Üretim hatası, ışıksız ortamda bile yakalanıyor

İnasoft’un geliştirdiği ‘3D Yüzey Tarama ve Ölçme Sistemi’, üretim hatalarını ışıksız ortamda bile yüzde 100 doğrulukta tespit ediyor. Sistemin ilk ihracatını Kanada’ya yapan firmanın müşterileri arasında İSKİ, Hyundai, Ford ve Tofaş da bulunuyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Ağustos 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul’da yerleşik İnasoft’un geliştirdiği yerli ‘3D Yüzey Tarama ve Ölçme Sistemi’, üretim hatlarında özel ışık düzenine ihtiyaç duymadan ölçme ve denetleme yapıyor. Hataları 5 mikronluk hassasiyetle tespit eden sistemin yüzde 100 doğrulukta sonuç vermesi için ışığa ihtiyacı yok. Sistemin ilk ihracatını Kanada’ya yapan İnasoft’un yerli Scada sistemi yabancı muadillerine göre yüzde 80’lik fiyat avantajına sahip. Firmanın müşterileri arasında İSKİ, Hyundai, Ford ve Tofaş da bulunuyor. İstanbul Ticaret’in sorularını İnasoft’un kurucularından Elektrik Elektronik Mühendisi Musab Yakut cevapladı.

10 YILLIK DENEYİM

İnasoft nasıl kuruldu?

Kardeşim Mekatronik Mühendisi Eymen Yakut ile devlet ihalelerine projeler, bilgisayar tabanlı sıfırdan yazılımlar yapıyor, Endüstri 4.0 üretim hattı için alt yapı sağlıyorduk. Beton santralleri program yazılımları, robot yazılım programları alanında 10 yıllık deneyim sürecimizde, farklı sektörlerden özel yazılım talepleri çoğalınca 2018 yılında İnasoft’u kurduk.

SIFIRDAN YAZILIM

Neler üretiyorsunuz?

Tüm yazılımlarımızı sıfırdan yapıyor; butik üretim, sarfiyat, arıza tespiti, raporlama, barkodlama, ürün değişimi, revizyon, uzaktan izleme gibi müşteriye özel yazılımlar hazırlıyoruz. Üretimi sadeleştirip, üretim hattında ergonomik yapılandırmalar gerçekleştiriyor, anahtar teslim tam otomasyon sistemler kuruyoruz.

ASSAN HANİL FORD KOLTUK HATTI

Sıfırdan yazılımlarınızın avantajları neler?

Hazır yazılımlar çok esnek değildi. ERP sistemleri, üretim takibi, raporlama, özel programlama gibi esneklikler sağlayamıyorlardı. Yazılımlarımız; üretimi daha hızlı, güvenilir kıldı. İlk projemiz Assan Hanil Ford Truck koltuk üretim hattı oldu. Ardından Hyundai kamyon ve TIR’ların koltuklarını üreten hattın yazılımını yaptık.

ERGONOMİK KULELER

Kullanıcı dostu arayüz sahip yazılımlarımız esnek çalışma sağlıyor. Mesela bir otomotiv koltuk üretim hattında bulunan bir kule; operatörün parmak okutması ile daha ergonomik çalışıyor, çalışanın fiziksel özelliklerine göre otomatik ayarlandığı için verimi artırıyor ve çalışan sağlığını koruyor.

İSKİ’YE ANLIK KLOR DENETİMİ

İnasoft Scada sistemleri nerelerde kullanılıyor?

İSKİ su depolarının anlık izlenmesini sağlayan bir yazılım geliştirdik. İSKİ merkez, 2017 yılından bu yana İnasoft sistemleri ile İstanbul’daki 100’e yakın su deposunun denetimini yapıyor. Klor derecesi, sıcaklığı, pH derecesi gibi parametrelerini anlık izleyip, müdahale edebiliyor. İSKİ’nin kuraklık seviye ölçümleri yapıldığı alanlarda mevcut depoların haritalandırma sistemini de yaptık.

MİTAŞ ENERJİ DİREKLERİ

Sistemi kullanan başka sektörler var mı?

