İhtiyaca özel ileri mühendislik çözümleri

Advens Mühendislik; savunma, denizcilik ve deniz inşaat sektörlerinde müşteri ihtiyacına özel ileri mühendislik sistemleri tasarlayıp, çözümler üretiyor. DİMDEG, MİDLAS gibi milli projeler için ileri mühendislik analizleri yapan firma; su altı ve su üstünde çalışan özel ekipmanları yerli olarak tasarlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren Advens Mühendislik AŞ; savunma, denizcilik ve deniz inşa sektörlerine ileri mühendislik çözümleri sunuyor. Sektörlerin ihtiyaçlarına ve hedeflerine yönelik özel sistemler geliştiriyor. Advens Mühendislik, millileştirme stratejisi kapsamında gerçekleştirilen askeri gemi projelerinin büyük çoğunluğunda çözüm ortağı olmaya devam ediyor. DİMDEG (Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi) projesinin mühendis firmalarından biri olarak; sualtı ve su üstünde çalışan özel ekipmanları yerli olarak tasarlıyor. Firmanın, çözüm ortağı olduğu son milli projelerden biri Roketsan’ın, milli dikey atım sistemi MİDLAS.

İstanbul Ticaret’in sorularını Advens Mühendislik’in kurucu ortağı ve genel müdürü Halil Alparslan Özgür cevapladı. Özgür, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunu. Savunma sanayii ve denizcilik ağırlıklı olmak üzere 10 yılı aşkın süredir birçok farklı sektörde projeler geliştirmeye, iş birlikleri oluşturmaya devam ediyor.

STRATEJİK DENEYİMLER

Advens Mühendislik nasıl kuruldu?

Çalışma hayatım boyunca önemli firma ve projelerde, ciddi stratejik tecrübeler edindim. Advens mühendislik, tecrübelerimi daha geniş bir perspektifte kullanabilme ve daha iyi bir mühendis olma yolunda sınırlarımı zorlama arzusunun sonucu olarak kuruldu. Önemli ve uzun vadeli bir savunma sanayii projesi için 2019 yılında Teknopark İstanbul’da çalışmalarımıza başladık.

MÜŞTERİYE ÖZEL ÇÖZÜM

Advens Mühendislik’i tanıtır mısınız?

Aras Marine Yatırım Holding çatısı altındaki Advens Mühendislik A.Ş. olarak müşteri hedeflerine özel, sistem ve inovatif çözümler geliştiriyoruz. Hedef pazar ve teknoloji trendlerini kapsamlı bir şekilde analiz ediyor, tasarım ve müşteri odaklı bakış açıları sunuyoruz. Savunma, denizcilik ve deniz inşaat sanayileri başta olmak üzere birçok alanda ileri mühendislik çözümleri hizmeti veriyoruz. Çalışmalarımızı büyük gizlilik ve hassasiyet içinde yürütüyoruz.

İLERİ MÜHENDİSLİK

Hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Savunma ve denizcilik sektörlerinde tasarım, test-ölçüm, mühendislik hesaplamaları ve analizler alanında hizmetler veriyoruz. Savunma sanayii temelli deniz, kara, hava araçları ve bunlara ait alt sistemler için yapısal tasarım, 3B modelleme, optimizasyon, simülasyon ve ileri mühendislik analiz çalışmaları yürütüyoruz. Sistem performansının en üstte tutulabilmesi ve kabul testlerinin başarı ile geçilmesi için askeri ve uluslararası standartlara uygun mühendislik çalışmaları icra ediyoruz. En güçlü yanımız da bu diyebiliriz.

İKİ BÜYÜK DESTEKÇİ

Destek alıyor musunuz?

En büyük destekçimiz, 2020 yılında bize yatırımcı olan Aras Marine Yatırım Holding. Bu adımla birlikte, şirketimizde kurumsallaşma faaliyetleri hız kazanarak önemli ölçüde kabuk değişimi yaşanmaya başladı. İkinci büyük destekçimiz de TÜBİTAK. Projelerimizin birçoğunda katkıları büyük. ‘‘ISO Konteyner Standardında Modüler Duba, Sualtında Çalışabilen Yüksek Tonajlı Kurtarma Kepçesi ve Açık Deniz Hareket Dengeleyici Transfer Sistemi’’ projelerimiz TÜBİTAK’tan 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

ÜLKEMİZDE DE YAPILIYOR!

Hedefleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

En büyük hedefimiz yurt dışı ile her konuda rekabet edebilir olmak. Kabiliyetlerimizi, deneyimlerimizi paylaştıkça ve çalıştıkça alternatif olabildiğimizi görüyoruz. En çok duyduğumuz sözlerden biri, “Bu işler demek ki ülkemizde de yapılabiliyormuş” oluyor. Bu durum hem sevindirici ve hem de üzücü.

PAYDAŞLARIMIZLA YANYANAYIZ

Teknopark İstanbul’da bulunmanızın avantajları nedir?

Savunma sektörünün en önemli kümelenmelerinden biri Teknopark İstanbul’da. Proje paydaşlarımızla yan yanayız ve en önemlisi birbirimizden bu sayede haberdarız. Firmalar, bizler gibi birçok kabiliyeti bünyesinde barındıran paydaşlar arıyor. Deneyimlerimizi birlikte biriktiriyor, birlikte üretiyoruz. Genç, dinamik, seçkin bir ekibimiz var. Böyle devam edebilmesi için de üniversitelerden besleniyor, akademik eğitime önem veriyoruz.

HIZLI PROJE İMKANI

“Tüm mühendislik analizlerimizi ANSYS yazılımı üzerinden gerçekleştiriyoruz. ACT (Application Customization Toolkit) dediğimiz bazı uygulamalar ekleyip, yazılımı çok daha kullanışlı kılıyoruz. Müşterilerimiz, Ansys Store‘dan, “Bolt Result” kodunu ücretsiz indirip projelerini hızlandırabiliyorlar..”

ÜÇ KITADAYIZ

“Advens Mühendislik olarak Aras Marine Yatırım Holding çatısı altında; Avrupa, Afrika ve Asya’daki çeşitli projelerde görev alıyoruz. Direkt olarak ise milli savunma sanayii projelerimiz kapsamında global yüklenicilere mühendislik hizmeti sağlıyoruz. Yurt dışında Bosch Rexroth firmasına mühendislik hizmeti verdik. METEKSAN’ın Karinaya Monteli Sonar Sistemi Projesi için ileri mühendislik çalışmalarımız devam ediyoruz.”

DİMDEG GURURU

“DİMDEG projesinde 5 kargo bölgesinde, 150 farklı yükleme durumunun her biri için statik, yoğunlaştırılmış sayısal ağ, burkulma ve yorulma analizlerini başarıyla gerçekleştirdik. Böylece Türkiye’de ilk kez “Common Structural Rules for Bulk Carriers and Oil Tankers” (CSR BC & OT) kuralına uygun yapılan bir geminin tüm hesaplamalarına katkıda bulunmaktan dolayı gururluyuz.”

NATO TESİS GÜVENLİK BELGESİ

“Türkiye’nin önemli teknoloji üslerinden biri olan Teknopark İstanbul’da, NATO Tesis Güvenlik Belgesi ile hizmet vermeye hazırlanıyoruz. Savunma sanayi alanında faaliyet gösteren kuruluşların NATO’ya iş yapabilmeleri için gerekli olan bu sertifikayı alabilmek için müracaatımızı yaptık.”