Anadolu mirası kozmetik ürünler

The Future Natural, Anadolu medeniyetlerinin uygulamalarından esinlenerek, yerli hammaddelerle doğal kozmetik üretiyor. Bu kozmetiklerin en önemli özelliği, tek bir ürünle birden çok etki sağlaması. Ürünler, doğal ürünlerin geç emilimini tersine çeviren formüller içeriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Mayıs 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi (Cube Incubation) firmalarından The Future Natural, birçok cilt problemini tek bir ürünle çözebiliyor. Tek formülde birden çok etki mekanizmasının yer aldığı ürünler, herkesin ulaşabileceği maliyetlerde. Doğal ürünlerin geç emilme özelliğini de tersine çeviren formüller, Anadolu medeniyetlerinin uygulamalarından esinlenilerek hazırlandı. The Future Natural’in hedefinde; yerli ve doğal kozmetik ürünlerden duyulan memnuniyeti yükseltmek, her gelir grubu için kolay ulaşılabilir olmak var.  

GİRİŞİMCİ ÖĞRENCİ

The Future Natural, Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde 2020 yılında kuruldu. Merakının ve girişimci olma hedefinin peşinde koşan bir öğrencinin kurduğu firma, yerli hammaddelerle, Teknopark İstanbul laboratuvarlarında Ar-Ge analizleri yapıyor. Patentleri alınan kozmetikler için sırada ruhsat başvurusu var.

İstanbul Ticaret’in sorularını The Future Natural’in kurucusu Mısra Berna Özdemir cevapladı.

LİSEDE İLK DENEMELER

Kozmetik üretmeye nasıl karar verdiniz?

Çocukluğumdan bu yana kimyayı ve doğal kozmetiği seviyorum. Küçükken; parfüm, sabun, şampuan gibi ulaşabildiğim malzemeleri sürekli birbirine karıştırırdım. Yeni karışımların etkisini denerdim. Lisede ise kendi işimi kursam ve ne iş yapsam diye düşünüyordum. İlk dudak balsamı ve krem denemelerimi lisedeyken yaptım.

HOCAM YÖNLENDİRDİ

The Future Natural nasıl kuruldu?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü öğrencisiyim. Hocalarımızdan Dr. İsmail Aslan, kurucusu olduğu, Teknopark İstanbul’daki firması SFA Ar-Ge’nin çalışmalarını anlatırdı. Teknopark’ın sağladığı büyük faydalardan, orada olmanın öneminden söz ederdi. Dr. Aslan sayesinde hepimizin hayallerini Teknopark İstanbul süslüyordu. Yaptığım çalışmalardan Dr. Aslan’a da söz ettiğimde çok ilgisini çekti. Beni SFA Ar-Ge ekibi ile tanıştırdı. Hali hazırda geliştirdiğim ürünlerimi inceledi ve Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’ne başvurma zamanımın geldiğini söyledi. The Future Natural isimli projemle Teknopark İstanbul’a kabul edildim. Ürünlerimin marka ve tescil başvurularının bulunması da bu kabulde etkili oldu.

MASKE CİLDİ KURUTUR

Ürünleriniz ve özellikleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Halen altı adet ürünümüz mevcut. Mesela, maske kullanımı nedeniyle mikroorganizmalar dudakta ve ağız çevresinde birikiyor ve cildimiz kuruyor. Mikroorganizmaların birikmesini önleyen ürünümüz Çilekli Dudak Peelingi, dudakları mikroplardan ve ölü deriden arındırıp, gün boyu dudaklarda nem sağlıyor ve böylece dudak balmı kullanımından kurtulmuş oluyorsunuz. FruitDempCream lekeleri gideriyor ve cildi nemlendiriyor. Shinecream, aloevera özleri ile canlılık, ışıltı veriyor. RefreshCream, at kestanesi yağı ile kırışıklıkların etkisini azaltmak için hazırlandı. DreamCream, içeriğindeki shea yağı ve vitaminlerle yaşlanma belirtilerini gideriyor.

DOĞAL KOZMETİKTE YENİLİK

Piyasadaki benzer ürünlerden farkları nedir?

Cilt bakım ürünlerimiz emilim özelliği açısından diğer ürünlerden farklı. Çabuk emilmesi için tamamen doğal bir üründen esinlendik. Ürünlerimizin sadece tek bir cilt problemine değil de birkaç probleme çözüm oluşturmasına özen göstererek doğal kozmetik sektöründe farklı bir adım atmış olduk. Her bir sorun için ayrı ayrı ve kimyasal içerikli ürünler kullanarak cildimize zarar verebiliyoruz. The Future Natural ürünleri ile birden çok problem için tek bir ürün kullanmak yeterli. Ayrıca hem kaliteli hem de herkes tarafından ulaşılabilir olması çok önemli.

SFA AR-GE’NİN DESTEĞİ

Çalışmalarınız için destek alıyor musunuz?

Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin DAKAF’20 yarışmasında The Future Natural isimli projemle dereceye girdim ama bir gün önce haberim olduğu için Erzurum’a gidemedim. KOSGEB ileri girişimcilik eğitimi alıyorum. En büyük desteği hocam Dr. İsmail Aslan’ın şirketi SFA Ar-Ge ekibinin uzman kozmetikçisi Bekir Çakıcı ile mikrobiyoloğu Leyla Tarhan’dan alıyorum ve onların destekleriyle hızla mesafe kat ediyorum. Yatırımcı görüşmeleri yapıyorum.

OLUMLU GERİ DÖNÜŞ

Ürünlerinizin etki araştırma sonuçları nedir?

Teknopark projem kapsamında ürünlerimin analizlerini başarıyla gerçekleştirdim. Sırada ruhsat başvurusu var. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler olumlu. Önemle belirtmek istiyorum, hayvanlar üzerinde deney yapmıyoruz.

OSMANLI SULTANLARININ FORMÜLLERİ

“Osmanlı sultanları taze, temiz ve canlı bir cilt görüntüsü ister ve bunun için hibiskus ile gül tomurcuklarını havanda ezdirip, allık olarak kullanırlarmış. O dönemi anlamaya çalışıyor ve bilgileri harmanlıyoruz. Sultanlar, sabunlarının içinde olmasını istedikleri esansları kendileri seçerlermiş. İçerisinde Osmanlı sultanları için hazırlanan terkiplerin yer alacağı, o dönemin uygulamaları ışığında bir koleksiyon hazırlamayı planlıyoruz.”

KADİM TOPRAKLARIMIZIN KOZMETİĞİ

Mısra Berna Özdemir, The Future Natural’ın tarihten ilham aldığına dikkat çekerek, “Temel yaklaşımımız, Anadolu’daki geçmiş uygarlıkların uygulamalarından esinlenmek. Anadolu’nun hammaddeleri ile Anadolu’nun kadim uygulamalarını kullanarak, Anadolu kozmetiği algısı yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

YERLİ KOZMETİK İYİDİR!

Kozmetikte ‘yerli ise iyi değildir, pahalı değilse işe yaramaz’ algısının ortadan kalkması için çalıştığını söyleyen Özdemir, “Pahalı ve yabancı marka ürünler kullanmadan, bizim Ar-Ge ürünlerimiz ile hanımlar istedikleri etkiyi yakalayabiliyor” şeklinde konuştu.