Yazılım kalite sürecine özel tasarım

D1-Tech, yazılımları denetleyip kalite kontrolünü ve otomasyonunu yapan yerli ‘yazılım test sistemleri’ geliştiriyor. Sentinel olarak adlandırılan bu ürün, ithal sistemlerin de yerini almaya başladı. Ürünün en önemli özelliklerinden biri ise müşterinin farkında olmadığı sorunları belirleyip, uçtan uca çözüm üretmesi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul’da yerleşik D1-Tech, yerli yazılım kalite ve otomasyon sistemi geliştirdi. Sentinel adlı bu yazılım kalite kontrol ürünü, ithal sistemlerin yerini almaya başladı. Geliştirilen yazılımların veya donanımların sorunsuz ve zamanında canlı ortama çıkmasını sağlayan Sentinel, uçtan uca performans sağlıyor. Ayrıca kullanılabilirlik, fonksiyonellik, kalite, güvenlik testleri ve otomasyon gerçekleştirebiliyor. Firmaların ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor.

ÖZEL ÜRETİM

Tüm yazılım geliştirme test ve otomasyon süreçlerini müşterilerinin ihtiyacına özel tasarlayan D1-Tech, uçtan uca çözümler üretiyor. Anahtar teslim proje ve danışmanlık hizmetlerinin tümü müşteri ihtiyaçlarına göre hazırlanıyor. Müşterinin farkında olmadığı ihtiyaç ve sorunları da tespit edip, inovatif çözümler üretiyor.
İstanbul Ticaret’in sorularınıD1- Tech’in kurucusu ve CEO’su Önder Ekerim cevapladı.

YERLİ SİSTEM

D1-Tech nasıl kuruldu?

2004 yılında henüz öğrenci iken part-time olarak GSM sektöründe çalışmaya başladım. Yazılım test süreçleri, operasyonel ve uygulama geliştirme ile ilgili birçok farklı birimde çalışma fırsatım oldu.

Bu süreçte yazılım kalite sürecinin öneminin gün geçtikçe arttığını ve sektörel ihtiyaçların olduğunu gözlemledim. Bu kapsamda kazandığım deneyim ile birlikte yerli ürünler geliştirmek için 2017 yılında D1-Tech’i kurdum. 2018’de ise Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’ndeki yerimizi aldık.

TEST MÜHENDİSİ

D1-Tech’in faaliyet alanı nedir?

Ana faaliyet alanımız olan yazılım geliştirme ve test mühendisliği çerçevesinde yerli ve milli yazılımlar geliştiriyoruz. Kuluçkada ürünümüzü hazırlama aşamasındayken ekosistemdeki diğer firmaların ihtiyaçları doğrultusunda inovatif çözümler üretmeye başladık. Başta telekomünikasyon ve bankacılık olmak üzere kurumsal firmaların çözüm ortağı olarak hizmet veriyoruz. Özellikle savunma sanayi ve telekomünikasyon alanındaki yazılım testleri, stratejik durumlarından dolayı yüksek öneme sahip. Bu öneme uygun hassaslıkta tasarlayıp hayata geçirdiğimiz ürün ve çözümlerimizi, yazılım süreçlerine entegre ediyoruz.

7/24 OTOMASYON

Ürünleriniz neler?

Sentinel Test Manager ile SDLC süreçlerine uygun olarak yazılım ve donanım sürecini takip edebiliyoruz. Projelerde yazılan fonksiyonel regresyon testlerini 7/24 çalışacak şekilde kod bilgisi gerektirmeden otomatize edebiliyoruz. Sentinel, müşterilerin isteklerine bağlı olarak cloud veya client üzerinden hizmet verebiliyor. Sentinel dışında Cyborg İnsan Kaynakları Yönetimi, Mphare Esnek Raporlama ve Covid-19 Sağlık Olsun ürünlerimizi de kullanıma sunduk.

ANAHTAR TESLİM PROJELER

İhtiyaca özel çözümleriniz mevcut mu?

Tüm test ve yazılım çözümlerimizi müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre detaylı analiz ederek geliştiriyoruz. Bu analizler esnasında müşterilerimizin farkında olmadığı ihtiyaç ve sorunlarını tespit edip, yeni çözümler üreterek IT süreçlerine katma değer sağlıyoruz. Yazılım geliştirme operasyonel destek test ve analiz alanlarında firmalara çözüm ortağı olarak hizmet sunuyoruz. Sektördeki rekabet artarken, yazılımların güncel ve kaliteli tutulabilmesi gerekiyor. Bunun için de profesyonel bir test sürecinden geçmeleri büyük önem taşıyor.

UÇTAN UCA ÇÖZÜM

Benzer üretimleri yapan firmalar var mı?

Sektörde benzer şekilde hizmet veren firmalar mevcut. D1-Tech’i farklı kılan en önemli özelliği, tüm yazılım geliştirme sürecinde firmanın ihtiyaçlarına uygun optimum çözüm sağlayabilmesidir. Birebir analizlerle tespit ettiğimiz sorunlar için uçtan uca yeni teknolojilerle çözümler sunuyoruz. Dinamik ve çözüm odaklı yaklaşımımızla müşterilerimize artı değer katarken verimliliklerini ve büyüme oranlarını artırmayı hedefliyoruz. Örnek vermek gerekirse bir müşterimiz, geliştirdiğimiz çözümle operasyon sürecindeki personel sayısı ve maliyetini yüzde 50 oranında azalttı.

STRATEJİK ÜRÜNLER

Hangi sektörlerle çalışıyorsunuz?

Özellikle telekomünikasyon, bankacılık ve savunma alanındaki yazılım testleri için çok hassas ve stratejik ürünler tasarlıyoruz.

Ar-Ge ve perakende sektörleriyle de çalışıyoruz. Ulusal ve global müşterilerimizin yazılım ve yönetim ihtiyaçlarına yerli ve milli çözümlerle cevap veriyoruz. Teknolojik çözümlerimiz, artan iş hafızamız ve 60 kişilik uzman kadromuz ile büyümemizi sürdürüyoruz. Amdocs Global, Logo, Turkcell, Türk Telekom, Vakıf Katılım, Vodafone gibi kurumsal firmalarla çalışıyoruz.

SİSTEMLERİN UYUMU

“Müşterilerimizin kullandığı yazılımlara, verimliliklerini etkilemeyen entegrasyonlar yapıyoruz. Birbirinden bağımsız çalışan sistemlerin kendi içinde, tam uyum halinde faaliyet göstermesini sağlıyoruz.”

KALİTE GÜVENCESİ

“D1-Tech’in birinci önceliği, sorumluluğunu aldığı projeleri zamanında ve kaliteli olarak tamamlamaktır. Maliyet planlamalarını müşterilerimizle şeffaf ve açık olarak paylaşıyoruz. Kalite güvencesi verdiğimiz ürün destek ve hizmetlerimizi en uygun çözümlerle donatıyoruz.”

NEDEN ÖNEMLİ?

  • Yazılım veya donanım testleri, üreticiyi yüksek ürün maliyetinden korur.
  • Uygulamanın zamanında ve sorunsuz canlıya alınmasını sağlar.
  • Üründe oluşabilecek güvenlik açıklarını minimuma indirir.
  • Yazılım testleri ürünün kalitesini artırır.
  • Yazılım personelinin performansı ölçümlenebilir. Böylece mali zarar ve olumsuz son kullanıcı deneyiminin oluşmasını engeller.