Taşımacılık sektörü için dijital lojistik terminali

Lojipark, yükleri için uygun araç arayan lojistik firmaları ile yük arayan araç sahiplerini dijital pazaryerinde buluşturuyor. LojiPark, yük arama süresini azaltma, yükün türüne ve miktarına uygun araç bulabilme, kayıt dışı taşımayı engelleme gibi birçok avantaj sağlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi (Cube Incubation) firmalarından Lojipark-Dijital Lojistik Terminali, yurt içi karayolu taşımacılık sektörüne dijital pazaryeri hizmeti veriyor. Yük arayan araç sahipleri ile yük taşıtmak isteyen firmaları dijital ortamda bir araya getirip, yük arama ve araç bulma süresini dakikalara indiriyor. Firmalar yükün türüne ve miktarına uygun araç bulabiliyor. Yetki belgesiz, sigortasız, muayenesiz, kayıt dışı taşımaları engelleyen dijital pazar, güvenli taşımacılık hizmeti sunuyor. İstanbul Ticaret’in sorularını Lojipark’ın kurucu ortaklarından İbrahim Ercankal cevapladı.

SAHANIN EN BÜYÜK İHTİYACI

Lojipark’ın kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Lojipark’ı, 2021 yılında dört girişimci ile birlikte kurduk. Hepimiz sektörde 15 ila 30 yıl arasında değişen deneyimlere sahibiz. İhtiyaçları, eksiklikleri ve beklentileri bilerek, söz konusu açıkları ortadan kaldırmak, sahanın en büyük ihtiyacı dijital bir pazaryerini sektöre kazandırmak amacıyla yola çıktık.

MEVCUT SEKTÖR İŞLEYİŞİ

Yurt içi nakliye sektörünün durumu nedir?

Sektör, eski usullerle çalışıyor. Hemen hemen her şehirde bulunan irili ufaklı nakliye terminalleri üzerinden ilerleyen alaylı bir biçimde araç-yük operasyonları yürütülüyor. Araç sahipleri ve sürücüleri, taşımacılık yaptıran firmaların nakliye terminallerinde bulunan ofislerini dolaşıp, kendilerine yük arıyorlar. Bazen bütün bir günleri ofis dolaşmakla geçebiliyor. Ofisler, kapı önlerinde tahtalara ihtiyaç duydukları aracı, taşınacak malı ve miktarını yazıp, kamyoncuların gelmesini bekliyor.

YURT İÇİ TAŞIMACILIK

Araç sayısı, taşınan yük miktarı belli mi?

Halen 870 bin bireysel karayolu araç sahibi günde 300 bin spot sevkiyat yapıyor. Sevkiyatlar günlük ve anlık gerçekleşiyor. Yaklaşık 150 bin sevkiyat sözleşmeli yapılırken, 300 bini ise spot olarak gerçekleştiriliyor. Lojistik firmalarının özmal araç oranı yüzde 5 civarında. Sektör yüzde 95 oranında bireysel araç sahibi üzerinden ilerliyor. Bireysel kamyoncular, sevkiyat başı 100-400 TL arası komisyon ödüyor.

YÜZ YÜZE GÜVENLİ HİZMET

Ofisiniz var mı?

Gebze’de Marmara Nakliyeciler Sitesi’ndeki destek ofisimizde yüz yüze hizmet veriyoruz. Teknik çalışmalarımızı Teknopark İstanbul’da gerçekleştiriyoruz. Ayrıca saha destek ekibimizle hem şirketler hem kamyoncular istedikleri an görüşebilecekleri bir muhatap bulmanın güvenini taşıyor.

FİRMA İLE EŞLEŞME

Lojipark’ın çalışma sistemini anlatır mısınız?

Lojipark ile hem taşımacılar hem de yük taşıtmak isteyen firmalar dakikalar içinde birbiri ile eşleşebiliyor. Lojistik firmaları yükün cinsini, miktarını, varış yerini gösteren ilanlar verip, araç sahiplerinin ilana verdiği teklifler arasından istediğini seçiyor. Dijital ortamda tarafların sahip olmaları gereken belgeler kayıt altına alınıyor. Eksik belgesi olanlar sisteme kabul edilmiyor.

