing ajansıyız.

YANLIŞ INFLUENCER SEÇİMİ

Markalar, influencer seçiminde nasıl yanıltılıyor?

Dijital medyada reklam ve pazarlama yapan işletmeler, gerçek olmayan takipçi kitlesini tespit edemez. Büyük markaların tercih ettiği influencerların gerçek takipçilerinin yüzde 6’yı geçmemesi, bu alandaki sorunun büyüklüğünü gösteriyor. Bu nedenle bütçelendirme ve planlamada doğru yöntemi kullanamıyorlar. Biz bu noktada influencerların takipçi sayısının gerçek olup olmadığını inceliyoruz.

1 DAKİKADA TESPİT

Gerçek takipçi sayısını ne kadar sürede tespit ediyorsunuz?

1 milyon takipçisi olan bir hesabın gerçek takipçi sayısını 1 dakikada tespit ediyoruz. 67 faktör üzerinden inceleme yapıyoruz. Sahte takipçi oranını neredeyse yüzde 100 oranında ortaya çıkarıyoruz.

INFLUENCERMAN’İN AVANTAJLARI

  • Influencerların gerçek takipçi sayısını yüzde 100’e yakın doğrulukla tespit ediyor.
  • Ürün için uygun ve gerçek influencerları seçip, markanın hedef kitlesine ulaşmasını sağlıyor.
  • Tüm verileri ile analiz ettiği takipçilerin niteliklerinin ürün için uygunluğunu eşleştiriyor.  
  • Markaya uygun kişilere ve kişilerin ilgi türüne göre kampanya hazırlıyor.
  • Markaların dijital pazarlamalarını gerçek verilerle planlamasına imkan tanıyor.  
  • Yapay zeka sayesinde kampanya başlamadan sonucunu öngörebilme yeteneği kazandırıyor.
  • Markalara sürekli danışmanlık ve teknik destek veriyor.
  • En az bütçe ile en etkin tanıtım ve kampanya yapabilme imkânı sunuyor.
  • Dahili yazılımları sayesinde pazarlama faaliyetinde bulunmamış influencerları da keşfetme imkanı sağlıyor.

Rakiplerinin ilerisinde yerli ve yabancı rakipleriniz var mı?

Türkiye’de ve dünyada influencerların gerçek takipçi sayısının yanı sıra niteliklerini de tespit eden, çözüm geliştiren bir sistem ya da yazılım yok. Global pazarda örneklem bazında tek derinlikli inceleme yapan ve sadece görünen datalar üzerinden analiz sonucu veren platformlar var. Ancak bu doğrulama için yeterli değil. Bu nedenle 3 derinlikli analiz kullanan InfluencerMAN’e rakip olamıyorlar. Yakın zamanda, Türkiye pazarına girmek isteyen, sektöründe lider yabancı bir video düzenleme uygulaması bizimle çalışmayı seçti.

18 MİLYON HESAP SİLİNDİ

Sahte hesap sayısı çok mu?

Evet… Mesela, Instagram belirli zamanlarda sahte takipçi analizi yapar ve bunları siler. 2015 yılında sadece Instagram, hesabını takip eden 18 milyon kişiyi sildi. Aynı dönemde Justin Bieber’ın 4 milyona yakın takipçisi silindi.