Türk firmaya NASA’dan ödül

Nanosilver, 11. Uluslararası Nano Teknoloji Konferansı ve 6. Dünya Yeni Teknolojiler Konferansı’nda, ‘En İyi Araştırma’ Ödülleri’ni kazandı. Ödül getiren projenin geliştirdiği teknolojiler ise Mars araştırmalarında kullanılacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul Cube Incubation firmalarından Nanosilver Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., ABD’de düzenlenen 11. Uluslararası Nano Teknoloji Konferansı’nda, ‘Yılın Araştırma Ödülü’nü aldı. Ardından düzenlenen 6. Dünya Yeni Teknolojiler Konferansı’nda, geliştirdikleri inovatif üretim teknikleriyle ‘Yılın Araştırma Ödülü’ yine onların oldu. Nanosilver, NASA’nın Mars çalışmaları yarışmasında da birincilik ödülü aldı. Firma, ‘Uzay Mekiklerinin Yüzeylerinin ve Kullanılan Ekipmanların Nano Gümüşle Kaplanması’, ‘Uzayda Nano Gümüşle Arıtma’ projelerinde NASA ile çalışmaya başladı. Nanosilver, geliştirdiği yüzde 100 yerli ve milli teknolojilerle Türkiye Uzay Ajansı’na katkıda bulunacak.  

NANO SOY METALLER

Çok az ülkenin gerçekleştirebildiği ‘Titanyum DSA Elektrot Kaplama’ üretmeyi başaran Nanosilver, soy metalleri nano boyutlarda üreterek çeşitli sektörlere hammadde sağlıyor. Pandemi döneminde nano gümüş spreyleri ile uzun süreli koruma ve maksimum etkili hijyen çözümleri geliştiren firma, stratejik nano teknolojilerle Türkiye’yi dünya ligine çıkaracak.

İstanbul Ticaret’in sorularını Nanosilver’ın CEO’su Tanra Gürçay cevapladı.

BÜYÜK AİLE

Nanosilver’ı tanıtır mısınız?

Nanosilver’ı, Rona Gürçay ve Mert Saraçoğlu ile birlikte ülkemiz ve tüm insanlığa fayda sağlayabilme umuduyla kurduk. Nano teknolojik malzemeler üretiyor, gündelik hayatta birçok alana yönelik yeni nesil, ileri teknoloji ve uzun süre etki özelliği olan çözümler sunuyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızla ve ürünlerimizin tamamının yerli ve milli olmasıyla gurur duyuyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) akademik bir kadronun da destek verdiği Ar-Ge ailemizde, Türkiye’nin dört bir yanından üniversite öğrencileri de var.

GERÇEK NANO GÜMÜŞ

Ürettiğiniz ileri malzemeler neler?

Ekolojik teknolojiler ile sentezlenen, üretim sırasında ve sonrasında içerisinde hiçbir artık, atık, kimyasal barındırmayan; yüzde 99.99 saflıkta gerçek nano metal hammaddeler üretiyoruz. Bu hammaddelerle ileri teknolojili nano ürünler geliştiriyoruz.

14 AR-GE PROJESİ

Nano malzemelerin önemi nedir?

Nano malzemeler; medikal, robotik, uzay araştırmaları, gıda, turizm, tekstil, dayanıklı tüketim, arıtma sistemleri, tarım ve hayvancılık gibi birçok sektörde kullanılan, alternatifleri bulunmayan ileri malzemelerdir. Farklı sektörlerin farklı ihtiyaçlarına özel üretimler gerçekleştiriyor, farklı problemlere çözüm sağlıyoruz. Bir sonraki Ar-Ge adımımız 3 boyutlu yazıcılarla çalışmak. İTÜ’nün uzun araştırmalarla elde ettiği bilgi ve teknolojileri kendi çalışmalarımız için kullanabiliyoruz. Bu yöntem ve tekniklerle nano gümüş üretimi yapan Türkiye’nin ilk ve tek şirketiyiz. Halen 14 Ar-Ge projesi yürütüyoruz.

