Kumbaravan dijital tiyatronun kapılarını araladı

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin mezun girişimlerinden Kumbaravan, yüksek bilet ve kitap fiyatları karşısında alım gücü olmayan kişilerin kültür-sanat etkinliklerine ulaşmasını sağlıyor. Tiyatro oyunlarını dijital olarak yayınlayan portalın en önemli farkı, ‘dip’ fiyatları ve izlenme kolaylığı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Şubat 2021 Perşembe
AA + -

HABER: TUĞÇE ÖZKUŞ

Kumbaravan, kültür-sanat kurumları ile halkı bir araya getirerek etkileşim kurmalarını sağlayan bir kültür-sanat portalı. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin mezun girişimlerinden olan Kumbaravan, geliştirdiği dijital dönüşüm projesiyle bir taraftan tiyatroyu ulaşılabilir hale getirirken, diğer taraftan da daha kapsamlı oyunların sahnelenmesine fırsat sunuyor.

En büyük iddiası ise oyunları ‘dip’ fiyatlarla izleyicilerle buluşturması. Kumbaravan’ın kurucusu Şivan Adalı, ‘Sanata Destek Dijital Dönüşümle’ projesiyle tiyatroyu ulaşılabilir kıldıklarını belirterek, “Bu sayede oyunlar salonlardaki sınırlı koltuk sayısı aşılarak, düşük fiyat ile tüm dünyadan izlenebiliyor. Ekstra gelir elde edilerek tiyatrolar kurumsallaşıyor ve daha kapsamlı oyunları sahneleme imkanları doğuyor. Yeni projeler için fon yaratılması ile artık tiyatro sanatında yeni bir sayfa açılıyor ve kurallar değişiyor” dedi.

Adalı, dünden bugüne Kumbaravan’ın gelişim sürecini İstanbul Ticaret’e anlattı.

HERKES İÇİN ULAŞILABİLİR

Kumbaravan nedir? Hangi ihtiyaçtan ortaya çıktı?

Kumbaravan, kültür-sanat kurumları ile halkı bir araya getiren kültür-sanat portalı ve sosyal bir girişim olarak kuruldu. Yüksek bilet ve kitap fiyatları nedeniyle özellikle büyükşehirler dışında yaşayanların kültür-sanat ürünlerine ve etkinliklerine ulaşamaması sonucunda bu fikir ortaya çıktı. Kumbaravan, yüksek lisans tezimin sonuçlarından biri olarak 2016 yılından bugüne kadar faaliyette. BTM’de alınan eğitimler ve İş Bankası’nın da desteğiyle Eylül 2018’de şirketleştik. Bu tarihten itibaren de maddi gücü olmayan üniversite öğrencilerine düzenli şekilde bilet ve kitap olarak kültür-sanat bursu sağlıyoruz. Ayrıca yılda 25 bin öğrenciye, kültür-sanat kurumları desteğiyle ücretsiz bilet ve kitap sağlayarak seyirci ve okuyucu yetiştirme, alışkanlık kazandırma programlarımızla ihtiyaçları karşılıyoruz. 2019 yılının ilk aylarında ‘Sanata Destek Dijital Dönüşümle’ projesini geliştirdik ve pandemiyle birlikte hızla hayata geçirebildik. Tiyatroyu ulaşılabilir kıldık. Tiyatro oyunlarını dijital olarak, dip fiyatlarla yayınlıyor ve tüm dünyadan izlenilmesini sağlıyoruz. Elde edilen gelirle tiyatro kurumlarının sürdürülebilir olmasını ve kurumsallaşmasını amaçlıyoruz. Bu sayede salonlardaki tiyatro prodüksiyonlarının da doğru orantılı olarak gelişmesini hedefliyoruz.

BİNLERCE ÖĞRENCİ

Kullanıcı profiliniz kimlerden oluşuyor?

Ülkemizdeki üniversitelerden binlerce öğrenci üyemiz mevcut. Aynı zamanda kurumsal işbirliklerimiz aracılığıyla bizi tercih eden binlerce çalışan üyemiz var. Dijital dönüşümle birlikte Türk tiyatrosunu izleme avantajına sahip yurt dışında yaşayan üyelerimiz de bize katılmaya başladı.