Mitaş Enerji’ye lazer kamera ile üretim kontrol projesi geliştirdik. İki lazer sensörden topladığımız datalar ile CNC tezgahından çıkan parçaların üzerindeki deliklerin çaplarını ve X ile Y koordinatlarını ölçüp, parçanın üzerindeki numarayı okuyup, doğruluğunu denetliyoruz. Sahada bu işleri kontrolör yapar. Üretimden sonra kontrolör tek tek delik ile profil eşleşmelerini ölçer, ölçüm bitene kadar üretim durdurulur. Hata yoksa sonra olmayacağı varsayılarak üretime kontrolsüz devam edilir. Bizim sistemimiz üretimin sonuna kadar oluşabilecek hataları tespit eder.

TEKNOPARK İSTANBUL ÖNEMLİ BAĞLANTILAR KURUYOR

“Teknopark İstanbul, iş yapacağımız sektörlerle bağlantımızı sağlıyor. Danışmanlık, mentorluk, satış, müşteri ve yatırımcı buluşmaları hizmetlerini ücret talep etmeden sunuyor.”

İTHALİ 50 BİN YERLİSİ İSE 7 BİN EURO

“İnasoft Scada sistemlerinin mühendislik de dahil maliyeti en fazla 7 bin Euro. İthal scada sistemleri ise 50 bin Euro. Ayrıca; ERP, parmak ve barkod okuyucu, loglama gibi her bir sistem için ayrı ayrı paketler alınıyor.”

MERCEDES, BMW KAPI FİTİLLERİ

“Mercedes, BMW ve Tofaş’a kapı fitili üreten Standart Profil firması ile işbirliği içindeyiz. Fitillerin yüzeyinde kabarcık, çizik gibi herhangi bir hata olmaması gerektiğinden, yüzey ölçümü için kullandıkları kamera sistemlerine 3 boyutlu yüzey tarama sistemimizi entegre ettik.”

DUBAİ VE MEKSİKA’DAKİ MÜŞTERİ ADAYLARI 

“15 adet CNC Punch tezgahı bulunan Kanadalı bir firmaya ölçme sistemimizin ihracatını yapıyoruz. Dubai ve Meksika’da yeni müşteri adaylarımızla görüşmelerimiz sürüyor.”

FORD’A YAZILIM

“Elektrikli Ford transitlerin bataryalarını taşıyan alüminyum karkasın birleştirmesini yapan üretim hattının otomasyonunu ve bilgisayar yazılımını geliştirdik. Karkasın üreticisi Canel firması, mekanik partnerimiz Comet Mühendislik.”

KAYNAK HATASI   

“Lazer profil sensöründe, alüminyum ve demire yapılan kaynakların üzerindeki çatlak, delik, köpürme boyutsal ölçümlerin kontrolü için yapay zeka teknolojisi ile farklı yazılım geliştirdik. Böylece; robot ile beraber kaynak tarama, 3B görüntüleme, hata tespiti ve hata noktasına robot göndermek mümkün oldu.” 

EŞSİZ ÖZELLİKLER

  • Lazer profil sensörler, yüzeylerde anlık kontroller yapıyor.
  • 5 mikrona kadar hataları yakalayabiliyor.
  • Hatanın yerini anında tespit edip, kaydını alıyor.
  • Endüstriyel üretim yapan her sektörde kullanılabiliyor.
  • Endüstriyel kameralara monte edilebiliyor.
  • Üretimin başından sonuna dek yüzde 100 kontrolünü sağlıyor.
  • Ürünün tüm özeliklerini içeren doğru parçayı üretme garantisi sunuyor.

TÜM HİZMET TEK PAKETTE  

Piyasadaki yabancı markaların Scada sistemlerini kullanan üretici; ERP, entegrasyon, kullanıcı sayısı kadar parmak okuyucu, veri kaydı, loglama, mühendislik hizmeti gibi her bir işlem için ayrı ayrı paket almak, lisans ödemek zorunda. İnasoft Scada sistemleri ile üretici tek bir pakette tüm hizmeti alıyor, ekstra lisans ücreti ödemiyor. Sistem; hangi marka koltuk gelirse gelsin her marka yeni koltuğu tanımlayıp operasyon yapabiliyor, yeni özellikler ekleyip, çıkarabiliyor.