NASA İLE İŞBİRLİĞİ

NASA ile çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Uzay araştırmalarında nano gümüş teknolojisi kullanılıyor. Dünya dışı varlık araştırmalarında, dünyadan hiçbir mikroorganizmanın uzaya taşınmaması gerekiyor ki, yanıltıcı sonuçlar çıkmasın. Bu sebeple araç yüzeyleri nano gümüşle kaplanıyor. NASA’ya sunduğumuz ve birincilik elde ettiğimiz proje kapsamında geliştirdiğimiz nano gümüş tekniği, NASA’nın uzay çalışmalarında, yüzey kaplama tasarımlarında, su arıtma projelerinde kullanılacak. Nano gümüş çok büyük hacimdeki sıvıları arıtmaya imkan sağlıyor.

NANO GÜMÜŞLÜ PAKET

Sektörel işbirlikleriniz var mı?

Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşlarından biri ile üç farklı Ar-Ge çalışmamız var. Bir başka sanayicimiz için gıdaların uzun süre korunmasını sağlayacak nano gümüş içeren paketler geliştiriyoruz. Bizero Robotics firması işbirliğiyle hijyen sağlayan robot projemiz hayata geçti. Robotumuzun ilk testlerini İzmir Belediyesi’nin metro istasyonlarında gerçekleştirdik. Nano gümüşün tarım ve hayvancılıkta kullanımı için çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Çok yakında evcil hayvanlar için özel bir marka çıkarıp, barınaklarla paylaşacağız. Projelerimizi; STK, okul, hastane ve bakımevleri işbirliğiyle yürütüyoruz. Hayvancılıkta kullanılan nano gıda takviyelerimizin yurt dışı satışı için İspanya’da bir ilaç şirketi ile partnerlik yapıyoruz.

STRATEJİK ALAŞIM!

“Teknopark İstanbul’da ülkemiz için stratejik öneme sahip üretimler gerçekleştiriyoruz. Dünyada çok az sayıda ülke tarafından gerçekleştirilebilen bir teknik geliştirerek titanyuma DSA Elektrot kaplamayı başardık. Ülkemiz savunma sanayi açısından stratejik önemdeki bu malzemeyi ithal eden yerli firmalarımızdan büyük talep alıyoruz. Elektrotun tamamı yerli, milli ve maliyeti ithal muadillerine göre yüzde 50 daha az.”

NANO GÜMÜŞ STERİLİZASYON

“İzmir’de, Bizero Robotics firması ile geliştirdiğimiz HYGO Hijyen Robotu kitle ulaşım araçları, alışveriş merkezleri gibi sosyal alanları nano gümüş püskürterek kaplıyor. Ortak temas noktalarını steril hale getiriyor. Nisan sonunda İstanbul’da da kullanılmaya başlayacak.”

21 GÜN ETKİLİ HİJYEN

Genellikle 50 nanometreden küçük gümüş taneleri içeren formül, bakteri-virüslerin tamamını, uzun süreli olarak etkisiz hale getiriyor. Nano gümüş, birçok virüs, bakteri ve mantar üzerinde yüzde 99.99 etkili, yüksek teknolojili bir sterilizasyon ürünü. Laboratuvar ortamında 4 ila 6 aya kadar etkisini sürdüren nano gümüş, ortam temizliğinde 21 güne kadar koruma sağlıyor ve etkisini sürdürüyor.

HERKES KULLANABİLİR

Tanra Gürçay, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamış olduğu koruyucu sprey özelliklere sahip HYGO Nano Gümüş Hijyen Spreyi’nin piyasaya çıkar çıkmaz çok büyük ilgi gördüğünü söyledi. Gürçay, maliyet açısından toplumun her kesimi tarafından erişilebilir olan ürünlerinin ithal muadillerine nazaran her yönüyle çok büyük avantajlar sağladığını vurguladı.