3D baskıda 7 renk uluslararası ödül getirdi

Co Print, 3D yazıcıların tek seferde 7 renk filament malzeme kullanmasını sağlayan ‘multi-filament modülü’ ile ödül aldı. Yazıcı, aksesuar ve filamentleri Türkiye’de üretip, dünyaya satan Co Print, donanım teknolojileri alanında dünya devleri ile aynı listeye girdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde yerleşik Co Print; tüm üç boyutlu (3D) yazıcılara entegre olabilen ve tek seferde 7 renk filament malzeme ile baskı imkanı sunan ‘multi-filament modülü’ geliştirdi. Co Print, bu modül ile 2022 yılında donanım teknolojileri alanında devler ligine girdi. Dünyanın en büyük donanım sitelerinden Tom’s Hardware’in 1996’dan bu yana düzenlediği İnovasyon Ödülleri Yarışması’nda, 3D yazıcı kategorisinde ‘multi-filament modülü’ ile ödül kazanan Co Print, siteden ödül alan ilk ve tek Türk girişimi oldu. Böylece, donanım teknolojileri alanında Microsoft, Samsung gibi dünyanın en büyük firmalarının ürünleriyle birlikte ‘oyun değiştirici’ listesinde yer aldı.

REKOR YATIRIM TALEBİ

3D yazıcı ekipmanlarını ve filamentlerini Türkiye’de üretip, dünyaya ihraç eden Co Print; Kickstarter üzerinden girdiği global pazarda 30 günde 64 farklı ülkeye 500 makina satışı gerçekleştirdi. Ardından Türkiye’de paya dayalı kitle fonlaması kampanyasında bin 587 yatırımcıdan aldığı 3 milyon 700 bin TL yatırım talebi ile de rekor kırdı. İstanbul Ticaret’in sorularını Co Print’in kurucularından Fatih Kazım Duymaz cevapladı.

ÜNİVERSİTE SAYESİNDE

Girişimci olma fikri nasıl gelişti?

Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümü, beklediğimden çok fazla kendimi geliştirme imkânı sundu. O yıllarda ortaokuldan sıra arkadaşım ve ortağım Hüseyin Özen ile birlikte kendi yaptığımız 3D yazıcı ile baskı hizmeti veriyorduk. Bu süreçte 3D yazıcıların tek malzemeli üretim sorununu tespit ettik.

OTOMATİK FİLAMENT DEĞİŞİMİ

Co Print nasıl kuruldu?

2019 yılında Co Print’in önce 4 filament ile besleme imkanı tanıyan prototipini geliştirdik. Uzun baskı süresi sorununu 7 filament beslemeli ikinci prototip ile çözünce; profesyonel bir ürün geliştirmeye başladık. Co Print, baskı anında otomatik filament değişimi yapan bir ekipman olarak Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde (BTM) ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde geliştirildi. 2022 yılında Teknopark İstanbul’da şirketimizi kurduk.

KULLANICILARI DİNLEDİK

Pazarın görüşlerini aldınız mı?

Ürünleri kullananların görüşlerini aldık; şikâyetleri bize izleyeceğimiz yolu gösterdi. Kullanıcılar en çok filamentli baskıya geçişin problemlerinden şikayetçiydi. Çok filamentli baskıya geçişin kolay olmasını amaçladık. Kullanıcıları üretim yaparken tek malzemeye bağlı kalma zorunluluğundan kurtardık. Kickstarter fon sürecinde ise yaklaşık 2 bin kullanıcıyla birebir görüştük.

TÜM 3D YAZICILARLA UYUMLU

Benzerlerinden farkı nedir?

Co Print, piyasadaki 3D yazıcıların baskı uçlarını akıllı hale getiriyor. Kullanıcılar mevcut yazıcılarını değiştirmek zorunda kalmıyor. En önemli avantajı, basit çalışma sistemi ve kolay kurulumu. Bu özellikleri sayesinde neredeyse tüm 3D yazıcılarla uyumlu bir ürün. Zamandan ve maliyetten tasarruf imkânı veriyor. Standart 3D yazıcıların tek filament yerine 7 filament kullanmasını sağlayarak, potansiyelini artırıyor.

