Girişimci akademisyenlerden yüksek teknolojili Ar-Ge atağı

Akademisyenlerin kurduğu Flutherm, yerli üretimi olmayan, know-how’ı yüksek ürün ve ekipmanları yerlileştirmek için Ar-Ge yapıyor. Sanayi ve sağlık sektörü için hayata geçirilen projeler arasında ilk yerli insülin pompası ile entübe hastalar için solunum cihazı da var.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde (Cube Incubation) yerleşik Flutherm Isı ve Akışkan Sistemleri Sanayi Ticaret, Türkiye’de üretilmeyen know-how’ı yüksek ürün ve ekipmanları yerlileştirmek için Ar-Ge yapıyor. Proje, danışmanlık ve Ar-Ge şirketi Flutherm, ısı ve akışkan sistemlerinde yenilikçi çözümler sunuyor. Akademisyenlerin kurduğu şirketin sanayi ve sağlık sektörü için geliştirdiği projeler arasında, ilk yerli insülin pompası ile entübe hastalar için solunum cihazı da var. Flutherm’in kurucuları Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yaşar Mutlu ile Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Aydın Dönmez’in arkadaşlıkları, İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde başladı. Isı Akışkan Yüksek Lisans Bölümü’nü de birlikte bitiren ikili, üniversite ve özel sektör tecrübelerini birleştirmeye karar vererek şirketlerini kurdu. İstanbul Ticaret’in sorularını Dr. Yaşar Mutlu ile Dr. Aydın Dönmez cevapladı.

PROJE, AR-GE, DANIŞMANLIK

Flutherm’i tanıtır mısınız?

2021 yılında kurulan Flutherm, bir proje, danışmanlık ve Ar-Ge şirketi. Ölçü-kontrol sistemleri ve ekipmanları, proses akış otomasyonu, kontrol vanaları, pompalar, türbinler, kompresörler, filtreleme sistemleri, iklimlendirme üniteleri alanında faaliyet gösteriyoruz. Isı ve akışkan ile ilgili tüm ürün ve sistemlerin tasarımı, performans iyileştirmesi ve optimizasyonu çalışmalarını yürütüyoruz. Ayrıca yenilenebilir ve konvansiyonel enerji sistemleri ile ilgili çalışmalarımız mevcut.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Projelerinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Hem üniversitede hem özel sektörde birlikte ve ayrı ayrı yürüttüğümüz projelerimiz oldu. Projelerimizde üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirdik. Lisans bitirme projemizi Arçelik-LG klima fabrikasında yaptık ve çıktılarını kongrelere bildiri olarak gönderdik. Firmamızın ilk projesi ‘Yüksek Hassasiyetli Coriolis Tipi Kütlesel Debimetre Tasarımı’ oldu.

YERLİ DEBİMETRE PROJESİ

Coriolis tipi kütlesel debimetrenin önemi nedir?

Bu debimetrenin avantajı hacimsel değil, kütlesel ölçüm yapabilmesi. Proses esnasında yoğunluğu değişen akışkanların kütlesel debisini ölçen ithal bir ürünü projelendirdik. Amacımız hem hassasiyeti daha yüksek hem de basınç düşüşü daha az olan yerli bir ürün ortaya koymak. Rakiplerimiz Siemens, ABB, Endress+Houser gibi dev sanayi firmaları. Maliyetinin çok üstünde fiyatlara satılan bu üründe yerlileştirme projesi yaparsak hem ithalatı azaltır hem de ithal ürünlerin fiyatını aşağı çekebiliriz. Projemiz Teknopark İstanbul bünyesinde başlatıldı.

Hangi sektörlerde kullanılıyor?

Petro kimya, gıda, ilaç, savunma, kimya gibi birçok sektörde kullanım alanı mevcut.

İYİLEŞTİRİCİ TASARIMLAR

Diğer projelerinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Karakaya hidroelektrik santrali için türbin yayıcısında akış modellemesini yaptık. Yüzde 50 kısmi yükte akış çalkantılarının 25 kat daha fazla olduğu sonucunu ortaya koyduk.

HEPA FİLTRE VERİMİ

Ticari bir elektrikli süpürgenin akış analizine göre HEPA filtresinin tasarımını yenileyerek verimi en üst düzeye çıkardık. Kavitasyon direnci düşük ticari bir pompanın performansında yüzde 15 iyileştirme sağladık.

Bir klima markasının ürünlerinde yeni bir kanat tasarımı ile iyileştirme sağladık. Tıbbi bir laboratuvarın havalandırması için kullanılan ısı geri kazanım sisteminin tasarımını yaptık.

NEHİR CAN SUYU MİKTARI

Farklı nehirler üzerine kurulacak olan nehir tipi hidroelektrik santraller için nehirde bırakılması gereken can suyu miktarını nehirlerin rejimine göre farklı bilimsel yöntemlerle belirledik. Akademik boyuttaki bu çalışmamız ile sürdürülebilir enerji, doğa, canlı yaşam döngüsünü sağlamak ve atıl kalmayacak yatırımlar yapabilmek mümkün.

MADE IN TURKEY CİHAZLAR

İnsülin pompası

  • “Özellikle Tip 1 diyabetlilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran insülin pompasının yerlileştirme çalışmasını başlattık. Hastanın kan şekerinin belirlenen aralıklar içinde kalmasını sağlayarak, hastaya daha konforlu bir hayat sunma peşindeyiz.”

Solunum cihazı

  • “Pandemi sürecinde sağlık sektöründe yerli ürün ihtiyacı bir kez daha gözler önüne serildi. Bu kapsamda, yoğun bakımdaki entübe hastalar için yerli solunum cihazı projesi üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Yerli solunum cihazı üreten firmalar için özel akış kontrol ünitesi tasarımı yapılıyor. Ayrıca, bu ünitenin anestezi solunum cihazlarında da kullanımı mümkün.”

AIRBUS’A İYİLEŞTİRME

“Diğer bir projemiz ‘Turbofan Motoru Kompresör Buzlanma Önleme Sistemi’ ile uçak motorunun kompresör kademesindeki buzlanmayı önleyen, verimliliği artırıcı çalışmalar gerçekleştirdik. Airbus’ın Türkiye’de üretilen bir parçasında iyileştirmeler gerçekleştirerek uçağın buzlanmayı önleyen ekipmanı üzerinde etkisinin nasıl olacağının analizini yaptık.”

YERLİ ELEKTRİKLİ ARACA MOTOR SOĞUTMA

“Yerli bir firmanın elektrikli araç soğutma sistemi üzerine çalışmalar gerçekleştirdik. Elektrikli araçlarda kullanılacak elektrik motorunun, daha etkin bir soğutma yaratabilen, sıvı akışkan (su) ile soğutulması için gereken analizleri ve tasarım çalışmalarını yaptık.”