YÜZDE 100 SEYİRCİ MEMNUNİYETİ

Kumbaravan’a benzer girişimler var mı?

Kumbaravan’ın, kültür-sanat kurumları ile sürdürülebilir ilişkiler kuran grift bir yapısı var. Bu doğrultuda güçlü iletişimi ile hızlı karar alabiliyor ve değişen koşullara çok hızlı uyum sağlayabiliyor. Bu sistemi uygulayabilen, entegre sisteme sahip bir girişim şu an yok. Bu alanda mavi okyanustayız.

Yüzde 100 seyirci memnuniyeti amaçlanarak her bir kişinin geri bildirimi dikkate alınıyor, değerlendiriliyor ve kendilerine bilgi veriliyor. Dip kârlılık ile yüksek adette tüketim yapılmasını sağlayarak sürdürülebilir kalmayı hedefliyoruz. Dijital dönüşüm ile tiyatro oyunları salonlardaki gibi nerede, ne zaman, nasıl istenilirse, internete bağlı tüm akıllı cihazlardan bir kez en düşük fiyat ile izlenebiliyor. Şu an bu teknoloji ve işleyiş hiçbir firmada yok, sadece biz uyguluyoruz.

En önemli farkımız, dip fiyat ve izlenme kolaylığı. Projeyle ekstra gelir elde edilerek tiyatrolar kurumsallaşıyor ve daha kapsamlı oyunları sahneleme imkanları doğuyor.

YATIRIMCILAR KÜLTÜR-SANAT SEKTÖRÜNÜ TANIMIYOR

Kültür-sanat girişimcisi olarak fikrinizi hayata geçirirken ne gibi zorluklar yaşadınız?

Kültür-sanat girişimcisi olarak, yatırım/girişim sektörünün pek bilgisi olmayan bir alandayız diyebilirim. Bu doğrultuda ‘kendi yağında kavrulma’ modeli ile ölçekleniyoruz, gelişiyoruz. Sanat sektöründe genelde tamamen ticari, sosyal tarafı olmayan projelere, büyük hayaller ile yüksek tutarda yatırımlar yapılıyor, sonrasında sürdürülebilir kalınamayarak faaliyet sonlanıyor. Giriş ve çıkışın çok fazla olduğu bir sektördeyiz. Güvenilirlik ve iş modelinizin sağlamlığı, sözleşmeleriniz, sektör bilginiz çok önem arz ediyor. Bizi motive eden unsur, öğrencilerden ve izleyicilerden gelen memnuniyet mesajları. Hayatında ilk kez kitap okuyan, salona giden, dijitalden oyun izleyen ve tekrar satın alabilen seyircilerin mesajları. Ulaşılabilir kıldığımız için teşekkür ediyor olmaları. İş modelimizin çekirdeği, motivasyon kaynağımız bu mesajlar, bu insanlar.

BTM’NİN HEM EĞİTİMLERİ HEM DE NETWORK’U ÇOK DEĞERLİ

BTM projenize ne gibi katkılar sağladı?

BTM’de üç ay girişimcilik eğitimleri aldım. Eğitimler kadar değerli olan şey ise BTM’nin sağladığı ‘network’ yani iş ağı diyebilirim. BTM’nin organize ettiği İTO komite sunumumuzda, Türk bankacılık sektörünün yarısından fazlası o odadaydı. Böyle bir toplantının bir startup tarafından organize edilme şansı çok düşük. Aynı şekilde, BTM bünyesindeki girişimlerle tanışma ve bilgi alışverişinde bulunulması da yeni bir girişim için çok çok değerli.

HEDEF, KÜRESEL DİJİTAL PLATFORMLAR

Küresel pazarda kendinizi nerede konumlandırmayı düşünüyorsunuz?

Türk tiyatro oyunlarını, alt yazı desteğiyle tüm dünyada yakın zamanda yayınlamayı planlıyoruz. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizde şu an dijitalde en fazla kurumsal işbirliğine ve etkinliğe sahibiz. Büyüyoruz ve ölçekleniyoruz. Yakın gelecekte küresel dijital platformların radarına girerek bizi satın alma veya işbirliği yapma yoluna gideceklerini öngörüyoruz.