ÜÇTE BİR MALİYET

Rakibiniz var mı?

Bu konuda ürün geliştiren yerli firma yok. Dünyada ise sadece 3 firma var. Bunlardan yalnızca biri ürünlerimizle rekabet edebilecek düzeyde. Fakat aynı kalitedeki ürün ve hizmeti onun üçte bir fiyatına verebilmemiz ile rekabet üstünlüğü taşıyoruz.  

EKOSİSTEM GELİŞTİRİYORUZ

Co Print nerede üretiliyor?

Firmamızın, sürekli Ar-Ge’sini yaptığımız 3D baskı modülünün ve filamentlerimizin ismi aynı. Filamentleri, yazıcıyı ve yedek parçalarını ülkemizde üretip, dünyaya satıyoruz. 3D yazıcıların bir diğer önemli sıkıntısı olan katman çizgileri sorunu için geliştirdiğimiz yeni ürünümüzü de Kickstarter üzerinden duyurmaya hazırlanıyoruz. Böylece 3D yazıcı pazarında Co Print ürünleri ekosistemi oluşturacağız. Buna yönelik farklı kıtalardaki dağıtım ağımız için çalışmalarımız tamamlandı.

7 FARKLI MALZEME

“3D yazıcıların filament ilerletme mekanizmalarını değiştirerek, renkli ve malzemeli modeller üretilmesini sağladık. 7 farklı renk ve 7 farklı malzemenin bir arada kullanılabilmesi ile detaylı rengarenk 3D üretimler artık mümkün. Kullanıcının elindeki 3D yazıcısının kapasitesini artırıyoruz.”

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

“Teknofest Azerbaycan kapsamında düzenlenen Take Off Girişim Zirvesi’nde, Co Print 3’üncü oldu. Ödülümüzü Selçuk Bayraktar’dan aldığımız uluslararası etkinliğe 32 ülkeden 292 başvuru alınırken, 7 ülkeden 50 girişim seçildi.”

REKOR TALEP

“Fonbulucu.com üzerinden paya dayalı kitle fonlaması kampanyasında 1.587 yatırımcıdan 3.7 milyon lira yatırım talebi alarak rekor kırdık.”

İŞTE AVANTAJLARI

  • 3D yazıcıların filament ilerletme mekanizmalarını otomatik değiştirebiliyor.
  • Yazıcıların baskı uçlarını akıllı yaptığı için yazıcı değiştirmek gerekmiyor.
  • Filamenti, çok renkli veya çok malzemeli modele göre anında değiştiriyor.
  • Böylece tek baskıda çok renkli ve çok malzemeli baskı gerçekleşebiliyor.
  • Elektronik ve mekanik aksam sistemlerine sahip.
  • Masaüstü 3D yazıcılarla birlikte çalışabiliyor.
  • Modifikasyon gerektirmeden kuruluyor, kolayca kullanılıyor.
  • Hassas ayarları ile sorunsuz, kaliteli ve hızlı baskı imkânı sağlıyor.
  • Zamandan ve maliyetten tasarruf imkânı veriyor.

8 BİN PROJEYİ GEÇTİ

“İngiltere’de kurduğumuz şirket üzerinden Kickstarter’da kitle fonlaması kampanyası başlattık. 30 günde 64 farklı ülkeye 165 bin İngiliz sterlini değerinde ön satış yaptık. İlk gün 100 bin dolarlık satışla, Kickstarter’ın inovatif nadir projelere verdiği ‘Project We Love’ rozetini aldık. Globalde 8 bin teknoloji projesi arasından 1’inci sırada geldik. Kampanyayı yüzde 2 bin 200 başarı ile tamamladık.”

KATMAN ÇİZGİSİ DÖNEMİ BİTİYOR

“3D yazıcıların önemli sorunu olan üründeki katman çizgileri dönemi bitmek üzere. Katman çizgilerini ortadan kaldıran bir ürün için Ar-Ge yaptık. Bu ürünün duyurusunu da kısa zaman içinde Kickstarter üzerinden yapmaya hazırlanıyoruz.”