Yük sahibi ile araç sahibi Lojipark üzerinden iletişim kurabiliyor. Yaptıkları iş sonrası yük sahibi ve araç sahibi birbirlerini puanlayarak kalite profillemesi çıkarılıyor.

MOBİL KULLANIM

Lojipark’a nasıl kayıt olunuyor?

Şu anda Android cihazlara indirilebilen mobil bir uygulamamız var. Kısa zamanda iOS cihazlarda da kullanıma uygun hale gelecek. Sisteme kaydını yaptıran taşımacılar, şirketlerin ilanlarını birebir görebiliyor. 6 ay boyunca aldıkları bu hizmet karşılığında herhangi bir ücret ödemiyorlar.

İLANLARA TEKLİF VERİLİYOR

Fiyatlar nasıl belirleniyor?

Lojistik firmaları; yükün cinsini, miktarını, gideceği yeri gösteren ilanlar açıyor. Araç sahipleri de bu ilan için fiyat tekliflerini gönderiyor. Şirketler, teklifler arasından istediklerini seçiyor. Böylece uygun araç ile uygun yük eşleşmiş oluyor ve sevkiyatlar sorunsuz, dinamik bir şekilde gerçekleştiriliyor.

SEKTÖRÜ TANIMAK LAZIM

Rakipleriniz var mı?

Rakiplerimiz var ama biz sektör dinamikleri ve iş yapış şekline uygun iş modellerimiz ile farklıyız. Araç sahibi ve yük sahibinin davranışlarını bilerek, sektörel bilgi ve tecrübe ile hareket edebilme yetkinliğine sahibiz ki, bu kritik önemde bir konu. Ekibimizde 25 yıllık araç sahibi şoför de var, 17 yıllık lojistik yöneticisi de, 20 yıllık yazılımcı da. Türkiye’de en yoğun yük çıkışının olduğu Marmara Nakliyeciler Terminali’nde ofisimiz ile araç sahiplerinin yüz yüze temas ihtiyacını karşılıyoruz. Lojipark’ın sektör için büyük bir veri tabanı olması için çalışıyoruz.

ETOHUM’DA BİRİNCİ SIRADA

“Öncü ve hızlandırıcı melek yatırım platformu Etohum’da, 2021 yılı içinde hep birinci sırada yer aldık. Etohum, startup ekosistemi için değerli bir yer. Yatırımcı turlarımız devam ediyor. 17 melek yatırımcı ile sıcak temas içindeyiz. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde ön kuluçkada eğitimlerimiz sürüyor.”

PUAN SİSTEMİ

“Lojipark ile çalışan şirketler ve nakliyeciler birbirlerine puan verip, yorum yazıyorlar. Kendi kendini denetleyen bir otokontrol sistemi oluşuyor. Böylece taraflar birbirlerini daha iyi anlayabiliyor ve hatalar en aza iniyor.”

SEKTÖREL AVANTAJLARI

  • Yetki belgesiz, sigortasız, muayenesiz, kayıt dışı taşımaları engelliyor.
  • Araç sahibinin uzun zaman yük bekleme sorununu ortadan kaldırıyor.
  • Bekleme kaynaklı kazanç kayıplarını önlüyor.
  • Yükün tipine uygun olmayan araç nedeniyle maliyetler artmıyor.
  • Taşımacı, dönüş için de rahatlıkla yük bulabiliyor.
  • Böylece ciro artışı sağlıyor.
  • Sevkiyatlar zamanında yapıldığı için müşteri memnun kalıyor.
  • Araç ve yük bilgileri ile izlenebilir, ölçülebilir lojistik datası oluşuyor.
  • Araç başına doluluk oranı arttığı için taşıma başına karbon salınımı azalıyor.