AdsLab’le daha verimli reklam

Programatik reklamcılığa yazılım desteği ve yapay zeka entegrasyonu getiren BTM girişimcisi AdsLab, sektörlere ihtiyaçları doğrultusunda yüksek verimli reklam çözümleri sunuyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: TUĞÇE ÖZKUŞ

Yerel reklam verenlere sundukları stratejilerle sektörde fark oluşturmalarını sağlayan AdsLab, yayıncıların kendi web sayfalarında komisyon ödemeksizin ölçüm ve test yapabilmelerine olanak tanıyor. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) Ön Kuluçka Programı’nda yer alan AdsLab’i, kurucu ortaklarından Büşra Demirel anlattı.

ÇOCUKLUKTAN GELEN İLGİ

Kendinizden ve girişiminizden kısaca bahseder misiniz?

İnternet reklamcılığı yolculuğum, çocukluktan gelen ilgim doğrultusunda Ticaret Meslek Lisesi Bilgisayar Programcılığı’nı seçmem ile başladı. Sosyal medya pazarlaması, e-ticaret, internet reklam ağları ile ilgili sertifika programlarına katıldım. Google Adwords uzmanlığımı aldım. Bu sayede internet reklamcılığı ile yolumuz hiç ayrılmadı. Üniversite sonrasında sistem network yöneticisi olarak özel eğitim kurumlarında görev yaptım, gönüllü olarak bilişim teknolojileri ve robotik kodlama derslerine katıldım. Üniversitelerin teknoloji transfer ofisleri ve teknopark ortamlarında e-ticaret, dijital pazarlama, eğitim gibi alanlarda çeşitli projeler geliştirdim. 2019 yılında ekosistemden doğru insanlarla yaptığımız istişareler sonucu AdsLab fikri doğdu. Böylece programatik reklamcılık alanına giriş yapmış olduk. AdsLab, programatik reklamcılığa yazılım desteği ve yapay zeka entegrasyonu getirerek, akıllı bir platform çözümü sunuyor. Yapay zeka teknolojisi ile kullanıcı verilerini analiz edip, API teknolojilerinin sunduğu esneklikle yazılımı geliştirip, başta reklam verenler, yayıncılar ve tüketiciler olmak üzere tüm paydaşlarımızın yaşadığı problemlere daha efektif, eşitlikçi ve yüksek verimli reklam çözümleri sağlamayı amaçlıyoruz.

PROGRAMATİK REKLAMCILIK

Programatik reklamcılık alternatif bir mecra mı?

Programatik reklamcılık, artık yerel ya da global ölçekte birçok firma için alternatif bir reklam mecrası değil, bir zorunluluk haline geldi. Bu zorunluluk rekabeti de beraberinde getirdi. Rekabetin artması sonucunda hem envanter kiralama maliyetleri arttı hem de reklam bütçelerinin yüzde 70’e yakın bir diliminin, makina öğrenmesi işlemi sırasında harcanmasından kaynaklı olarak reklam kampanyalarında yüksek miktarda bütçe kayıpları yaşanmaya başlandı. Bunun yanı sıra, tıklama başına maliyetlerin yerel reklam verenler için yüksek olmasıyla birlikte geri dönüşler de bu maliyeti karşılayacak seviyede değil. Yüksek maliyetlerden dolayı yayıncılar sınırlı sayıda envanter kullanıyor, global reklam verenlerden gelen reklamlar çok düşük fiyatlara yayınlandığı için gelirleri de tatmin edici seviyeye ulaşmıyor. Sektördeki genişlemeye rağmen programatik reklamcılıkta karşılaşılan bu problemler, daha akıllı araçların sektöre kazandırılması ihtiyacını doğurdu.

ANAHTAR ÇÖZÜMLER

AdsLab’in benzer girişimlerden farkı nedir?

Programatik reklamcılık hızla büyüyen ve gelişen bir sektör. Bunun globaldeki en önemli örneklerini Google Ads ve Facebook Ads’de görebiliriz. Kolay uygulanabilir arayüzü ve güvenilir bir seçenek olması sebebiyle reklam verenler ve yayıncılar, öncelikli olarak bu platform-ları kullanıyor. Örneğin Türkiye’de 100 milyon TL civarındaki programatik reklam bütçesinin yüzde 70’ini Google Ads domine ediyor. Ancak bu platformlar yerel kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veremiyor. Biz yerel reklam verenlere sağladığımız etkili stratejilerle sektörde fark oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu stratejilerin içinde sektördeki diğer rakiplerinin aksine açık artırma usulüyle değil, sabit fiyat garantisi sunması ve interaktif bir veri analizi gibi programatik reklamcılık sektöründe anahtar olabilecek çözümler var. AdsLab’in sunduğu yapay zeka destekli analiz çözümü sayesinde yayıncılar kendi web sayfalarında komisyon ödemeksizin ölçüm ve test yapabilir, gelişmiş tarayıcıların reklam engelleme sistemlerine karşı koyabilir.

Pandemi koşullarının girişiminize etkileri ne oldu?

Pandemi, AdsLab’in altyapısını geliştirme ve iyileştirme anlamında bize oldukça rahat bir özgürlük alanı sağladı. Öte yandan, pandemiyle birlikte hızlanan bir dijitalleşme sürecine girdik. Yerel işletmeler bu sürede satış ve pazarlama süreçlerini online platformlara taşıdı. Bu, bizim için müthiş bir pazar alanı açmış oldu. Bu noktada pandemi projemizi bir adım öteye taşıma konusunda yardımcı oldu bile diyebiliriz.

BTM İLE İŞ İLİŞKİLERİMİZ GELİŞTİ

“BTM girişimcisi bir arkadaşım sayesinde BTM ile tanıştık. Topluluk yönetim platformlarında AdsLab ile reklam yönetimi yapmak üzerine işbirliği geliştirdiğimiz sırada başvurumuzu yaptık ve kabul aldık. BTM Ön Kuluçka Programı’na dahil olduktan sonra girişimcilik kültürü ekseninde iş ilişkilerimiz gelişti. Bu süreçte yaşadığımız problemleri kolay atlatabileceğimiz nitelikli yazılımcı arkadaşlarla tanıştık. Bu arkadaşlarla BTM ekosistemine dahil farklı girişim projeleri ile işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. Bizim için tüm açılardan geliştirici ve besleyici bir ortam olduğunu söyleyebiliriz.”

GELİŞMİŞ GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ

“Türkiye’de gerçekten gelişmiş bir girişimcilik ekosistemi var. Bir projeye başladığınızda bunu çok daha net olarak görebiliyorsunuz. Girişimcilik bir üretme kültürü aslında ve birçok insan bu kültürü paylaşıyor. BTM, bu açıdan bizim için oldukça öğretici ve deneyimlerimizi olumlu yönde etkileyen bir alan oldu. Aynı kültürü paylaşan girişimcilerle bir arada olmak ve hedeflerimizin insanlara katkı sağlaması, bizi bu yönde motive eden başlıca unsurlardı.”