Zeka geliştiren sanal öğretmen

Bisatek, parlak ve üstün zekalı çocuklar için geliştirdiği online eğitim sistemini, tüm çocukların faydalanabileceği bir ürün haline getiriyor. Sistemi yöneten sanal öğretmenin, her bir çocuğun ihtiyacına göre özelleştirdiği eğitim programları zekayı geliştiriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 14 Aralık 2020 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul firmalarından Bisatek Bilişim Danışmanlık Eğitim Reklam ve Organizasyon, parlak ve üstün zekalı çocuklar için geliştirdiği eğitim sistemlerini, tüm çocukların yararlanabileceği bir ürün haline getiriyor. Covid-19 sonrası başlayan uzaktan eğitimin eksiklerini gidermek, faydalarını en üst düzeye taşımak için harekete geçen Bisatek; sanal öğretmenlerle, öğrencinin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş eğitim programları inşa ediyor. TÜBİTAK destekli programlarla veliler ve öğrenciler uzmanlardan destek alabiliyor, online görüşme gerçekleştirebiliyor.

İHTİYACA GÖRE EĞİTİM

Sanal öğretmen, tüm çocuklar için aynı başlayan dersi, çocukların ihtiyaçlarına göre değiştiriyor. Dikkat dağılması, öğrenme zamanı, testte zamanı kullanma, bilgi ve pratik eksikliği gibi ihtiyaçları sürekli analiz ediyor, öğrenci için en uygun öğretme yolunu bulmaya çalışıyor.

İKİ EŞSİZ PROJE

İstanbul Ticaret’in sorularını Bisatek’in kurucusu Dr. Ayşe Cilacı Tombuş cevapladı. Maltepe Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı olan Dr. Tombuş, eşi Dr. Önder Tombuş ile üstün ve parlak zekalı çocukların ‘devlet-üniversite-özel sektör’ işbirliği modeliyle eğitim alabilmesi için bir dizi çalışma yürütüyor. Bu çalışmalardan biri, Teknopark İstanbul’da geliştirdikleri ‘Üstün ve Parlak Zekalı Çocuklar İçin Online Zenginleştirme Eğitimi ve Rehberlik Platformu’. Bir diğeri ise halen Ar-Ge çalışması süren ‘Üstün Zekalı Çocuklar İçin Eğitsel Veri Madenciliği ile Öğrenme Optimizasyonu Aracı’ isimli proje. Bu proje, öğrencilere kendilerine özel online eğitim almaimkanı sunuyor.

ÜSTÜNLERE UZAKTAN EĞİTİM

Bisatek’i tanıtır mısınız?

Türkiye’de, üstün ve parlak zekalı çocuklar için ilk uzaktan eğitim sistemini kuran firmayız. Kızımızın 5 yaşındayken üstün zekalı olduğunu öğrendiğimizde bir çözüm arayışına girdik. Parlak ve üstün zekalı çocuklar, Türkiye’de farklı eğitim alabilsin istedik. Böylece, Dünya Üstün Zekalı ve Yetenekliler Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye’de üstün zekalı çocuklarla ilgili ilk projeleri başlatan Prof. Dr. Ümit Davaslıgil ile çalışmaya başladık.

AYLIK ABONELİK 5 TL!

Üstün ve parlak zekalı çocuklar için ne yapıyorsunuz?

www.ustunveyetenekli.com adındaki online eğitim ve rehberlik sistemi ile kişiselleştirilmiş eğitim ve zenginleştirme programları hazırlıyoruz. Eğitim ihtiyaçları hem nitelik hem de nicelik olarak karşılanamayan üstün ve parlak zekalı çocuklarımıza, velilerimize, öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize online interaktif bir eğitim ve rehberlik platformu sunuyoruz. Aslında, ülkemizde her yaştan bireyin üstün yeteneklerinin desteklendiği, gelişme zemini bulduğu bir ortam oluşturma çabasındayız. Ucuz, kolay, pratik olmaya özen gösteriyoruz. Her çocuğa ulaşabilmek adına sosyal sorumluluk projesi olarak aylık aboneliğimizi 5 TL’de tutuyoruz.

EKSİKLİKLER GİDERİLECEK

Covid-19 öncesi, milli müfredat dışında zenginleştirme eğitimleri dediğimiz bilinmeyen eğitimleri veriyorduk. İçerik üretiyor, mesleki ya da uzmanlık gerektiren eğitimler geliştiriyorduk. Çocukların ilgi alanlarına göre eğitim alabilmelerini sağlıyorduk. Covid-19 sonrasında, müfredat kapsamındaki online eğitimin eksiklerini gidererek, daha da üst seviyeye taşıyacak projemize başladık.

ZEKA NORMALE DÜŞÜYOR!

Müfredattaki online eğitim nasıl?

Toplumun yüzde 2’si üstün, yüzde 15’i parlak zekalı bireylerden oluşuyor. Şu andaki eğitim sistemi ortalama bir öğrenciye hitap eden seviyede eğitim verip tüm öğrencilerin uyum sağlamasını bekliyor. Ortalamanın üstündeki öğrenciler kendi yeteneklerini geliştirecek bir ortam bulamıyor. Bu sistemle ileri zekalı, üstün ve parlak zekalı çocukların da zeka seviyeleri ne yazık ki normale düşüyor, çoğu keşfedilemiyor. Toplumu geliştiren, buluş yapanlar üstün zekalılar arasından çıktığı için zekalarının normale düşmesine izin vermemeli, zekalarının daha da gelişmesini sağlamalıyız.

ÖĞRENCİ İÇİN EN UYGUNU

Sanal öğretmen nasıl çalışıyor?

Online eğitim sistemindeki eksik ve yanlışları tespit edip, nasıl giderilebileceğini gösteriyor. Her çocuğun ilgi alanı ve ihtiyaçları farklı. Çocuklarımızı bulundukları noktadan daha ileri seviyeye götürebilmemiz için, ihtiyaçlarına özel çalışma yapmak gerekiyor. Makina öğrenmesi ile yapay zeka, çocuğun potansiyeline göre onu geliştiren, yetiştiren, ihtiyacına göre yönlendiren bir öğretmen gibi çalışıyor. Verilerden anlamlı sonuçlar çıkarıyor, öğrencinin özelliklerini belirliyor ve en uygun eğitim metodunu buluyor. Kişiselleştirilmiş eğitim modüllerimiz, herhangi bir uzaktan eğitim sisteminde kullanılacak bir modüle entegre olabiliyor.

SANAL ÖĞRETMENİN AVANTAJLARI

  • Çocuğun öğrenmesine, ilerlemesine göre konu ve test içeriklerini farklılaştırıyor.
  • Her öğrenciye farklı ders içeriği ve sorular hazırlıyor.
  • Her bir öğrenciyi bireysel olarak takip ederek, gelişimini hızlandırıyor.
  • Öğrencinin hatasını görüyor, eksikliğini giderene kadar aynı konuya döndürüyor.
  • Öğrencinin video izleme süresini, metinleri okuma hızını analiz ediyor.
  • Hangi testteki, hangi soruları ne kadar zamanda çözdüğünü tespit ediyor.
  • Kıyaslamalar yaparak, gerekli ders içeriğini ve testleri getiriyor.
  • Çocuktaki değişiklikleri anlayarak, rehberlik hizmetlerine gitmesi gerektiğini söylüyor.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM

www.ustunveyetenekli.com, web üzerinde her yaş grubu için beceri, yetenek ve ilgi alanına göre farklı yollar ve tercihler doğrultusunda şekillenerek kişiselleştirilmiş eğitimlerin verildiği bir platform. Sistem üzerinden birbirleriyle interaktif iletişim kurabilen ebeveyn ve öğretmenler, konunun uzmanlarından rehberlik ve danışmanlık hizmeti de alabiliyor.